Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Monitoring médií za období 13. 11. – 19. 11. 2020 – Jarda Chalupský drtil Havlíčka; státní svátek 17. listopadu; nouzový stav.

Monitoring médií za období 13. 11. – 19. 11. 2020 – Jarda Chalupský drtil Havlíčka; státní svátek 17. listopadu; nouzový stav.

Tisková zpráva, Praha, 20. 11. 2020

Milí příznivci svobody,

v monitoringu médií za uplynulý týden vám přinášíme mimo jiné vystoupení Jardy Chalupského v Senátu, který se pustil do ministra Havlíčka. Dále přinášíme zajímavý rozhovor Jardy pro Parlamentní listy. Dále jsme si připomněli výročí 17. listopadu, reagovali jsme kriticky k prodloužení nouzového stavu, vyjadřovali se k systému PES a věnovali jsme se „očistě odborářů“.

1) Svobodní a senátor Jarda Chalupský.

Jarda Chalupský vystoupil v Senátu na obranu živnostníků a drobných podnikatelů.

Pravicový senátor Jaroslav Chalupský (za Svobodné), který v letošních senátních volbách vyřadil dlouholetého matadora Milana Štěcha z ČSSD, ve svém prvním vystoupení při jednání Senátu Parlamentu ČR připomínkoval a dotazoval vicepremiéra vlády Karla Havlíčka, který přišel sdělit horní komoře, jak dobře vláda zvládá krizi koronaviru, zejména v oblasti podpory živnostníkům, malým firmám a drobným podnikatelům. Chalupský byl však opačného názoru a jal se navrhnout ministrovi, jakým způsobem by se dopady krize daly ulehčit. „Největší a nejplošnější podpora podnikatelům je ta, kdybyste se zaměřili na redukci toho státního aparátu,“ nebral si servítky.

TZ Svobodných Jarda Chalupský v Senátu – video převzaly Parlamentní listy a výstup Jardy vydali pod názvem: „Pravičák nováček drtil v Senátu ministra Havlíčka: Bude se zase pracovat pro stát? Vláda si tu hraje na firmu“.

Jarda Chalupský v Senátu drtil ministra Havlíčka

Jarda Chalupský se dále v Senátu věnoval mimo jiné problematice klecového chovu slepic.

Ve svém příspěvku, prozaicky nazvaném „Slepice učí orly létat“, se vyjadřuje k návrhu zrušení klecových chovů slepic a návrhu zákona na ochranu zvířat. V podobě, v jaké byl návrh předložen sněmovnou, ho Jarda nepodpořil.

„Zákon byl velmi špatně připraven. Sněmovna zmatlala několik věcí dohromady. Někteří senátoři mluvili o dortu pejska a kočičky, do toho spousta emocí a málo rozumu. 80% obsahu zákona a jeho dopadů do praxe by nebyl problém podepsat. Bohužel těch zbylých 20% byla hrůza! Mnozí podlehli emailovým aktivistům, a to je špatně. Senátoři by měli hájit rozum a welfare pro většinu obyvatel České republiky, ne slepic. Měli by být orly dohlížejícími na vyváženost. Zákon neměl dostat takovou podporu, aby prošel, ale měl být vrácen do sněmovny k dopracování. Ještě mohl být chvíli precizován. Vzít v potaz zpětnou vazbu aktivistů, ale nedávat jim okamžitě to, a v té podobě, o co si řeknou. Orli se zalekli slepic.“

Celý příspěvek je zde: Slepice učí orly létat

Jarda Chalupský poskytl rozhovor pro Parlamentní listy.

Snažil se zprostředkovat nákup plicních ventilátorů a od ministerstev Romana Prymuly a Jana Hamáčka se nedobral ani relevantní kontaktní osoby. Nově zvolený senátor Jaroslav Chalupský (Svobodní), který na Pelhřimovsku porazil senátního matadora Milana Štěcha, varuje vládu před situací v Česku. Lidé v důsledku omezení kvůli epidemii covidu-19 dluží už i na energiích, nemluvě o hypotékách. Vzhledem k výkonům vlády v době koronaviru už nebudou mít chuť odvádět daně ani z toho mála, co teď na trhu získají.

Celý rozhovor pod názvem: „Psal Prymulovi, psal Hamáčkovi, nic. Nový senátor: Půjde o přežití. Je třeba snížit daně a po vzoru podnikatelů zásadně odtučnit úřady“ je k dispozici zde:

Rozhovor pro Parlamentní listy

Svobodní si připomněli výročí 17. listopadu.

Svobodní si 17. listopadu připomněli 31. a 81. výročí 17. listopadu. Stanovení přesného data “československého bodu zlomu” ovlivnily události, které se staly přesně před 81 lety a nebyly zrovna pozitivní. Právě tragické události ze 17. listopadu 1939, byly vhodnou záminkou pro povolení shromáždění o 50 let později v době, kdy komunistický režim ztrácel pomalu, ale jistě na síle.
Proto se náš předseda, Libor Vondráček a první místopředseda, Jan Dočekal v doprovodu dvou pražských zastupitelů (Tomáš Štampach a Radovan Koutský), nejprve vydali k Hlávkovým kolejím, aby položili květinu na místo, kde je 17. listopad zapsán v naší historii černou barvou. Následně se vydali na Národní třídu, kde opět položili kytici a zapálili svíčku.

Výročí 17. listopadu

Stanovisko Svobodných k prodloužení nouzového stavu.

Svobodní vydali dne 18. 11. 2020 stanovisko k prodloužení nouzového stavu, ve kterém kritizují opakované prodlužování nouzového stavu.

První prodloužení nouzového stavu stačilo

Vládní PES není milé zvířátko, ale zlý pán!

To je název TZ, kterou Svobodní vydali v souvislosti se zavedením protiepidemického systému ČR (PES), který popisuje stupně pohotovosti dle aktuální epidemiologické situace. Tabulka pro rozvolňování ekonomiky je výsměchem podnikatelům a všem občanům této země. Utahování okovů a omezování svobody přichází na první pohled nepozorovaně pod rouškou COVIDu. Mocným zachutnala moc a nebojí se to veřejně demonstrovat. Naopak se zpřísňuje. Zavádí se tak přísný limit na počet zákazníků v obchodě (1 na 15m2), který nemá obdoby, ani nikde v zahraničí. Že to spolu se zákazem nedělního prodeje zní komicky? Vedle prohlubování hospodářských škod budeme chytat chřipku v zimě ve frontě před obchodem.

PES není milé zvířátko, ale zlý pán

2) Příspěvky místopředsedů strany.

Očista restaurací? Nikoli, očista odborářů!

To je název příspěvku ohledně debaty, kterou „vyprovokoval“ odborář Dufek, který tvrdí, že je v ČR hodně hospod a ať jich klidně polovina krachne, že to jsou putyky. Na to reagoval velmi věcně a vtipně náš místopředseda Jan Dočekal, který naopak tvrdí, že je tu moc odborářů, že by mělo dojít k očistě, ať jich klidně půlka skončí, jsou to stejně motyky. 🙂

Očista restaurací? Nikoli, očista odborářů

Místopředseda strany, Luboš Zálom, se ve svém příspěvku „Má ještě smysl slavit výročí Sametové revoluce?“ na blogu Idnes, vyjadřuje kriticky k oslavám svátku 17. listopadu. Příspěvek byl rovněž zveřejněn na webu Svobodných.

Má ještě smysl slavit výročí sametové revoluce?
Blog Idnes – Luboš Zálom

3) Komunální politika

Martina Halama (radní MČ Praha 18) v diskuzním fóru Letňanských listů.

Každý rok na jaře se potkáváme v obřadní místnosti naší radnice na Fóru zdravého města, při volbě Deseti priorit Letňan. U kulatých stolů formulují občané nápady a podněty na zlepšení života v naší městské části, které jsou následně ověřeny anketou v Letňanských listech.
A taktéž je tvořena takzvaná Pocitová mapa Letňan, ze které lze například vyčíst, kde Letňanští přirozeně vnímají centrum městské části, kde jsou dopravně nebezpečná místa, které místo by potřebovalo změnu, nebo kde je naopak v Letňanech příjemné prostředí.
Celá akce umožňuje vedení městské části získat důležitou zpětnou vazbu a letňanským občanům přináší možnost podílet se na zlepšování života v Letňanech.
Letos se, bohužel, nepodařilo Fórum zdravého města uskutečnit ani v řádném, ani v náhradním listopadovém termínu. Důvod je jasný – zákaz shromažďování v rámci ochrany před šířením koronaviru. Zvažovali jsme i online verzi, ale tu jsme nakonec také vzdali, neboť bychom nebyli schopni zajistit účast všech generací letňanských obyvatel, což je zásadní vstupní předpoklad celé akce. Pevně věřím, že v dubnu příštího roku již bude situace příznivá a budeme se moci znovu potkat u kulatých stolů. Osobně se na toto setkání těším.

Letňanské listy

Blanenský deník se opět vracel k problematice parkování v Brně.

Naše ulice slouží jako záchytné parkoviště pro návštěvníky veletrhů nebo dojíždějící využívající nedaleký přestupní uzel Mendlovo náměstí. Obyvatelé šesti brněnských ulic v oblasti Rybářská nedaleko náměstí, kde od pondělí fungují modré zóny, požadují pomocí petice změnu regulace parkování. Pouze noční omezení chtějí změnit na celodenní.
Pod dokument se podepsalo okolo 250 obyvatel třeba ulic Veletržní, Výstavní, nebo Hlinky. „Když jsou veletrhy, nemáme přes den šanci zaparkovat. Z Mendlova náměstí se lidé dostanou bez přestupu téměř do každé části Brna, takže u nás zaparkují a rozjedou se do práce po městě,“ řekl za petenty místní obyvatel a zastupitel Brna-středu Petr Štefánek.
Oblasti s rozdílnou regulací parkování dělí hlavně Mendlovo náměstí. Záměr na sjednocení podpořili už loni radní Brna-středu. „Lokalita tvoří funkční celek. Když náměstí rozseknou v půli, nedává to smysl,“ uvedl radní pro dopravu Jan Mandát.
Nedávno se stejným požadavkem uspěli obyvatelé částí Grohovy a Gorkého ulice. Získají celodenní regulaci jako v sousední oblasti. „Zadal jsem úředníkům zpracovat data o frekvenci aut a fungování tamního režimu. Hotový má být do konce listopadu, abychom ho začátkem prosince projednali,“ řekl městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

4) Pravidelné příspěvky na FB Svobodných

Svobodní na FB

PhDr. Marek Hejduk, LL. M. MBA
tiskový mluvčí Svobodných
Případné dotazy prosím směřujte na: mluvci@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31