Věříme, že česká policie, státní zastupitelství, soudy, armáda i zpravodajci mají sílu ustát velký tlak ohledně kauzy Vrbětice a vyšetřování bude dotaženo do konce.

Věříme, že česká policie, státní zastupitelství, soudy, armáda i zpravodajci mají sílu ustát velký tlak ohledně kauzy Vrbětice a vyšetřování bude dotaženo do konce.

Svobodní mají velké pochybnosti o dvojici Babiš – Hamáček, která informace o kauze Vrbětice vyslala ven, to nám ale nesmí bránit v racionálním přístupu k této velice závažné kauze.

Orgánům činným v trestním řízení a českým institucím s nimi spolupracujícími plně důvěřujeme a spoléháme se, že věc vyšetřují kvalitně, zodpovědně a svou práci dotáhnou ve stejném duchu až do konce.

V nejvyšším zájmu důvěry ve spravedlivý právní řád České republiky je, aby pachatelé, kteří způsobili smrt našich dvou občanů a velké majetkové škody, byli náležitě potrestáni. Čechy nesmí nikdo beztrestně zabíjet, a už vůbec ne, na území naší vlasti, v naší jurisdikci.

Pro úspěšné dotažení případu do zdárného konce a posazení pachatelů za mříže není vhodné zpolitizování vyšetřování. Jestli se ovšem kauza dostane do fáze, kdy státní zástupce požádá o vydání pachatelů, aby se mohli hájit v rámci spravedlivého soudního procesu, a toto vydání nebude akceptováno, půjde o zásadní porušení mezinárodních úmluv, a to nesmí zůstat bez reakce.

Pokud se potvrdí současná vyšetřovací verze a výzva k vydání pachatelů bude Rusku směřována, bude právě Rusko tím, kdo bude mít v rukou rozhodnutí, zda se zabíjení Čechů a Rusů stane běžnou praxí, po které nebude následovat náležitý trest, a nebo ne. Za toto rozhodnutí poté musí nést orgány Ruské federace i náležitou odpovědnost.

Pokládáme však za vhodné připomenout, že geopolitické směřování České republiky má být v první řadě „pro-české“. Se základními a tradičními hodnotami evropské civilizace, což jsou principy svobody, plurality a demokratického rozhodování1, máme za poslední staletí spojené zejména země na západ od nás, které stály u zrodu moderního ústavního státu. Dnes je však situace mnohem složitější, než abychom mohli celou problematiku omezovat jen na jednoduché konstatování, že “patříme na západ,” který se od svých původních hodnot odvrací. 

Přestože vzhledem k síle naší armády si nemůžeme dovolit zpochybňovat naše členství NATO, je třeba říci, že pro naší svobodu a nezávislost nikdy neexistovala jediná správná světová strana.

Česká republika patřila a patří do střední Evropy. Jsme Češi, hrdý národ plný šikovných a sebevědomých lidí, jemuž nikdy neslušelo řazení do škatulek, které vytvářejí jiní. Jedinou škatulkou, ke které bychom se měli hlásit je podle Svobodných ta, že patříme do „civilizace, kde svoboda a odpovědnost jednotlivce je tou nejvyšší hodnotou“.

Náš vztah ke všem velmocem musí být vždy racionální a vůči Rusku je obezřetné a strategické si připomínat slova velkého obrozence a hrdiny českého národa Karla Havlíčka Borovského z roku 1844, která pronesl po návratu z Ruska: „Rusové rádi nazývají všechno ruské slovanským, aby později mohli nazvat všechno slovanské ruským.

Stanovisko předsednictva Svobodných.

1 Program Svobodných: II. Zahraniční politika

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31