Svobodní: Harmonogram uvolňování

Svobodní: Harmonogram uvolňování

Vláda rozhodla o harmonogramu, podle něhož se budou v příštích týdnech uvolňovat pravidla karantény a postupně znovuotvírat různé druhy provozů. Vyplývá z něj, že poslední podniky, jako například uzavřené restaurace nebo provozovny v nákupních centrech budou smět znovu poskytovat zákazníkům své služby až v pondělí 8. června. K A je ovšem nutné dodat i B. Buď stát dostatečně a rychle “státem zavřené” provozy odškodní (naše návrhy z 20.3. jsou stále použitelné) a nebo půjde o plošnou likvidaci živnostníků a malých podnikatelů, jakou od roku 1953 nepamatujeme. Nechceme v žádném případě zlehčovat důsledky pandemie COVID-19, upozorňujeme však, že léčba nesmí v žádném případě vést k úmrtí pacienta. Eutanazii celého malopodnikatelského stavu nelze považovat za přijatelnou léčbu!

 

Na přístupu vlády se nepochybně ukazuje, že nikdo z odpovědných politiků, včetně premiéra Babiše, nemá aktivní zkušenost s vedením malého či středního podniku, s nutností každodenně řešit cashflow, bojovat se svazujícími pravidly zákoníku práce, čelit bezpočtu omezujících a mnohdy nesmyslných regulací (např. zákaz kouření nebo EET). Malé a střední podniky jsou nesmírně důležité, i když si premiér Babiš může myslet opak. Bez ohledu na to, jakou měrou se podílejí na ekonomickém agregátu zvaném HDP, vytvářejí život v místech svého působení a zdravé podhoubí, ze kterého může vyrůstat ekonomicky aktivní a prosperující národ.

 

  1. Vyzýváme tedy k citlivějšímu přístupu, který by dokázal, jak zajistit ochranu zdraví, a zároveň neodsoudil malé a střední podnikatele ke krachu.
  2. Je třeba neprodleně navázat úzký kontakt s podnikatelskými asociacemi. Například sdružení Apron, které vzniklo jako reakce na opatření proti šíření koronaviru a sdružuje v tuto chvíli více než tisíc majitelů restaurací, nabídlo vládě vlastní řešení a navrhlo, jak mohou provozy v určité míře fungovat i při zajištění ochrany zdraví. Nedostalo se jí žádné odpovědi. Takový arogantní přístup naprosto odmítáme.
  3. Voláme po okamžitém schválení kroků na ulehčení situace malých a středních podniků, jako je pozastavení všech povinných odvodů na celou další dobu, po kterou budou tyto podniky čelit následkům karanténních opatření nebo vstup do všech pracovněprávních vztahů, které byly v důsledku karantény přerušeny (platby ošetřovného, nemocenského, atd). Svobodní již v březnu navrhli pět konkrétních kroků na záchranu malopodnikatelského stavu v ČR a tyto kroky jsou stále použitelné.

 


Republikové předsednictvo Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31