Řevnické vouchery – jak je to s pětistovkou pro každého?

Řevnické vouchery – jak je to s pětistovkou pro každého?

Garant voucherového systému Petr Čermák

Do komunálních voleb jdeme mimo jiné s jedním velmi ambiciózním cílem. Chceme město zbavit lobbistů a nechat rozhodování o dotacích přímo na občanech. Náš plán je zrušit současný grantový systém pro dotování kulturních akcí a místo toho darovat peníze přímo našim občanům. „Vždycky mi vadilo, že o financování soukromých akcí rozhoduje úzká skupina zastupitelů a jejich kamarádů. Proto jsme vymysleli systém, kdy dáme formou poukázek všem občanům Řevnic pod 18 a nad 65 let 500 Kč ročně. Věřím, že každý si sám nejlépe rozhodne, kterou kulturní či sportovní akci by chtěl podpořit.“, říká o projektu jeho garant a současně čtyřka na kandidátce Svobodných Petr Čermák. Celý systém s sebou přináší mnoho otázek, a tak na ně zde odpovídáme:

Q: Kolik zavedení systému bude stát?

Systém úspěšně zavedli v sousední Litni a náklady se vyšplhaly na 36 tisíc. Počítáme s tím, že systém více elektronizujeme a tím náklady ještě snížíme. Bude se jednat o méně než 10 % celkové rozdělované částky.

Q: Kde se na to vezmou peníze?

Vouchery nahradí současný „Dotační program č. 2: Podpora konkrétního projektu nebo akce v oblastech kultury, vzdělávání, sportu, tělovýchovy, turistického ruchu a životního prostředí“ – zde vidíme největší netransparentnost. Rádi bychom, aby nahradily i „Dotační program č. 1: Podpora celoroční činnosti organizací pracujících s dětmi a mládeží“. Zde je současný systém transparentní, ale rozdělování peněz probíhá dle počtu členů organizace, což se dá zneužít.

Q: Jak bude probíhat rozdělování poukázek?

Systém musí fungovat moderně elektronicky ale zároveň musí být i přístupný starším lidem, kteří rádi využijí osobní přístup a tištěný poukaz. Každý proto bude mít na výběr. Může jednou za rok zajít osobně na radnici a obdrží poukázky v papírové podobě. Druhá možnost je, že s městem uzavře darovací smlouvu a zároveň odsouhlasí zpracování osobních údajů. Poukázky mu pak budou chodit emailem a nebude je třeba ani tisknout.

Q: Nebudou se poukázky padělat?

Nikoli, každá poukázka bude na jméno a vybavena unikátním kódem, pomocí kterého si každý příjemce podpory sám ověří, jestli poukázka ještě nebyla použita.

Q: Kde půjde poukázky uplatnit?

Každá organizace, která pořádá sportovní či kulturní akce a nebo se soustavně věnuje práci s mládeží či seniory. Vouchery se tak použijí třeba na platbu za kroužky či návštěvy kina nebo lesního divadla. Nebudeme nikoho omezovat. Chceme aby si každý mohl vybrat, jak voucher využije.

Q: Nebude systém netransparentní? Město přece bude určovat, kde se vouchery uplatní.

Nikoli. Město uzavře smlouvu s každým, kdo splní podmínky pro přijímání voucherů a podepíše s městem smlouvu. Zde jsou smlouvy použité v Litni.

Q: Co vouchery, které skončí založené v „šuplíku“

Toto je naprosto v pořádku. Nevyužité vouchery jednoduše zůstanou městu (platnost je jeden rok). Nepředpokládáme, že bude 100 % voucherů využito.

Q: Co když bude seniory obcházet nějaký lobbista a ten vouchery použije dle vlastního uvážení.

Toto není možné, všechny vouchery jsou na jméno. Již ze smlouvy plyne: „Poskytovatel se zavazuje oproti předložení voucheru poskytnout službu pouze Občanovi města, jehož totožnost souhlasí se jménem, na které je voucher vystaven. Poskytovatel je povinen prověřit, zda žadatel o předmětnou službu je osobou, v jejíž prospěch je voucher vystaven.“

Q: Za vouchery půjde koupit pivo na pivním festivalu.

Opět není pravda, vouchery nelze použít na nákup potravin. Senioři je mohou využít na vstupné na akce či třeba poznávací zájezdy. Děti pak typicky na různé kroužky.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31