Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

LÉK PÁTÝ: Braňme zničení úspor

LÉK PÁTÝ: Braňme zničení úspor

Vybrali jsme 5 léků pro nemocnou českou společnost a ekonomiku a právě vám představujeme ten pátý.

V počínání vlády a rozšiřování pravomocí ČNB mnozí vidí snahu vyvolat znehodnocování koruny a tvrdí, že podporování inflace je skrytá snaha vyvolat mezi českými lidmi poptávku po euru. Euro je však rovněž uměle znehodnocováno, a proto úvahy o přijetí společné měny ani dnes nedávají žádný smysl.

Inflační snahy všech institucí zásadně odmítáme. Vláda či ČNB nesmí uměle snižovat hodnotu životních úspor lidí. Vysoká inflace posledních let není přírodní jev, ale státní zásah a pohrdání těmi, kteří léta spoří v penězích.

Česká ekonomika potřebuje nejen stabilní, ale také vlastní měnu, jejíž síla přirozeně reaguje na sílu naší ekonomiky. Měnová konkurence musí být zachována a lidem má být umožněno zvolit si v soukromých záležitostech měnu, která jim vyhovuje. Přijetí eura lidem ani firmám nepomůže. Pouze tímto politickým krokem předáme monetární politiku do Frankfurtu a připravíme ČR tak o další kus suverenity.

Neutrální správkyní české měny má být Česká národní banka. Ta nemá regulovat ceny, kurzy ani úroky. ČNB nemá platit zbytečné úroky bankám. Případné zisky má odvádět do státního rozpočtu a pomáhat tím snižovat dluh veřejných financí. Její úkolem má být zajištění vydávání jen přiměřeného množství oběživa tak, aby nebyla podporována inflace, což předpokládalo původní znění zákona o ČNB.

Pro zdraví naší ekonomiky je také potřeba zastavit bezbřehé zadlužování a navyšování peněz v oběhu. Jde o zcela bezohledné jednání nejen vůči, těm co léta vydělávali a spořili, ale zejména o vytváření břemena pro budoucí generace. Argumentace vysokým dluhem v zemích, jako je Řecko či Itálie připomínají výmluvy školáků, že Horáček skočil z okna první a takže já jen skočil za ním. Svobodní prosazují zodpovědné chování na všech úrovních.

Dále navrhujeme, aby pro přijetí schodkového rozpočtu byla nutná ústavní většina. Věříme, že v době mimořádné situace např. v podobě válečného stavu nebo současné situace okolo koronaviru by vláda neměla problém pro takový rozpočet sehnat hlasy opozice. Za normální situace by měl být rozpočet minimálně vyrovnaný, ale spíše přebytkový, abychom měli nachystané rezervy. Skutečné rezervy, ke kterým se můžeme dostat, ale ne tak, aby to dopadlo jako rezervy nafty v Německu.

Abychom mohli snižovat dluhy, musíme hledat úspory zejména v provozu. Aktuální daně jsou tak vysoké, že by jejich další zvyšování nemělo být politikům umožněno bez souhlasu občanů v referendu. Pokud parlament neschválí obecné lidové veto jako obranu občanů proti zvůli politiků, měl by ho schválit alespoň v daňových otázkách.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Zachovejme měnovou konkurenci – zachovejme českou korunu
  • Omezme vliv ČNB na sílu České koruny – návrat původního § 2 do zákona o ČNB
  • Snižme pravomoci ČNB vytvářet inflaci – znovu omezení ČNB v oblasti nákupu dlouhodobých dluhopisů
  • Zastavme zadlužování ústavní silou  – ústavní zákon o rozpočtové kázni, který by ztěžoval vládám přijímat deficitní rozpočet

Zpátky na všech 5 léků

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31