LÉK ČTVRTÝ: Pusťme peníze do zdravotnictví

LÉK ČTVRTÝ: Pusťme peníze do zdravotnictví

Vybrali jsme 5 léků pro nemocnou českou společnost a ekonomiku a právě vám představujeme ten čtvrtý.

V posledních týdnech jsme si uvědomili, že kvůli zdraví někdy přestáváme počítat peníze. Budeme chtít ve zdravotnictví více peněz i do budoucna, nebo tomu budeme bránit? Stále více zaměstnanců ve zdravotnictví kouká za hranice. Je to i proto, že v českém zdravotnictví dlouhodobě chybí peníze. Zatím tu máme mnoho skvělého a odborného personálu, ale beze změny na tom můžeme být brzy výrazně hůř. Zdravotníci volají dlouho po změně a jejich trpělivost není nekonečná.

Řešením není bezhlavé pumpování peněz do zdravotnictví a předhánění se v tom, kolik procent HDP do něj dáme. Do systému je třeba vnést rozum a přestat se bránit toku peněz, které lidi rádi vynaloží za své zdraví. I zdravotnictví potřebuje méně byrokracie a legislativních překážek. Je třeba nastavit taková pravidla, aby lékaři poskytující zdravotnické služby mohli nabídnout nadstandard a dostali zaplaceno nezávisle na pojištění pacienta. Je jen na pacientovi, zda bude platit bezprostředně, nebo skrze nástroje od pojišťovny.

Základní (státní) pojištění zajistí záchranu každého života i poskytnutí nezbytné péče zcela všem. Události v poslední době ale ukázaly, že za lepší zdravotní péči si lidé rádi připlatí, a pokud jim to stát neumožní, pak naše zdravotnictví nikdy nevyužije svůj ohromný odborný potenciál.

Proto vedle státního základního pojištění musí existovat i individuální varianta. Konkrétní výše pojistného a množství zaručených služeb bude záležet na dohodě zdravotní pojišťovny s pojištěncem. Půjde uzavřít pojištění zcela na míru, protože stát umožní skutečnou soutěž zdravotních pojišťoven.

Kromě lepších služeb tím bude posílen jak prvek svobody, tak prvek odpovědnosti vůči vlastnímu zdraví. Výrazně ubyde situací, kdy se lidé ze svých daní skládají na léčebné náklady narkomanům nebo řidičům, kteří nabourali pod vlivem omamných látek. Bude totiž záležet jen individuálních smlouvách, jestli zohlední rizikové chování pojištěnců.

Nelze rozdávat umístěnky lékařům a nedělat tak u stavařů nebo právníků. Ke studiu na veřejných školách se musí přistupovat stejně. Lékaři mají být motivováni k setrvání zlepšením českého zdravotnictví, ne pokutou kvůli umístěnkám. Systém atestací se proto musí také zjednodušit, aby mohli lékaři začít dříve pracovat dle svých představ. Představa, že složitý systém zachrání sto procent životů, je lichá. Spokojme se tedy s tím, že šestileté studium náročné lékařské fakulty je uspokojivou zárukou.

V neposlední řadě se musí zbavit legislativních a byrokratických překážek i soukromé ordinace a další zdravotnická zařízení. O využívání takových služeb má rozhodovat poptávka a zájem pacientů. Stát ani zdravotní pojišťovny nemají bránit poskytování zdravotních služeb či otevírání např. očních ordinací. Aktuálním důkazem prospěšnosti menší byrokracie ve zdravotnictví je testování soukromými laboratořemi na COVID-19.

Zahajme léčbu České republiky, než bude pozdě!

Konkrétní předepsaná léčba:

  • Dovolme lidem přivést do zdravotnictví více peněz – povolení nadstandardu
  • Volná soutěž zdravotních pojišťoven – individuální pojištění nad rámec základního povinného
  • Vědomé poškozování zdraví nesmí být hrazeno z veřejných zdrojů – umožnit začlenit odpovědnost za vlastní zdraví do smlouvy se zdravotní pojišťovnou
  • Zjednodušení atestací pro začínající lékaře – šestilété studium je dost náročné
  • Zrušení úředních překážek viz. testování v soukromých laboratořích

Zpátky na všech 5 léků

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31