Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní před volbami usilují o integraci pravice, skutečné pravice

Svobodní před volbami usilují o integraci pravice, skutečné pravice

Kolem Svobodných nastává integrace pravice. Jak vyplynulo z nedávné tiskové konference, do letošních eurovoleb je podpoří hned několik malých pravicových politických stran. A jednání nejsou ani zdaleka u konce. Podle předsedy Libora Vondráčka je navíc již teď zřejmé, že Svobodní postaví nejsilnější kandidátku v historii a budou za ně kandidovat také minimálně dva prezidentští kandidáti.

Před pár dny Svobodní oznámili, že je pro letošní volby do Evropského parlamentu podpoří hned několik menších politických stran. Máte z toho radost? 

Ano, mám velkou radost z toho, že kandidátka Svobodných získává podporu dalších politických subjektů. Jsem přesvědčen o tom, že Svobodní letos představí historicky nejsilnější kandidátku, která bude navíc ještě posílena o zástupce dalších stran a hnutí. Je to skvělá zpráva také proto, neboť získání důvěry těchto subjektů naznačuje, že se nám podaří získat důvěru ještě většího množství voličů, než kdy dříve.

V posledních letech jsme měli možnost sledovat spíše atomizaci české politické scény. Jak je zřejmé, Svobodným se daří naplňovat opačný trend, je to tak? 

Jsem přesvědčený o tom, že naše snaha o spolupráci je dobrou zprávou pro všechny, kteří dlouhodobě volají po integraci pravice. Toto spojení totiž zvyšuje pravicovým silám potenciál uspět také v dalších volbách, jejichž prostřednictvím pak můžeme změnit také poměry v České republice. V tuto chvíli nás však sjednotilo to, jakým způsobem vnímáme Evropskou unii a její další fungování. Jsem rád, že se všemi našimi partnery jsme našli shodu na sedmeru zásad pro kandidáty do eurovoleb, který si Svobodní vypracovali a schválili již před delší dobou a jako první politická strana dala jasně najevo, s jakým volebním programem budeme usilovat o důvěru voličů. 

Na vašem nedávném celorepublikovém sněmu se objevila řada dalších významných osobností. Objeví se také na vaší kandidátce do Evropského parlamentu? 

Informovali jsme, že čelo kandidátů za Svobodné tvořím já, Matěj Gregor a Karel Diviš. O zapojení dalších osobností stále jednáme. To, co však už v tuto chvíli mohu prozradit, je fakt, že jsme dali do pohybu symbolickou sněhovou kouli, na kterou se nabalují další osobnosti a subjekty. I díky tomu budou na naší kandidátce například nejméně dva pravicoví prezidenští kandidáti. 

Budete jednat ještě s dalšími subjekty o podporu vaší kandidatury?

Pochopitelně probíhá ještě množství dalších jednání a diskusí. Na druhou stranu jsou i politické subjekty, se kterými se spolčovat v žádném případě nehodláme, přestože nám tuto spolupráci mnozí předhazují. Myslím tím například hnutí Přísaha, které je prounijním a progryndýlovským hnutím. Proč? Třeba proto, že chce v europarlamentu vstoupit do frakce lidovců, kde je dnes STAN, KDU-ČSL a TOP 09, nebo že podporuje dekarbonizaci dopravy, tedy tlak na konec spalovacích motorů, a racionální zelenou politiku. 

Často se mluví o spolupráci Svobodných s hnutím Motoristé sobě. Jak vidíte možnost vaší spolupráce v nadcházejících eurovolbách? 

Jednoduše řečeno. Na jedné kandidátce může 1. pozici obsadit jen jeden subjekt a všechny subjekty kromě Motoristů se jasně shodly na tom, že to má být ten nejsilnější, aby bylo možné se dohodnout. Už přes dva měsíce zkoušíme i v Motoristech vyvolat nadšení pro tuto myšlenku, která zatím nadchnula každého kromě nich, aby měli důvod ustoupit ze svých představ. Snad také dojdou k závěru, že spojení sil je výhodné pro naše strany i pro voliče, kteří se o nás díky tomu budou moci lépe opřít v Parlamentu. Zatím se to sice nepovedlo, ale budeme to dál zkoušet. Mysleli jsme to totiž vážně, když jsme před dvěma lety řekli, že chceme do dalších voleb nabídnout integraci pravice, a uděláme pro to maximum.

Je nějaký termín, do kdy byste chtěli mít zcela jasno o vaší kandidátce? 

14. února slavíme 15 let existence strany. Ten den je zároveň svátek zamilovaných. Milujeme svobodu, Českou republiku i celý kontinent Evropu, jehož jsme součástí, nemáme rádi naopak bruselské papaláše a jejich snahu řídit životy všech na našem kontinentu. Mohlo by být proto hezké prozradit jména všech kandidátů, kteří nás chtějí před chorými nápady z Bruselu chránit, právě 14. 2. Slíbit zatím ale chci jen to, že uděláme maximum pro spojení pravicových sil, a proto nechci slibovat nějaký termín, který by tomu spojení mohl hodit klacky pod nohy.

Převzato z Parlamentních listů

Redakčně upraveno

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31