Svobodní před volbami usilují o integraci pravice, skutečné pravice

Svobodní před volbami usilují o integraci pravice, skutečné pravice

Kolem Svobodných nastává integrace pravice. Jak vyplynulo z nedávné tiskové konference, do letošních eurovoleb je podpoří hned několik malých pravicových politických stran. A jednání nejsou ani zdaleka u konce. Podle předsedy Libora Vondráčka je navíc již teď zřejmé, že Svobodní postaví nejsilnější kandidátku v historii a budou za ně kandidovat také minimálně dva prezidentští kandidáti.

Před pár dny Svobodní oznámili, že je pro letošní volby do Evropského parlamentu podpoří hned několik menších politických stran. Máte z toho radost? 

Ano, mám velkou radost z toho, že kandidátka Svobodných získává podporu dalších politických subjektů. Jsem přesvědčen o tom, že Svobodní letos představí historicky nejsilnější kandidátku, která bude navíc ještě posílena o zástupce dalších stran a hnutí. Je to skvělá zpráva také proto, neboť získání důvěry těchto subjektů naznačuje, že se nám podaří získat důvěru ještě většího množství voličů, než kdy dříve.

V posledních letech jsme měli možnost sledovat spíše atomizaci české politické scény. Jak je zřejmé, Svobodným se daří naplňovat opačný trend, je to tak? 

Jsem přesvědčený o tom, že naše snaha o spolupráci je dobrou zprávou pro všechny, kteří dlouhodobě volají po integraci pravice. Toto spojení totiž zvyšuje pravicovým silám potenciál uspět také v dalších volbách, jejichž prostřednictvím pak můžeme změnit také poměry v České republice. V tuto chvíli nás však sjednotilo to, jakým způsobem vnímáme Evropskou unii a její další fungování. Jsem rád, že se všemi našimi partnery jsme našli shodu na sedmeru zásad pro kandidáty do eurovoleb, který si Svobodní vypracovali a schválili již před delší dobou a jako první politická strana dala jasně najevo, s jakým volebním programem budeme usilovat o důvěru voličů. 

Na vašem nedávném celorepublikovém sněmu se objevila řada dalších významných osobností. Objeví se také na vaší kandidátce do Evropského parlamentu? 

Informovali jsme, že čelo kandidátů za Svobodné tvořím já, Matěj Gregor a Karel Diviš. O zapojení dalších osobností stále jednáme. To, co však už v tuto chvíli mohu prozradit, je fakt, že jsme dali do pohybu symbolickou sněhovou kouli, na kterou se nabalují další osobnosti a subjekty. I díky tomu budou na naší kandidátce například nejméně dva pravicoví prezidenští kandidáti. 

Budete jednat ještě s dalšími subjekty o podporu vaší kandidatury?

Pochopitelně probíhá ještě množství dalších jednání a diskusí. Na druhou stranu jsou i politické subjekty, se kterými se spolčovat v žádném případě nehodláme, přestože nám tuto spolupráci mnozí předhazují. Myslím tím například hnutí Přísaha, které je prounijním a progryndýlovským hnutím. Proč? Třeba proto, že chce v europarlamentu vstoupit do frakce lidovců, kde je dnes STAN, KDU-ČSL a TOP 09, nebo že podporuje dekarbonizaci dopravy, tedy tlak na konec spalovacích motorů, a racionální zelenou politiku. 

Často se mluví o spolupráci Svobodných s hnutím Motoristé sobě. Jak vidíte možnost vaší spolupráce v nadcházejících eurovolbách? 

Jednoduše řečeno. Na jedné kandidátce může 1. pozici obsadit jen jeden subjekt a všechny subjekty kromě Motoristů se jasně shodly na tom, že to má být ten nejsilnější, aby bylo možné se dohodnout. Už přes dva měsíce zkoušíme i v Motoristech vyvolat nadšení pro tuto myšlenku, která zatím nadchnula každého kromě nich, aby měli důvod ustoupit ze svých představ. Snad také dojdou k závěru, že spojení sil je výhodné pro naše strany i pro voliče, kteří se o nás díky tomu budou moci lépe opřít v Parlamentu. Zatím se to sice nepovedlo, ale budeme to dál zkoušet. Mysleli jsme to totiž vážně, když jsme před dvěma lety řekli, že chceme do dalších voleb nabídnout integraci pravice, a uděláme pro to maximum.

Je nějaký termín, do kdy byste chtěli mít zcela jasno o vaší kandidátce? 

14. února slavíme 15 let existence strany. Ten den je zároveň svátek zamilovaných. Milujeme svobodu, Českou republiku i celý kontinent Evropu, jehož jsme součástí, nemáme rádi naopak bruselské papaláše a jejich snahu řídit životy všech na našem kontinentu. Mohlo by být proto hezké prozradit jména všech kandidátů, kteří nás chtějí před chorými nápady z Bruselu chránit, právě 14. 2. Slíbit zatím ale chci jen to, že uděláme maximum pro spojení pravicových sil, a proto nechci slibovat nějaký termín, který by tomu spojení mohl hodit klacky pod nohy.

Převzato z Parlamentních listů

Redakčně upraveno

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31