Status umělce je zbytečný. Namísto selektivních podpor by vláda měla ulevit všem živnostníkům.

Status umělce je zbytečný. Namísto selektivních podpor by vláda měla ulevit všem živnostníkům.

Ministerstvo kultury pracuje na novém zákonu, pomocí kterého by chtělo zajistit více peněz na financování kultury, především pak těch umělců, kteří svojí činností nedosahují dodatečných finančních příjmů. Podle ministerského materiálu, který se teď objevil na veřejnosti, by chtěl resort kultury k poskytování příspěvků na tvůrčí a studijní účely umělcům vyčlenit až 100 milionů korun.

Jenže tento záměr ministra Martina Baxy za ODS pobouřil předsedu Svobodných Libora Vondráčka. „Moc dobře víme, že 100 milionů korun státní rozpočet nevytrhne. Jenže halíře dělají talíře a tento papalášský přístup se neprojevuje zde. Vláda by měla místo vymýšlení dalšího rozdávání mezi vyvolené každé takové rozdávání začít rušit,“ uvedl Libor Vondráček. „Tento arogantní přístup při správě veřejných peněz je pro pravicové Svobodné něčím zcela nepochopitelným. Jedná se o další důvod pro podporu naší myšlenky, že celé Ministerstvo kultury je úřadem na zrušení,“ dodal rezolutně Vondráček, který připomněl, že se tak děje v okamžiku, kdy vláda zvýšila lidem i firmám daně a odvody, aby údajně konsolidovala veřejné finance. 

V diskusi, která se mžiku rozvířila na sociálních sítích, podobně reagoval také Jiří Rolf Randula, který se celý život profesionálně věnuje kultuře. „Odmítám, aby se lidé nedobrovolně skládali na příjmy vyvoleným. Nechť je každý placen podle toho, jaký přínos a užitek v jeho činnosti pro sebe vidí ostatní lidé – tedy penězi, které mu za jeho práci dají dobrovolně,“ napsal. 

Podle Libor Vondráčka je to jen další důkaz toho, jak se z ODS vytrácí i poslední zbytky pravicové politiky. „Každá pravicová strana by měla označit Ministerstvo kultury za úřad na zrušení, resp. sloučení s Ministerstvem školství. Tento ministr za ODS však pravičák určitě není. Místo toho pracuje s nástroji státní kultura, dotace pro privilegované umělce a zvyšování koncesionářských poplatků,“ dodal Vondráček. 

Převzato z Parlamentních listů

Redakčně upraveno

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31