Šichtařová: Německo se prodotuje k chudobě

Šichtařová: Německo se prodotuje k chudobě

V německé ekonomice byl zveřejněn velmi významný index sestavovaný institutem Ifo. Hlavní zpráva zní, že se sentiment v německé ekonomice o fous zlepšil. Index podnikatelské nálady Ifo během října vzrostl na 86,9 bodu ze zářijových 85,8 bodu. To byl lepší výsledek, než čekal trh. Firmy jsou o něco spokojenější se svým současným podnikáním. Navíc byli manažeři o něco méně pesimističtí ve svém výhledu na nadcházející měsíce. Kondice německého průmyslu je přitom naprosto zásadní i pro českou ekonomiku, a tedy pro naše peněženky.

Že by bylo v Německu vidět světlo na konci tunelu? Tak snadné to nebude. Svou současnou situaci totiž firmy znovu hodnotily jako horší a situace se zakázkami zůstává obtížná. Podnikatelské klima v sektoru služeb je výrazně pozitivnější. Tady byly firmy spokojenější hlavně se svým současným podnikáním. Jejich očekávání se také zlepšila, i když stále jsou cítit obavy. Ve stavebnictví index zaznamenal mírný nárůst.

Každopádně německá vláda už se nemohla dívat na poslední slabé výsledky z domácí ekonomiky. Zrezlá kola německého průmyslu se bude v příštích čtyřech letech snažit rozjet vládní podporou ve výši 50 miliard eur, jak oznámil německý ministr pro hospodářství a ochranu klimatu Robert Habeck. Pomoc zdůvodnil nezbytností investic, pokud má Německo zůstat průmyslovou zemí i po přechodu na bezuhlíkové hospodářství.

To je přesně ono. Německé firmy brzdí zelená politika z dílny německých politiků, a to na několika frontách. Nejde jen o drahé energie. Jedná se také o to, že průmysl musí splnit přísné emisní limity při prakticky všech aktivitách. Podle Roberta Habecka získají velkou část podpory přímo malé a střední firmy. Ano, na ty přísná pravidla dopadají obzvlášť tvrdě.

Takže abychom to shrnuli: německé vlády nejprve roky vymýšlejí „zelená“ opatření, která tamní firmy v konečném důsledku stojí miliardy eur. Ty mají tím pádem méně peněz a chuti inovovat. Logicky jim pak začíná ujíždět vlak v konkurenci s Američany nebo Číňany. No a najednou se vymyslí dotace, aby konkurenceschopnost podpořily. Kde vzít peníze na dotace? Z daní firem, kterým tak zbyde ještě méně peněz, tedy ještě víc ztratí konkurenceschopnost.

Čím víc budeme dotovat zelenost, tím víc budeme ztrácet konkurenceschopnost. Čím víc budeme ztrácet konkurenceschopnost, tím víc budeme dotovat zelenost. Až nakonec všichni svorně zezelenáme závistí, jak nám ekonomicky ujíždí Asie, která si na žádnou neexistující klimatickou nouzi nehraje.

Co si z toho má vzít jednotlivec? Směřování politické ideologie neovlivní, když nepočítáme volby. Ale může ovlivnit své vlastní peníze. Takže pokud bych se rozhodovala, na jaký region vsadit se svými investicemi na následujících 10 nebo 20 let (např. nákupem akciového ETF fondu), Evropě bych se velkým obloukem vyhnula. Jiným kontinentům se bude ekonomicky dařit víc.

Nakonec všichni svorně zezelenáme závistí, jak nám ekonomicky ujíždí Asie, která si na žádnou neexistující klimatickou nouzi nehraje.

Zdroj: Týdeník Květy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Ing. Markéta Šichtařová

Ing. Markéta Šichtařová

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31