Regulace energetických nápojů, další triumf pečovatelského státu

Regulace energetických nápojů, další triumf pečovatelského státu

Stát se chystá uvalit tvrdé regulace na prodej energetických nápojů. Posledním argumentem pro „nutnost“ takové regulace je obliba energetického nápoje Prime mezi mladými lidmi a dětmi. Ale i kdyby se na trhu neobjevil tento produkt, o škodlivosti energetických nápojů se mluví již velmi dlouho. A že takové nápoje nejsou právě vhodné pro děti, o tom asi není sporu.

Argumentace blahem a zdravím dětí je velmi silná. Mnoha lidem se regulace, která má dětem zabránit koupit si plechovku energetického nápoje, zdá jako něco vlastně velmi rozumného. Ostatně, říkají, „stát přece reguluje prodej alkoholu, cigaret nebo třeba pornočasopisů a dalších věcí, aby se nedostaly tak snadno do rukou dětem – a každý přece ví, že energiťáky jsou svinstvo, tak proč tuto užitečnou regulaci nerozšířit?“

Jaké jsou běžné argumenty proti svobodě volby v této věci? Tak například se tvrdí, že děti si přece nemohou o sobě rozhodovat samy. Jakápak svoboda volby – jsou to přece děti. Toto je však nesprávný argument. Pokud se svoboda volby dětí na někoho převádí, z důvodu jejich nedospělosti a tedy neschopnosti „konzumovat“ svoji osobní svobodu zcela, přechází nikoliv na stát, nýbrž v první řadě na rodiče. Omezení prodeje energiťáků je pořád v každém ohledu omezením svobody volby jednotlivce – tedy konkrétně rodičů. A rodiče jsou nepochybně samostatní lidé, kteří musejí být schopni a musí jim být umožněno nést odpovědnost za svoje jednání. I za jednání svých dětí.

Státu však nejde jen o děti. To je pouze záminka. Pro všemocný stát jsme totiž všichni nesvéprávné děti.

V článku na serveru iDnes, který se chystané regulaci věnuje, se dále píše: „V těchto nápojích též omezí maximální množství kofeinu, taurinu a cukru [… což vadí pediatrům …] Vzniknout má též povinný fond, do nějž mají výrobci povzbuzujících pití přispívat z jejich prodejů.

Jakže? Z důvodu škodlivosti vůči dětem, jimž se nyní nově tyto nápoje zakáží, se zákonem omezí množství kofeinu a cukru, ačkoliv nově budou tyto nápoje smět kupovat jen dospělí? Dospělým bude od nynějška stát určovat, kolik kofeinu, taurinu a cukru do sebe smějí v jedné plechovce energiťáku dostat? Má přijít stát a přikázat mi, kolik espress smím denně vypít? Nebo jak silný čaj si uvařit? Mimochodem, děti samozřejmě mohou pít čaj i kávu – to státu nijak nevadí. Jde samozřejmě o to, že tyto nápoje nejsou pro děti příliš atraktivní. Dětem vesměs káva připadá odporná a čaj je prostě nápoj jako každý jiný. Stát tedy neřeší škodlivost energetických nápojů. Snaží se reagovat na to, že jsou mezi dětmi oblíbené. A pokud se tohle má v principu nějak řešit, jaké další státní zásahy by si mohl stát na základě této logiky vymyslet? Děti rádi hrají počítačové hry. Co takhle vymyslet povinnou aplikaci, která bude součástí Windows, a která omezí délku spuštění počítačové hry na jednu hodinu denně. Je přece potřeba řešit zdraví dětí!

Výrobci energetických nápojů budou muset po zavedení regulace přispívat do jakéhosi peněžního fondu. To samozřejmě není jen tak ledajaký fond a příspěvek, ale z logiky věci půjde o sektorovou daň. Pokud s tím někdo souhlasí, je potřeba si uvědomit, že tady máme prvotní, zkušební verzi toho dlouho v médiích testovaného tématu daně z cukru, obecně „daně ze škodlivosti“, a jde tedy o první krok k tomu, aby byla zavedena skutečná daň, a aby tato daň byla dále rozšiřována na další potraviny či ingredience, které všemocný stát označí za škodlivé a před nimiž nás „musí“ chránit. Nebo „chránit planetu“ před vyfabrikovanými škodlivými efekty konzumace masa – a zavést tedy uhlíkovou daň z hovězího masa, nebo z živočišných výrobků jako takových, a plíživě nás donutit jíst méně a méně masa. A vlastně tím poškozovat zdraví široké veřejnosti, protože začíná být zřejmé, že za epidemií obezity stojí v mnoha ohledech právě odklon od kvalitní živočišné stravy, především od kvalitních živočišných tuků, a že dobrou cestou ke zdravému životu je spíše low carb, high protein a high fat strava.

Až jednou stát zavede centrálně řízené digitální peníze, u nichž bude mít u každého občana přehledné informace, kolik vydělal a kolik peněz utrácí za maso, alkohol, knihy nebo cokoliv jiného, bude to mít snazší. Pokud na základě algoritmu vyhodnotí, že jste si už tento týden koupili „příliš mnoho“ hovězího masa, lahví vína, kostek másla, nebo publikací od nějakého pravicového autora, povolí vám leda koupit si balení tofu, okurkovou limonádu, hroudu margarínu a knížku o LGBTXYZ123 hrdinech. Bude to krásný nový svět, že?

I když se tedy někomu, kdo o věcech příliš nepřemýšlí a dělá si obrázek na základě první signální soustavy, zdá být omezení prodeje energiťáků (a jistě, vesměs jsou to nezdravé a navíc nechutné dryáky, které by neměl pít nikdo, snad jen ve stavu nejvyšší nouze) dětem rozumné, přemýšlejme o tom v širším kontextu. Je to jen další posílení dohližitelského všemocného státu. A stále zde samozřejmě máme ten neřešitelný paradox: stát nás pokládá za jedince neschopné se sami rozhodnout, co jíst a pít. Jsme pro ně chovanci jednoho velkého zaopatřovacího ústavu. Ale přesto po nás chce, abychom my, nesvéprávní chovanci ústavu neschopní se rozhodnout pro své vlastní blaho, jednou za čas v demokratických volbách rozhodli, kteří politici budou naši dozorci, naši dohližitelé, a naši drábové, kteří nás budou „chránit před naším vlastním jednáním“. Princip pečovatelského státu s fungujícím mechanismem demokratických voleb je ve skutečnosti absurdní. Je to paradox, který žádný ze zastánců všemocného dohližitelského státu není schopen vysvětlit – leda by musel přiznat, že skutečným cílem těchto lidí je ve skutečnosti totální moc nad lidmi, totalitní stát, a demokratické volby jsou jen hra.

Pokud jde o děti a jejich blaho, to mají mít na paměti především rodiče a nikoliv stát. Ostatně svěřili byste snad lidem jako je pan Fiala či Rakušan své dítě? Stát má zasáhnout ve chvíli, kdy je dítě obětí skutečného násilí, objektivně prokazatelného týrání. Ne tehdy, kdy je rodičům jedno, že do sebe jejich dvanáctiletý syn klopí jeden Redbull za druhým. Pro mnoho lidí je však pohodlnější svěřit odpovědnost vládě a politikům. A pokud někdo volá po svobodě jednotlivce a poukazuje na hanebnost, zlotřilost, nesmyslnost, nelogičnost a absurditu státních zásahů, zmůže se vlastně jen na hysterický křik: „Myslete na děti! Pomyslete někdo proboha na děti!

Ne! Myslete na svobodu!

Převzato z Blogu Luboše Záloma

Redakčně upraveno

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31