Uhlíková neutralita znamená energetickou chudobu

Uhlíková neutralita znamená energetickou chudobu

Není to ani týden co se navrátil náš ministr životního prostředí ze zasedání klimatického panelu OSN. Pan ministr je spokojen se závěry sumitu a oznámil nám, že se můžeme těšit na další kolo zeleného běsnění. Ústupu od uhlí a vůbec fosilních paliv. Vyjádřil se taktéž k velkolepým plánům na uhlíkovou neutralitu a rovnou slíbil, že češi ztrojnásobí výrobu elektriky z fotovoltajky a dalších alternativních zdrojů. Budu raději citovat:

„Jednání na klimatické konferenci přineslo úspěch. Celý svět se po složitém vyjednávání shodl na ztrojnásobení obnovitelných zdrojů, zdvojnásobení energetické účinnosti, postupném odchodu od fosilních paliv i modernizaci prostřednictvím využití obnovitelných zdrojů, jádra, ukládání a využívání uhlíku. Stejně tak jako podporu vodíku. Kombinace těchto opatření má za cíl celosvětově dosáhnout do roku 2050 uhlíkovou neutralitu,“

Nejenže pan ministr lže o faktu, že se celý svět shodl, ale ani nevysvětlil jak je možné, že i přes jeho klimatické úsilí bude nadále růst produkce „uhlíku“. No pokud to nevysvětlil pan ministr pokusím se o to já. Vůbec totiž nejde o žádný uhlík! Vybrané skleníkové plyny se dle Pařížské dohody přepočítávají podle pofidérních tabulek co schválili takoví „Hladíkové“ na hodnotu CO². No a jak redukovat uhlík, když o něj nejde? To ví asi jen sám pan ministr.

Zatímco ministr Hladík bude dosahovat i s jeho partají uhlíkové neutrality, pojďme se podívat na místa kde jí již dosáhli. Tak zaprvé úplně nejlepší jsou v tomto ohledu na západní sahaře. Místní tuaregové a beduíni již takové neutrality skoro dosáhli, ale i oni mají ještě rezervy. Problémem však zůstává, že na západní sahaře zuří po desetiletí občanská válka, neexistuje tam průmysl, ekonomika prakticky neexistuje stejně tak jako právní stát. Většina místních obyvatel by tuto „uhlíkovou neutralitu“ velmi ráda vyměnila za pohodlný život. Zde patrně by šel odvodit i důvod vysoké migrace z těchto regionů třeba do EU.

Další „skoro“ uhlíkově neutrální společenství jsou amišové křesťanská náboženská sekta odmítající nové technologie a žijící v okolí Boise v americkém Idaho. Nicméně i amišové nedosáhli takového uhlíkového pokroku jako jejich kolegové ze západní sahary jelikož z pohodlnosti množství zboží nakupují v běžných obchodech a tím „přispívají ke globálnímu oteplování„.

V neposlední řadě uhlíkově neutrální komunitou jsou i amazonští indiáni, obyvatelé některých Filipínských a Vanuatských ostrovů a křováci. Nikoliv však křiváci!

​​​​Chceme li vyřešit problém současného světa a zachránit planetu tak řešení existuje! Pošleme našeho ministra i s jeho kamarády na výše uvedená místa, která pro nás tak intenzivně buduje. Snad se mu tam bude líbit a i on dojde svého uhlíkového cíle. Což bych mu z celého srdce přál.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tomáš Vochozka

Tomáš Vochozka

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Tomáš Vochozka

Tomáš Vochozka

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31