Libor Vondráček byl dnes hostem pořadu Českého rozhlasu: Nechceme, aby děti ve školách slyšely lži. Ale není vhodné hned vyhazovat učitele

Libor Vondráček byl dnes hostem pořadu Českého rozhlasu: Nechceme, aby děti ve školách slyšely lži. Ale není vhodné hned vyhazovat učitele

Některé školy řeší, jak se postavit k pedagogům, kteří veřejně schvalovali ruskou invazi na Ukrajině. Je správné, aby je vedení školy potrestalo, třeba i ukončením pracovního poměru? „Jestli je to správné, nevím. Jestli je to podle zákona, myslím, že ano,“ míní odborník Scio na učitelské právo Jan Kaczor. „Není vhodné, aby míra trestu začínala tím, že hned budeme vyhazovat učitele. Možná tím otevřeme Pandořinu skříňku,“ reaguje předseda strany Svobodných Libor Vondráček.

Podle Vondráčka jsou zákazníkem školy rodiče a žáci, kteří by měli mít významné slovo v tom, aby mohli nějakým způsobem tlumit jakoukoliv politickou činnost ve školách. Ať už je to ohledně invaze Ruska nebo další témata.

„Vztah, který dnes panuje ve školství, mi občas připomíná, že je tu ta služba pro stát, který formuje mantinely. Ale podle mě by je měly formovat právě studenti a rodiče. Prostě vztah učitele, žáka a rodiče by měl být v první řadě vyjasněn mezi nimi a až později by se mělo sahat k nějaké další instanci, k veřejnému probírání. Než ředitel spustí veřejnou obhajobu svých kroků, měla by tomu předcházet řekněme lidská diskuse,“ myslí si Vondráček.

Reaguje tak na případ, o kterém v minulých dnech informovala média. Týká se učitelky pražské základní školy, která při hodině slohu jako fakt žákům vykládala nepotvrzené nebo nepravdivé informace a dezinformace o situaci na Ukrajině.

Každý rodič chce trošku jinak vychovávat své děti a očekává, že bude ve škole slyšet trochu něco jiného.

„Asi se všichni shodneme na tom, že věcně tam ta tvrzení nebyla v pořádku, že je tam mnoho výroků vyloženě nepravdivých. Určite by ale bylo lepší, kdyby byl vztah od začátku postavený trošku jinak, že by existovala větší konkurence výkladů škol, přístupů. Každý rodič chce trošku jinak vychovávat své děti a očekává, že bude ve škole slyšet trochu něco jiného. A kdyby si mohli třeba lépe vybrat, pro tu školu by to vlastně byl nejvyšší trest – odejdou nám rodiče, odejdou nám žáci, nebudeme mít peníze,“ naznačuje.

„Nikdo nechceme, aby naše děti ve školách slyšely lži. Ale je otázka, jestli se to při každé lži má řešit takovým způsobem. Já prostě vnímám, že to, co paní učitelka řekla, není na okamžitý vyhazov. To je můj právní názor,“ opakuje předseda strany Svobodných.

Zdroj: Pořad pro a proti – Český rozhlas

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31