Dát hlas novým tvářím a tu starou gardu zaprodanců poslat do háje, radí voličům Blažková

Dát hlas novým tvářím a tu starou gardu zaprodanců poslat do háje, radí voličům Blažková

Pražská předsedkyně Svobodných Veronika Blažková je čtyřkou na kandidátce své strany do Evropského parlamentu. Co vnímá jako bolesti EU a jak by je „vyléčila“? Nejen o tom jsme si povídali v následujícím rozhovoru.

Jste první žena na kandidátce Svobodných do EP. Předpokládám, že v pravicové straně se „nehraje“ na genderové kvóty, ale na schopnosti nebo co člověk může nabídnout?

I díky tomu jsem byla ve vnitrostranických volbách zvolena pražskou předsedkyní. A také jsem členka republikového výboru. Jsem zásadně proti kvótám, stejně jako mé kolegyně, s nimiž jsme se jasně postavily proti kvótám pro ženy. Ve všem mají rozhodovat schopnosti a výsledky. Na kandidátce máme pět úžasných žen, které mají co nabídnout. U pražských Svobodných je dvacet procent žen. Patří mezi ně i Markéta Šichtařová, která bude letos kandidovat do Senátu PČR.

Jak vnímáte předvolební kampaň v Praze, jaký mají lidé postoj k eurovolbám a co je nejvíce trápí?

Obecně jsou lidé na politiku hodně naštvaní, říkají, že nikdo nemyslí na občany. Zřejmě i proto ukazují předpovědi, že účast v eurovolbách tentokrát dosáhne rekordní úrovně. Jinak v Praze děláme aktivní kampaň už přes dva měsíce a procházíme všechny městské části, abychom se setkali s co nejvíce občany Prahy. Ze zpětné vazby od lidí můžu říct, že se bojí nekontrolované migrace, vidí, jak to nyní vypadá například ve Francii, Německu, Británii či Švédsku. Bezpečnost je jedním z klíčových témat. A další téma, které často slyším od našich občanů, je ekonomické zajištění. Starší občané kritizují naši vládu a častokrát jsem slyšela, že jsou rádi, že jsou už staří, že to těm mladým nezávidí, co se k nám blíží. Mezi mladými je jasné rozdělení: Někteří jdou s hlavním proudem a bojují za lepší klima, zatímco jiní se nebojí postavit většinovému názoru, který prý ve školách převažuje. Zde bych ještě zmínila, že jsme šli udělat poklidný protest proti ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi, který si šel dělat kampaň se svou Debatou bez cenzury na Masarykovu kolej. Za mě tam nemá co dělat.

Co byste v Bruselu chtěla dělat, jaké jsou vaše priority?

Nedávno jsem si vzpomněla na naši automobilovou závodnici Elišku Junkovou, která by asi za auta také s námi bojovala. Byla to žena, co měla ráda rychlá auta. Do EP jsem podepsala našich sedm zásad, kterých se určitě chci držet. Ve stručnosti. Jsem proti nelegální migraci, a naopak, jsem pro bezpečnost našich občanů, chci zachovat českou korunu, zachovat auta na spalovací motory – k tomuto dodám, že se nebráním podpoře něčeho nového, co bude opravdu ekologické, ale to výrobní proces elektroaut rozhodně není. Je potřeba zaříznout Green Deal. Bojujeme za zachování práva veta, to je hodně důležité, abychom zůstali suverénní zemí. Svoboda slova je pro mě také důležitá. Nechci, aby někdo rozhodoval, které informace jsou pro mě vhodné a které ne. Já jsem svobodná osoba a chci mít možnost veškeré informaci si přebrat sama bez cenzury. Je třeba zlepšit vzdělávání. Mám dojem, že úroveň vzdělanosti klesá a ve školách se soustřeďují na nepodstatné věci, které mladí lidé bohužel považují za důležité. Školství je potřeba začít zase měnit, matematika a analytické myšlení nesmí ze škol odejít. Vyučování o genderu na školách by se mělo zrušit.

Stíháte sledovat i vaši konkurenci? Které hlasy se snažíte získat?

Jsem celoživotní pravičák, rodilá Pražanda. Praha dříve patřila pravici. Pak sem přišla vlna mimopražských a z pravicového města se stalo progresivistické středisko. Město intelektuálů se proměnilo v město globalistů, kteří mé město vůbec nemilují. Praha je přesto nejkrásnějším městem na světě. Je to srdce Evropy a já chci, aby bylo stále na pravém místě, tedy hlavním městem sebevědomé suverénní České republiky, a tedy zpět k dotazu. Jsem bývalý volič ODS, která už není tak pravicová, a tak se snažím získat ty pravé pravicové voliče. My jsem se nespojili s žádným levičáky jako jiní, kteří pro koryto udělají cokoliv. V koalici Spolu je na prvním místě kandidátky do EP pár Vrecionová – Vondra. Paní Vrecionovou tu nikdo čtyři roky neviděl a teď chce obhajovat se Sašou Vondrou, který odmítal jít s Niedermayerem na jednu kandidátku – nyní mu to nevadí. Celá koalice Spolu je podvod na voličích. Kdo je volí, je slepý blázen.

Jaká je vaše vize po eventuálně úspěšných volbách?

Pokud občané chtějí změnu, mají ji ve svých rukou, jen musejí jít k volbám. Dát hlas novým tvářím a tu starou gardu zaprodanců poslat do háje. Osobně bych uvítala vznik úplně nové frakce, složené z nově zvolených europoslanců podobného smýšlení jako jsou Svobodní. Tato frakce by mohla tvrdě konfrontovat současnou bruselskou socialistickou skupinu, která podle mého názoru řídí Evropu špatným směrem.

Moje výzva k českým občanům je: „Běžte k volbám, každý hlas je důležitý. Volte Svobodné.“

Můžete nám říct něco o svých osobních zájmech a dovednostech?

Jsem sportovní střelkyně, držitelka zbrojního průkazu. Jako členka střeleckého klubu mám nejraději disciplíny skeet a trap. Kromě klasického řidičáku mám i áčko, tj. na velkou motorku, což odráží mou lásku k adrenalinovým aktivitám a nezávislosti. V Evropském parlamentu jsem připravena hlasovat proti hloupým nařízením a směrnicím, které poškozují zájmy naší země zejména v energetice, zemědělství a obchodu. Jsem pro zachování české koruny zejména s ohledem na možnost vlastní kurzové a úrokové politiky ovlivňovat českou ekonomiku podle jejích zájmů, a potřeb a nikoliv se servilně podřizovat zájmům silnějších zemí, jak se děje dosud. 

Převzato z Parlamentních listů

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Veronika Blažková

Veronika Blažková

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Veronika Blažková

Veronika Blažková

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31