Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Bývalý kandidát na prezidenta Diviš se bude ucházet o post europoslance

Bývalý kandidát na prezidenta Diviš se bude ucházet o post europoslance

Bývalý prezidentský kandidát Karel Diviš se bude ucházet o mandát europoslance, kandidovat bude
jako nezávislý za Svobodné. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Lídrem kandidátky bude předseda strany Libor Vondráček, Diviš by měl být na druhém místě. O podobě kandidátní listiny pro volby, které se budou konat za rok v červnu, rozhodnou členové a příznivci strany, řekl Vondráček. Diviš kandidoval v lednových prezidentských volbách, získal 1,35 procenta voličských hlasů.

Diviš řekl, že prezidentských voleb se účastnil, protože chtěl, aby se v Česku něco změnilo a aby politici začali s lidmi mluvit na rovinu. Kritizuje současnou vládu za špatnou komunikaci s občany a za ekonomické chyby, opozici naopak vyčítá chybějí sebereflexi a to, že nedokáže přiznat svou vinu na současném stavu země. Poznamenal, že ho lidé po volbách vyzývali, aby v politice pokračoval. Rozhodl se proto kandidovat za Svobodné. V europarlamentu by se chtěl stát českým mediálním propojením s Evropou pro „obyčejné lidi“.

Vondráček Divišovo rozhodnutí uvítal. „Vážím si toho, že společně budeme ve volbách hájit české občany a české zájmy,“ řekl. Poznamenal, že Diviš se v kampani začal postupně profilovat jako jediný pravicový kandidát, a pro většinu Svobodných se proto stal ve volbách nejlepší variantou.

Na rozdíl od euroskeptických Svobodných si Diviš nemyslí, že by Česko mělo vystoupit z Evropské unie. Řekl, že svůj postoj řekl celorepublikovému výboru strany. Považuje za správné, že ve straně zaznívá více názorů.

Na kandidátní listině Svobodných se bude ucházet ve stranických primárkách o post „dvojky“. Lídrem bude Vondráček. Ten novinářům řekl, že strana jedná v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu s dalšími nezávislými osobnostmi. S žádnou stranou se spojovat nechce. Diviš poznamenal, že jeho podmínkou bylo, že nebude na stejné kandidátní listině se zástupci SPD, Trikolory nebo strany PRO (Právo Respekt Spravedlnost). Byl ujištěn, že se tak nestane.

Svobodní kandidovali do říjnových sněmovních voleb ve společném uskupení se Soukromníky a Trikolorou, které získalo 2,76 procenta hlasů, a nepřekročilo tak pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny.

Volby
Podnikatel Karel Diviš, který kandidoval na prezidenta, se bude ucházet o mandát europoslance. Kandidovat bude jako
nezávislý za Svobodné, řekl včera. Lídrem kandidátky bude předseda strany Libor Vondráček. Ten uvedl, že o podobě
kandidátní listiny rozhodnou členové a příznivci strany. (iDNES.cz)

Neúspěšný kandidát z prezidentské volby Karel Diviš půjde do eurovoleb 2024 jako nestraník za Svobodné. Oznámil to s předsedou strany Liborem Vondráčkem.


„Rád bych se příští rok ucházel o mandát v Evropském parlamentu,“ řekl včera Diviš. Dodal, že půjde nanejvýš z druhého místa, protože eurolídrem je Vondráček.


„Dá se říci, že v prezidentské kampani jsme se já a Svobodní do sebe zamilovali a teď spolu začínáme chodit. Uvidíme, jestli dojde k sňatku,“ řekl v nadsázce Diviš. „Za mě je Karel Diviš úspěšný prezidentský kandidát, jeho výkon byl velice inspirativní. Profiloval se jako nejvýraznější pravicový kandidát,“ ocenil ho Vondráček.


Svobodní měli zástupce v europarlamentu v letech 2014–2019, kdy uspěl tehdejší předseda Petr Mach. V roce 2017 na mandát v EP rezignoval a nahradil ho Jiří Payne. Nyní mají Svobodní jednoho senátora, Jaroslava Chalupského. Strana dřív usilovala o vystoupení z EU, nyní podle nich už czexit není na pořadu dne a nechce ho ani Diviš.


Do Bruselu se zkusí probojovat i další neúspěšní kandidáti z prezidentské volby. Senátor Pavel Fischer je pátý na kandidátce lidovců, eurovolby nevyloučila ani ekonomka Danuše Nerudová, o níž se spekuluje, že by mohla jít za TOP 09.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

PhDr. Mgr. Karel Diviš

PhDr. Mgr. Karel Diviš

podnikatel, bývalý prezidentský kandidát a kandidát do europarlamentu

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31