Atentát na Aloise Rašína nás připravil o tvůrce České koruny

Atentát na Aloise Rašína nás připravil o tvůrce České koruny

Před sto jedna lety byl spáchán anarchistou Šoupalem atentát na Aloise Rašína. A dnes, jak upozorňují Svobodní, hrozí atentát Rašínovu životnímu dílu- české koruně. Jejich předseda Libor Vondráček kritizuje prezidenta Petra Pavla, který se za její nahrazení eurem přimluvil ve svém novoročním projevu.

Předseda Svobodných Libor Vondráček se u příležitosti 101. výroční od atentátu na prvního československého ministra financí a zakladatele naší národní měny Aloise Rašína ještě jednou vrátil k novoročnímu projevu prezidenta Petra Pavla. Ten v něm mimo jiné vyzval k tomu, abychom zahájili kroky vedoucí k přijetí společné evropské měny. To však Svobodní od svého založení jednoznačně odmítají, a i pomocí nedávné rozsáhlé petice bojují za zachování české koruny. Podle Vondráčka je třeba udělat všechno proto, aby nebyl spáchán atentát na českou korunu.

„Je to přesně 101 let od atentátu na Aloise Rašína a přesně rok, kdy jsme odnesli petici za korunu do Senátu, aby nebyl páchán atentát na měnu, kterou založil,“ prohlásil Libor Vondráček. Zároveň připomněl, že petici, pod kterou Svobodní shromáždili více jak 30 tisíc podpisů, nedávno projednávala také horní komora parlamentu. „Na kulatém stole v Senátu k naší petici jasně zaznělo, že zrušení koruny a zavedení eura by poškodilo českou ekonomiku. Zhruba 82 % obyvatel si to uvědomuje, i proto si přeje korunu zachovat, stejně jako si to podle dat agentury STEM přeje 80 % podnikatelů. Mezi nezávislými ekonomy je shoda na výhodnosti zachování koruny ještě větší,“ uvedl Libor Vondráček, předseda Svobodných.

Podle jeho slov pak v rozporu s touto zjevnou shodou mezi laickou a odbornou veřejností deklarovalo minimálně 9 z 18 členů vlády Petra Fialy, že podporují přijetí eura. „Zdá se proto, že Petr Pavel chtěl využít příhodné situace v podobě probruselského složení vlády k protlačení kroků urychlujících přijetí eura. Protože právě o tom se má na příštích jednáních vlády rozhodovat, zvyšuje prezident tlak zejména na ministry za ODS, neboť část této strany ještě stále euro zavádět nechce. Již v mnoha jiných otázkách, jako např. korespondenční volba nebo daně, nám ovšem premiér, ale třeba i ministr financí ukázali, jak umí rychle měnit názory. A proto musíme být ostražití,“ dodal Vondráček, který již v dubnu minulého roku upozorňoval na to, že si vláda do svého nového prohlášení vložila analýzu možnosti vstupu ČR do systému ERM II, který je předsíní ke vstupu do eurozóny.

Převzato z Parlamentních listů

Redakčně upraveno

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Libor Vondráček

Mgr. Libor Vondráček

právník a předseda Svobodných

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31