Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Ekonom Ludwig von Mises téměř před sto lety vysvětlil a…

Ekonom Ludwig von Mises téměř před sto lety vysvětlil a…

Ekonom Ludwig von Mises téměř před sto lety vysvětlil a předpověděl, proč socialismus nebude úspěšný ve srovnání s kapitalismem. Tím důvodem je nemožnost ekonomické kalkulace v socialismu. Centrální řízení nemůže být optimální, jednoznačně lepší je decentralizované rozhodování svobodných jednotlivců. Ceny na trhu mají informační a regulační funkci. Říkají, co se má vyrábět, co se vyplatí, co se nevyplatí. Dotační systém znamená centralizaci a pokřivování cen. Proto takový intervencionistický systém bude zaostávat oproti svobodnému trhu, oproti kapitalismu. Znamená to snižování růstu životní úrovně, zaostávání oproti ekonomicky svobodnějším zemím. Ono se to už děje. EU zaostává v hospodářském růstu oproti ekonomicky svobodnějším zemím. Pokud to bude pokračovat dál, dopadne to po čtyřiceti letech podobně jako dopadlo Československo ve srovnání s Německem a Rakouskem, kde toho socialismu tehdy měli méně. V ekonomicky svobodnějších zemích jsou bohatší všichni. I těch 10 % nejchudších se má lépe v kapitalismu. Čeští dělníci v roce 1990 viděli, že by se měli lépe, kdyby se nechali „vykořisťovat“ od toho západoněmeckého kapitalisty. Svobodní už od roku 2009 říkají: „Snižujme daně, rušme dotace, nechme lidem jejich peníze.“ Svobodní bývají někdy pokládáni za stranu ekonomů. Ekonomové mají naprosto jasno v tom, jak vzniká bohatství, co dělat, aby bylo líp, je to jejich obor. Volbou různých národních i mezinárodních socialistů do evropského i českého parlamentu umožňujeme socialistům opakovat staré chyby. Pokud jste ještě nebyli volit, zvažte prosím volbu koalice Svobodní, Liberland a Radostné Česko, č. 25. Díky!

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31