Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Regulace reklamy v Berouně

Regulace reklamy v Berouně

V Berouně skončí veřejná reklama. Od dubna 2018 bude každý podnikatel, který bude chtít na své služby upozornit prostřednictvím venkovní reklamy, odkázán na milost a nemilost rozhodnutí úředníků – tedy lidí, kteří nic neprodukují, nic nevyrábí, nic potřebného nenabízejí, a žijí z daní sebraných podnikatelům.

Život ve městě tvoří lidé. Lidé obchodují – směna hodnot je jedním z nejzákladnější atributů racionální společnosti. Jestliže tedy život ve městě tvoří lidé, potom omezování obchodu znamená život svazovat, potlačovat. Každá reklama znamená, že kdosi někde vyprodukoval nějaké hodnoty a nabízí je těm, kteří by o ně mohli mít zájem, to celé za účelem oboustranné spokojenosti a oboustranného zvýšení užitku.

Odpor vůči reklamě je v zásadě odporem vůči produkci hodnot, a protože produkce je důsledkem racionality, je násilný postup vůči svobodné reklamě snahou udupat racionalitu v jejím nejzákladnějším principu. A je už naprosto podružné, že reklama může být různá – vkusná i odpuzující, vlezlá i citlivá, manipulující i férová, úsměvná i nudná.

Město Beroun ve svém Radničním listu prohlašuje, že „přiměřená reklama […] k veřejnému prostoru patří; co je ale podstatné, to je právě přiměřenost a danému prostředí odpovídající počet reklamních sdělení a jejich profesionální a kultivované zpracování, včetně vhodné barevnosti…“ Toto prohlášení nelze chápat jinak než jako projev bohorovné nadřazenosti úředníka, jenž se domnívá, že z pozice síly může hrát roli diktátora vkusu a na základě naprosto arbitrárních kritérií jej vnucovat všem ostatním.

Vliv těchto mocichtivých nepřátel svobody a jakékoliv individuální invence na sobě pociťujeme stále častěji, nejenom v reklamě, nejenom v obchodě, ale doslova na každém kroku. Snaha šlapat po podnikatelích, kteří chtějí upozorňovat na své služby prostřednictvím venkovní reklamy, je jen dalším střípkem do mozaiky cíleného ničení malého a středního podnikání v této zemi.

Doba, kdy se lidé s venkovní reklamou v tzv. veřejném prostoru v podstatě nesetkávali, protože ve skutečnosti neexistovalo nic jako obchod, je od nás vzdálená dlouhých 28 let. Zdá se, že lidé zapomínají. Některým se po této době bez skutečného obchodu a reklamy dokonce stýská. Někteří svoji politickou dráhu začali právě tehdy – v šedi skomírající normalizace. A někteří z těchto nepřátel svobodného trhu jsou bohužel usazeni i v nejvyšších pozicích radnic českých měst – jako je tomu například v Berouně.

Luboš Zálom
předseda krajského sdružení Svobodných a koordinátor pro okres Beroun

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31