Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Pokorný – rok 2018

Pokorný – rok 2018

Oslavy nového roku už utichly, a tak jsem si našel čas se poohlédnout po uplynulém roce a zhodnotit, co všechno se za tu dobu událo. Posledních 12 měsíců se samozřejmě neslo primárně v duchu komunálních voleb. Jako krajský předseda jsem řešil kandidátky ve všech jihomoravských obcích, ale nejvíc jsem se věnoval Brnu.

Už během ledna jsme se s Honzou Mandátem a Pavlem Misesem rozhodli, že nám dává smysl spojit náš několikaletý projekt Brno autem se Svobodnými a kandidovat na brněnský magistrát společně. Také jsme začali jednat o spojení s Občanskou demokratickou stranou, protože jsme nechtěli zbytečně tříštit pravicové hlasy. Začátkem března jsem byl v našich primárkách zvolený lídrem za Svobodné, a tak jsem se mohl začít aktivněji účastnit veškerého dění.

Díky značnému názorovému průniku a snaze se dohodnout jsme už v dubnu mohli představit naši trojkoalici ODS s podporou Svobodných a Brno autem včetně kompletní kandidátky. Až do konce letních prázdnin následovaly schůzky volebního týmu a plánování kampaně, která začala hned v září. Bylo toho dost, mohli jste nás vidět na letácích, na billboardech nebo na kontaktních akcích. A všechno to vyvrcholili 5. a 6. října u volebních uren.

Hned po vyhlášení výsledků následovalo několik týdnů zdlouhavého jednání o tom, kdo povede město na další čtyři roky. Nakonec jsme se dokázali domluvit s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD a dostali jsme do čela města po druhé v dějinách ženu, naši lídryni Markétu Vaňkovou. Koaliční smlouvu pak potvrdilo v listopadu první jednání zastupitelstva, kde jsme zvolili kompletní Radu včetně dvou uvolněných zastupitelů a jednotlivých členů výborů zastupitelstva. Pro Svobodné jsme získali místa v různých komisích a výborech a v představenstvech a dozorčích radách městských firem. Díky tomu můžeme získat důležité zkušenosti a prosadit část z našeho programu.

Prosinec už byl hlavně pracovní, stihl jsem první jednání majetkové komise, kontrolního výboru a představenstva Tepláren, a taky další zastupitelstvo, kde se nám podařilo schválit (na rozdíl od původního návrhu) vyrovnaný rozpočet. Skončil mi mandát krajského předsedy a byl jsem zvolený do celostátního užšího vedení strany. Takže se teď mohu věnovat plánování dalších voleb, a to těch evropských.

Je před námi spousta práce, tak doufám, že letošní rok bude neméně úspěšný jako ten rok minulý.

 

David Pokorný

Zastupitel města Brna, člen Republikového výboru Svobodných

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31