Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Šoška – Ohlédnutí za rokem 2018

Šoška – Ohlédnutí za rokem 2018

Letošní rok byl pro mě docela náročný. Získal jsem spousty nových zkušeností a možností se realizovat. Z pozice krajského místopředsedy byla mou gescí kandidatura v komunálních volbách „mimo Brno“. Mým úkolem bylo hlídat financování jednotlivých měst, a zároveň správné podání kandidátek apod. Jak bývá zvykem, nakonec jsem se zapojil více, než je zdrávo.

Velké úsilí jsem dal do kandidátky „Znojmáci“, což byla koalice Svobodných a TOP 09 ve Znojmě. Od začátku jsem byl u vyjednávacího stolu, a poté u realizace kampaně, bohužel obdrželi v levicové baště pouze 4,71 % hlasů, což nestačilo na vytoužený mandát. Přiznávám, že tohle je pro mě největší zklamání tohoto roku, ačkoliv v celorepublikovém měřítku byl výsledek slušný.

Dalším městem v mé gesci byl Hodonín, kde jsme kandidovali jako Svobodní a Piráti. Koalice pod vedením dvojce zastupitelů Petra Buráně a Terézie Mlýnkové Iškové byla naprosto samostatná a díky své tvrdé opoziční práci získali oproti volbám 2014 o jedno křeslo více. Jejich posílená pozice v zastupitelstvu jim pomohla v koaličním vyjednávání natolik, že nyní zastupují funkci místostarosty a radní. Administrativně jsem zajišťoval také Svobodné v Břeclavi.

Největší míru aktivity jsem věnoval do vlastní kandidatury. Již na začátku roku jsem se spojil s předsedou místní ODS, Vítkem Černým. Společně se nám podařilo spojit schopné sousedy z našeho okolí a postavit kandidátku „Svobodní a ODS“ do jejíž čela jsem se postavil já. Od voličů obdržela naše koalice 25,06 % hlasů. Stali jsme se tedy oba s Víťou zastupiteli naší rodné obce! Musím říct, že celou volební propagaci od facebooku po rozdávání novin jsem si užíval.

Dalším důležitým momentem pro mě bylo jednání o podpoře kandidáta do senátu a starostu Mikulova Rostislava Koštiala. Všemu předcházela společná schůzka, na které jsme rozebírali jednotlivé pozice ke konkrétním politickým tématům. Shoda byla obrovská, a proto není překvapení, že jej Svobodní podpořili. Během senátní kampaně jsem se také zapojil, a to formou tvorby videí, nebo kontaktních kampaní. Vše vyvrcholilo skvělým výsledkem, díky němuž máme na Břeclavsku po dlouhé době pravicového senátora.

Během komunálních voleb mé pozornosti neunikla ani koalice ODS s podporou Svobodných, díky níž se můj partner, David Pokorný, stal magistrátním zastupitelem. Účastnil jsem se několika předvolebním meetingů a kontaktních akcí.

Dalším pomyslným milníkem mé politické činnosti je kandidatura na uvolněné místo krajského předsedy Svobodných. K mému potěšení jsem získal takřka absolutní podporu členské základny. Nyní tedy zastávám post krajského předsedy, k němuž se váže i členství v Republikovém výboru, který má zásadní vliv na chod strany a tvorbu volebního programu.

Mám před sebou spousty práce, jako komunální zastupitel v opozici chci vykonávat svůj mandát zodpovědně, informovat občany o krocích radnice, konstruktivně navrhovat vlastní řešení a v neposlední řadě plnit předvolební program. Jakožto předseda kraje vnímám zodpovědnost za regionální fungování a aktivizaci členské základny. V tomto roce máme před sebou volby do Evropského parlamentu, v tom následujícím volby do krajských zastupitelství. Věřím, že Svobodní vybojují na politické scéně své místo.

 

Marek Šoška
zastupitel obce Ladná
předseda Svobodných v Jihomoravském kraji

 

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31