Unijním komisařem na tři měsíce za milionové odstupné

Unijním komisařem na tři měsíce za milionové odstupné

SPOLEČNÉ PROHLÁŠENÍ P. MACHA (SVOBODNÍ) A R. SULÍKA (SaS)

PLÝTVÁNÍ PENĚZI V EU V PRAXI: Unijním komisařem na tři měsíce za milionové odstupné

Štrasburk, 17. července 2014

Poslanci Evropského parlamentu Richard Sulík (SaS, Slovensko) a Petr Mach (Svobodní, Česká republika) odsuzují jednání předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze, který odmítl poskytnout parlamentu informaci o finančních důsledcích volby čtyř prozatímních evropských komisařů. Jejich jmenování bude daňové poplatníky stát desítky milionů korun.

Evropský parlament ve středu 16. července hlasoval o jmenování čtyř prozatímních členů Evropské komise. Poslanec Bernd Lucke za AfD žádal předsedu parlamentu Martina Schulze před hlasováním o informaci, zda i tito prozatímní komisaři budou mít za tři měsíce svého mandátu nárok na obvyklé odstupné a kolik to bude daňové poplatníky stát. Předseda parlamentu nejdřív řekl, že neví a poté odmítl tuto informaci poskytnout.

Richard Sulík i Petr Mach hlasovali proti jmenování prozatímních komisařů právě s ohledem na finanční důsledky. Na podzim bude jmenována celá nová Komise, a tak by mohla vydržet přes léto bez čtyř komisařů.

Tito prozatímní členové komise mají po skončení svého mandátu, tedy i po službě v délce pouhých tří měsíců, nárok na odstupné ve výši 40% základního platu po dobu 36 měsíců! Plat evropského komisaře s příspěvky činí přes 20 000 EUR (540 000 CZK). Odstupující komisař si přijde na částku převyšující 288 000 EUR (7 777 600 CZK). Po dovršení důchodového věku navíc pobírají komisaři doživotní rentu.

Jen na odstupném tak za službu čtyř eurokomisařů zaplatí daňový poplatník okolo 1 152 000 EUR (31 104 000 CZK).

Kontakt:

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance Petra Macha

tel.: 736 530 384

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31