Svobodní za ochranu domovní svobody a prodloužení platnosti zbrojních průkazů

Svobodní za ochranu domovní svobody a prodloužení platnosti zbrojních průkazů

Vláda chystá novelu zákona o zbraních, která zkracuje platnost zbrojního průkazu z 10 na 5 let, zavádí povinnost lékařů hlásit změnu zdravotní způsobilosti a umožňuje policii, která má pouhé podezření na změnu zdravotní způsobilosti, aby vnikla do bytu držitele zbraně bez soudního povolení.

V některých případech bude dokonce Policie ČR moci zadržet zbraň bez lékařského posudku (viz zejména § 56, odst. 2, písm. a)).
Pokud zbraň nebude vydána dobrovolně, zákon dále umožní policii, aby vstoupila do obydlí (např. bez jakéhokoliv soudního povolení), zbraň si tam našla a zadržela (odnesla). To je dost velký zásah do ústavně garantované ochrany domovní svobody (čl. 12 Listiny zákl. práv a svobod).
K tomu, aby policie nabyla přesvědčení o nebezpečnosti držitele zbraně přitom bude stačit i podnět od souseda (který třeba jen chce jinému sousedovi znepříjemnit život).

Svobodní odmítají možnost policie vniknout do obydlí bezúhonného občana jen na základě podezření. Důsledně trvají na souhlasu soudu. Pokud má kterýkoliv lékař podezření na změnu zdravotní způsobilosti držitele zbraně, je správné o tom neprodleně uvědomit úřady. Má-li však být odebrána zbraň, zejména vniknutím do bytu držitele, není podezření lékaře či policie dostatečné. Proto má stát nezávislou soudní moc, která může v naléhavých případech pomocí institutu předběžného opatření oprávnit policii zakročit.

Svobodní, na rozdíl od vládního návrhu, navrhují prodloužení zbrojních průkazů na dobu neurčitou. Formální výměna zbrojních průkazů jednou za 5 či 10 let slušné občany obtěžuje a nemocným jedincům v šíleném jednání nezabrání. Nemocným jedincům musí být zbraň a průkaz odebrány tehdy, kdy se změna způsobilosti projeví (v součinnosti lékařů, policie a soudu).

V Praze dne 10. září 2015

Republikové předsednictvo Svobodných

 

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných
e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384
Ilustr. foto: Dollar Photo Club

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31