Svobodní v médiích: P. Mach a F. Matějka v České televizi, o Brexitu a summitu EU a mnoho zpráv z obcí

Svobodní v médiích: P. Mach a F. Matějka v České televizi, o Brexitu a summitu EU a mnoho zpráv z obcí

Monitoring za období 17.-24. února 2016

Petr Mach byl ve čtvrtek 18. února hostem Studia ČT 24, kde mluvil mimo jiné o tom, že premiér Sobotka pokračuje v tradici měkkých premiérů, jako byl Špidla, Nečas ad. Na jeho dopis, aby vyjednal i pro naši zem výjimky z eura a imigrační politiky, odpověděl, že to nejde.
Záznam pořadu si pusťte zde (vystoupení začíná v čase 12´20´´)

V sobotu 20. února se František Matějka zúčastnil debaty v pořadu České televize Politické spektrum. Tématem pořadu bylo „Ne/vyjednávání s teroristy“. Mj. v něm řekl: Západní státy jsou ty státy, respektive jejich politici v minulosti se v drtivé většině stali tím, kdo financoval a vyzbrojoval teroristické organizace po celém světě, akorát to činil v době, kdy tyto teroristické organizace stály tak nějak na naší straně…“
Celý záznam je ke zhlédnutí zde.

V pondělí 22. února vystoupil Petr Mach v pořadu Události komentáře na ČT24. Nejdřív mluvil o možném odchodu Británie z EU. Mj. v něm řekl: "Britům přeju, aby odešli z EU. Zároveň jsem nadále přesvědčen, že ČR za svůj souhlas s britskými požadavky měla něco chtít – proto jsem také vyzval premiéra Sobotku, aby pro naši zemi požadoval výjimky z povinného eura a z imigrační politiky. "
Záznam pořadu si můžete pustit zde (od 3. minuty) a přepis celé diskuse čtěte zde.

O této debatě napsaly pak Parlamentní listy Pytlík slibů. Ne, je to fakt dobrá dohoda. Dva europoslanci debatovali o dohodě EU s Británií:
Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský považuje výsledek dohody dosažené o uplynulém víkendu mezi Velkou Británií a EU za dobrý, europoslanec Petr Mach dohodu považuje jen za „pytlík slibů, se kterým britský premiér David Cameron nemůže u britské veřejnosti obstát“…

V pořadu Události komentáře na ČT24 se pak ještě P. Mach vyjadřoval i k problémům se solární energií, na jejímž počátku byla směrnice z Bruselu. Mj. řekl: "Na počátku problémů se solární energií byla směrnice z Bruselu. Tehdy jsem coby ekonomický analytik důrazně varoval před všemi riziky. Kdyby se tehdy dalo do zákona, že se bude elektřina vyrábět spalováním kaktusů, tak by všude u nás rostly kaktusy…"
Záznam si pusťte zde (od 49. minuty) a přepis celé diskuse čtěte zde.

SUMMIT EU A BREXIT

Agentura ČTK vydala zprávu Část pravice kritizuje Sobotku za summit, dle ní nehájil zájmy ČR (20.2.2016) v níž mj. uvedla:
Výsledky summitu EU, který v noci skončil v Bruselu, se některým pravicovým stranám nelíbí, kritizují především postup premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Občanští demokraté tvrdí, že Sobotka promeškal příležitost podpořit reformní návrhy britské strany. Podle Svobodných Sobotka při prosazování českých zájmů zcela selhal. (…) „Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů České republiky,“ uvedli Svobodní. Podle jejich předsedy a evropského poslance Petra Macha je výsledkem jednání jedno velké nic. „Nedovedu si představit, že by Britové v referendu souhlasili s dalším členstvím, když premiér Cameron nepřiváží žádný výsledek,“ uvedl v tiskové zprávě Mach. "Premiér Sobotka nebyl schopen prosadit do odstavce o euru ani respekt k tomu, že také Česká republika si o euru chce rozhodnout sama," připojil se místopředseda Svobodných František Matějka.

Informovala o tom Česká televize Za postoje na summitu sklidil Sobotka od opozice kritiku, dále Deník v článku ODS kritizuje Sobotku za summit, podle Svobodných zcela selhal, také Lidovky v článku Sobotka nehájil české zájmy, kritizuje KSČM a část pravice premiéra za summit EU, dále Novinky v článku Sobotka na summitu nehájil české zájmy, kritizuje premiéra část pravice, také Idnes v článku Dohoda s Brity dopadne i na Čechy v Německu, na pendlery však ne. dále server E15 v tomto článku, dále Echo24 zde Vyjednal Sobotka dost? Jde o přídavky, nemocenské i důchody a ještě v tomto článku Byl jsem tvrdý vyjednavač, chlubí se Sobotka na Facebooku.

Parlamentní listy a článek Ekonomka Šichtařová ironicky: EU promarnila šanci na obrodu. Poděkujte Sobotkovi

Parlamentní listy vydaly také celé naše stanovisko Svobodní: Připravme se na odchod Británie z EU.

A ještě jeden článek na Parl. listech Sobotka už to začal schytávat za své postoje na summitu EU. Kritizuje ho pravice i levice.

Rádio Impuls o tom informovalo ve zprávách (20.2. v 18:00):
Václav Novák, moderátor
Premiér Sobotka na summitu Evropské unie selhal. Tvrdí to některé pravicové strany. Občanští demokraté prohlásili, že Sobotka promeškal příležitost podpořit reformní návrhy britské strany. Podle Svobodných předseda vlády při prosazování českých zájmů zcela selhal. Naproti tomu TOP 09 oceňuje, že se Evropská unie dokázala dohodnout.

Český rozhlas Plus ve zprávách (20.2. v 19:00):
Na hlavu premiéra Sobotky za jeho postoje na summitu se ale snesla kritika, a to nejen z části pravice, ale i od komunistů. (…) Podle Svobodných Sobotka při prosazování českých zájmů zcela selhal.  Naproti tomu TOP 09 oceňuje, že se Evropská unie dokázala dohodnout. Podle místopředsedy Starostů a nezávislých a europoslance Stanislava Polčáka je ale dohoda problematická.

Totéž zaznělo i v Rádiu Praha ve zprávách (20.2.).

Deník Právo a článek Opozice Sobotku haní, Babiš chválí (22.2. na str. 2):
„S Británií se rve o dávky, ale před Německem ohledně migrantů vždy cukne. Má ty priority fakt dobře srovnaný,“ uvedl na adresu premiéra Zahradil na svém Facebooku. Podobný postoj zaujali i Svobodní. „Británie nezískala nic konkrétního a premiér Sobotka selhal při prosazení zájmů ČR,“ uvedla strana. Podle jejich předsedy a europoslance Petra Macha je výsledkem jednání velké nic.

Deník a článek Sobotka: Odchod Británie z Evropské unie by spustil vlnu nacionalismu:
K referendu, jak dodal, musí vládu vždy dotlačit relevantní politické síly, v Británii to byl nacionalistický UKIP a část konzervativců, v Česku ovšem takové síly nejsou. „Toto téma by mohly poté zneužívat různé extremistické skupiny," míní Sobotka. O vystoupení z EU, eventuálně referendu k této otázce v Česku nejčastěji hovoří SPD Tomia Okamury, Úsvit s Blokem proti islámu Marka Černocha a Martina Konvičky či Svobodní Petra Macha. Do této debaty by ale aktivně mohli v případě odchodu Velké Británie vstoupit i exprezident Václav Klaus a ODS.

Stejné vyšlo i v tištěném vydání Deníku (24.2.) Sobotka: Odchod Britů z EU by spustil lavinu.

Parlamentní listy zveřejnily naše stanovisko Svobodní: Referendum o setrvání v EU zajistíme i v ČR.

Svobodný monitor o něm napsal v článku Sobotka nepřipustí referendum. Odchod z EU by ČR prý vrátil do sféry vlivu Ruska:
„Evropská unie se od té doby podstatně změnila k horšímu. Miliony občanů ČR neměly šanci se k našemu členství vyjádřit. Po letech členství vidí, jak každým dnem míříme zpět k socialistickému centrálnímu plánování a omezování svobod," uvedl europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.
„Lidé mají právo se znovu svobodně vyslovit, zda to tak opravdu chtějí,“ dodal.
Svobodní dlouhodobě prosazují mezinárodní spolupráci suverénních států bez jakýchkoliv obchodních bariér.
„Chceme tak zajistit české ekonomice dlouhodobou prosperitu. Proto budeme po vystoupení z EU prosazovat vstup do Evropského sdružení volného obchodu, které zajišťuje volný obchod a nemá ambice řídit své členské státy,“ zdůraznil místopředseda Svobodných Karel Zvára.

RŮZNÉ

Místopředseda F. Matějka napsal článek pro Newsletter Institutu V. Klause na téma situace v Polsku (na str. 6).

Členka Svobodných Jordanka Jirásková se objevila v pondělí 22.2. ve Zprávách TV Prima, kde mluvila o praktikách norského Barnevernu. Reportáž si pusťte zde (začíná v čase 24:50).

Velký rozhovor s ní pak přinesly Parlamentní listy Bojovnice proti norské sociálce promluvila o praktikách Barnevernetu.

Blesk a článek Svobodu internetu přišly podpořit dvě stovky lidí:
Bezmála 700 potvrzených protestujících. Takovou účast slibovala demonstrace za svobodný internet, kterou na sobotní odpoledne svolala na pražský Klárov Česká pirátská strana. Blesk.cz na místě zjistil, že demonstrantů nakonec dorazilo kolem dvou set, i když pořadatele přišli podpořit i Svobodní…

Napsaly o tom i Lidovky Chovanec je zločin‘ znělo před ministerstvem vnitra na demonstraci Pirátů:
Na samotné demonstraci i v průvodu se mezi účastníky objevili i zástupci Strany svobodných občanů…

Lidové noviny a článek Vzkaz vládě: Orwel nebyl návod (22.2. na str. 3):
Na demonstraci se objevili i zástupci Strany svobodných občanů s informačním stánkem.

Echo24 napsalo o tom, že řezník Havlíček už nekandiduje za Svobodné:

 

Havlíček je připraven na to, že bude o post senátora usilovat jako nezávislý kandidát. Původně byl sice nominován Stranou svobodných občanů, ale kvůli neshodám s novým předsednictvem strany ohledně imigrační krize a rizik, která s sebou přináší, od toho ustoupil. „S naznačenou politikou některých vlivných členů jsem se bohužel nemohl ztotožnit,“ řekl pro ECHO24.cz.

CO SE DĚJE V OBCÍCH

HODONÍN

Deník a článek Hodonínskou koalici kritizují za placené parkování:
Právě uplynulo sto dnů hájení nové koalice na hodonínské radnici. Podle zastupitelky Terézie Iškové nejhůře hodnotí u stodenního působení koalice zavedení parkování na Zámeckém náměstí. „A nevypsání nového výběrového řízení na Komunitní dům seniorů," poukázala opoziční zastupitelka…

Stejné vyšlo i zde na Hodonínském deníku.

Slovácko – regionální týdeník a článek Kritika koalice? Hlavně parkování (23.2. na titulní straně):
Svobodní podle zastupitelky Terézie Iškové nejhůře hodnotí u stodenního působení koalice zavedení parkování na Zámeckém náměstí. „A nevypsání nového výběrového řízení na Komunitní dům seniorů,“ poukázala opoziční zastupitelka.

Právo a článek Hodonínská opozice řeší dotazník pro úředníky (19.2. na str. 10):
Zastupitelům za Svobodné vadí, že vedení města, které vzešlo ze změn na radnici v závěru minulého roku, jakékoliv personální změny vyloučilo. Teď podle nich prý vše nasvědčuje tomu, že změny budou. Vypovídají o tom otázky orientované na konkrétní lidi – vedoucí odborů. Otázky jsou opravdu kuriózní. „Je letní pracovní den, sluníčko svítí a z nejvyšších pozic je rozhodnuto, že celý úřad dostane odpoledne volno. Rozhodnete se jet na výlet přímo z úřadu a víte, že kolegové také chtějí jet. Otázka: Koho pozvete, aby jel s vámi? Vyjmenujte konkrétní kolegy, počet voleb neomezen. Tak začíná dotazník, obsahující předepsaná jména vedoucích odborů úřadu.
„Vzhledem k charakteru dotazníků je vidět, že místo toho, aby se zkoumala náplň práce jednotlivých odborů, zkoumá se to, jak je daný vedoucí odboru oblíbený mezi kolegy. Stavět reorganizaci úřadu na obrazu mezilidských vztahů zjištěných v dotazníku je pro nás nepřijatelné. Hlavně proto, že pokud někdo není mezi svými kolegy populární, neznamená, že nemůže být dobrým pracovníkem,“ reagují na dotazník opoziční Svobodní.
Podle Svobodných dotazník nasvědčuje, že nové vedení chce dělat změny na úřadu. „Osobně a jen za svou osobu můžu sdělit, že i pro mne byly vždy jakékoli dotazníky spíše nepřítelem než nástrojem k řešení problémů, ale necítím se ani trochu být mentorem či hodnotitelem těchto metod. Dobrovolnost jejich vyplnění mne s tím částečně také smiřuje,“ dodal Janda.

Napsala o tom i MF DNES Dotazník na úřadě? Jako v NASA (22.2. na str. 13):
Postup vedení městského úřadu se přesto nelíbí zastupitelům ze Strany svobodných občanů, kteří nedávno pomohli ke vzniku nové vládnoucí koalice v Hodoníně. Na svých internetových stránkách prohlásili, že důvěru si vedení radnice získalo právě kvůli slibu, že nehodlá na úřadě provádět personální čistky. Informace o dotazníkovém šetření je zneklidnila. „Místo toho, aby se zkoumalo, jak vedoucí zvládají svou práci, se řeší, kdo je s kým kamarád,“ podivují se Svobodní.
Jejich zastupitel Petr Buráň se po urgencích ze strany zaměstnanců úřadu v pátek sešel s vedením radnice i tajemnicí Horskou. „Ubezpečili mě, že žádné čistky neplánují,“ komentoval schůzku Buráň.

Článek vyšel i na Idnes Koho z šéfů vezmete na výlet? Radnice nasadila na úředníky podivný dotazník:
Postup vedení městského úřadu se přesto nelíbí zastupitelům ze Strany svobodných občanů, kteří nedávno pomohli ke vzniku nové vládnoucí koalice v Hodoníně. Na svých internetových stránkách prohlásili, že důvěru si vedení radnice získalo právě kvůli slibu, že nehodlá na úřadě provádět personální čistky. Informace o dotazníkovém šetření je zneklidnila. „Místo toho, aby se zkoumalo, jak vedoucí zvládají svou práci, se řeší, kdo je s kým kamarád,“ podivují se Svobodní.

CHRUDIM

Chrudimské noviny a článek Svobodní mohou konečně začít slavit triumf! Město letos nechá opravit část chodníků na Novém Městě:
Kámen ze srdce teď spadl místním členům Strany svobodných občanů. Jsou to právě Svobodní, kdo většinu městských investic převádějí na množství opravených chodníků, a to třeba včetně takových akcí, jako jsou opravy kulturních památek. V letošním roce se totiž dostane na další cesty pro pěší na Novém Městě

Chrudimské noviny a další článek Kafe Zbyňka Kotúče: Co ovlivnilo povolební vyjednávání v roce 2014?
Starosta si nesmí připustit k tělu kontejner na SKLO, což jsou Svobodní (Káles a Lichtenberg z Opozice). Dále bacha – mimo hru musí zůstat taky kontejner na PAPÍR, tedy Pilný z Ano a PIRáti. Piráti by totiž všechno chtěli natáčet a přenášet online a Pilnému z úst až příliš okatě odkapává "jáužchcibýttakystarostou". Zdá se, že do vzkazu nám zdánlivě nezapadá žlutý kontejner na PLASTY. Je tam proto, aby zmátl jedince, kteří se při luštění vzkazu dostali až sem. Všichni víme, co znamená žlutá barva na semaforu – připrav se! Připrav se na PLASTY. Blbost? Ale kdepak. Víme, že varování před Svobodnými už zaznělo, takže písmeno "S" si můžeme vyškrtnout, a máme tu varování: připrav se na PLATY!!

Idnes a článek Chrudim opravuje pro muzeum církevní památky. Opozici se to moc nelíbí:
Na počátku byl plán, který zní výborně. Chrudim otevře Muzeum barokních soch, ve kterém bude vystavovat díla z regionu, která postupně zachrání před zničením. Zatímco ale muzeum z někdejšího kostela svatého Josefa vybudovalo město s pomocí evropských peněz, restaurování už hradí z větší části chrudimský rozpočet. (…) Opozici ale rozhodnutí města vadí. „Péče o památky je určitě důležitá, ale nelze opravovat památky z celého regionu na úkor peněz chrudimských občanů. A to jen kvůli Muzeu barokních soch, které se ukázalo jako neatraktivní, zbytečné a velmi nákladné,“ uvedl opoziční zastupitel Josef Káles (Svobodní). Muzeum navštíví ročně sedm tisíc návštěvníků

Napsaly o tom i Chrudimské noviny Muzeum barokních soch? Zatím je to spíš černá díra, v níž utápíme peníze, než přínos pro město, říká opozice:
„Od začátku jsem se netajil tím, že je Muzeum barokních soch špatný projekt. Ano, přivítal jsem, že byl opraven bývalý kapucínský klášter a obecně jsem rád za každou zachráněnou a opravenou kulturní památku či historický objekt, ale s tím, co následovalo, se nemohu ztotožnit. A nyní se všechno to špatné jasně ukazuje – nemáme peníze na záchranu vlastní opony, která je druhá nejstarší v České republice, a namísto toho investujeme do cizího majetku. Přijde mi to celé zvrácené," říká městský zastupitel Petr Lichtenberg (Svobodní). Jak dodává, mrzí ho především, že se na oponu musí zdejší občané skládat a sám na ni také přispěl, zatímco vynaložená částka na oltář by na její zrestaurování bohatě stačila. "Nejdříve je třeba investovat do věcí, které slouží všem, jako třeba chodníky, které často zmiňujeme, a teprve až potom, pokud peníze přebývají, můžeme pomýšlet na zbytnosti jako v tomto případě. Investovat ale 880 tisíc do záchrany cizího oltáře mi přijde jako výsměch chrudimským občanům," pokračuje Lichtenberg.

LIBEREC

Parlamentní listy vydaly rozhovor kandidátem libereckých Svobodných do Senátu Davidem Forbelským I vraždy jsou zakázané, a pořád se vraždí. V boxerském klubu vám dají do čenichu, zakážete je? Svérázné vystoupení proti zákazu kouření:
„Kouření zdravé není v žádném případě. Rozhodně ale lidé nebudou zdravější, když se to zakáže. Zákaz nikdy nic nevyřešil. Koneckonců vraždy jsou zakázané také. A vraždí se pořád. Jsem pro to, ať mají kuřáci vyhražené své podniky, kde kouřit mohou. Stejně jako je mají jiní, co dělají něco nebezpečného. Například třeba boxerské kluby. Tam také můžete dostat pěstí do čenichu. Každý je ale s tím srozuměný, kdo tam přijde,“ říká v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz kandidát libereckých Svobodných do Senátu David Forbelský.

Rozhovor s D. Forbelským vyšel i v Krajských listech Ať mají kuřáci své podniky, stejně jako třeba boxeři.

MF DNES a článek Hejtmanský ples. Benefice, nebo předvolební akce? (19.2. na str. 14):
Letošní hejtmanský ples, který se chystá na poslední únorovou sobotu, budí stejné vášně jako ten loňský. Někteří liberečtí politici tvrdí, že charita je pouze zástěrkou a ve skutečnosti jde jen o promyšlenou kampaň před říjnovými volbami. Poukazují přitom na fakt, že loni vyšel ples na téměř šest set tisíc korun, přitom charitativní organizace získaly z prodeje vstupenek i z darů pouze 175 tisíc. Zbylou částku zaplatil kraj ze svého rozpočtu.
„Pro letošní rok je opět na ples vyčleněno z rozpočtu, tedy z veřejných peněz, čtyři sta tisíc korun,“ upozornil Ondřej Konečný, místopředseda Strany svobodných občanů v Libereckém kraji. „V roce 2013 vynesl ples pro charitu 175 tisíc, stál však přes čtyři sta tisíc korun. Předloni se naštěstí nekonal a loni dostaly organizace podobnou částku jako v roce 2013, ač vyšel ples na 588 tisíc korun,“ upozornil. Domnívá se přitom, že pokud by kraj namísto pořádání opulentních plesů předal peníze organizacím rovnou, dostaly by skoro třikrát více.

Ve stejném vydání vyšel na toto téma i komentář Předvolební kampaní může být také kritika plesu (19.2. na str. 14):
Hejtmanský ples je zkrátka dobrý důvod ke kritice. Jdou na něj veřejné peníze, a ne málo, vystupují na něm známé tváře, až z Prahy, jejichž výše honorářů může ostatní lidi dráždit. A pokud se pak ještě na charitu vybere jen třetina toho, kolik celý ples vlastně stál, je politická kauza na světě. Loni se proti hejtmanskému plesu ostře postavila zastupitelka Zuzana Kocumová ze Změny, dokonce jej i bojkotovala, letos zase zaútočila Strana svobodných občanů v Libereckém kraji. Podle jejich členů není ples ničím jiným, než předvolební kampaní hejtmana Půty a jeho Starostů. Otázkou je, zda kritika Svobodných není vlastně to samé.

Článek o tom vyšel i na Idnes Ples hejtmana je předvolební kampaň, tvrdí politici. Hejtman to odmítá:
„Pro letošní rok je opět na ples vyčleněno z rozpočtu, tedy z veřejných peněz, čtyři sta tisíc korun,“ upozornil Ondřej Konečný, místopředseda Strany svobodných občanů v Libereckém kraji. „V roce 2013 vynesl ples pro charitu 175 tisíc, stál však přes čtyři sta tisíc korun. Předloni se naštěstí nekonal a loni dostaly organizace podobnou částku jako v roce 2013, ač vyšel ples na 588 tisíc korun,“ upozornil.          

Napsaly o tom také Krajské listy Pitomé a drahé řešení, které krmí ty nejodpornější gangstery, aneb kacířsky o drogách:
Posuďte sami, jak probíhal ples za působení Starostů ve vedení Libereckého kraje: V roce 2013 vynesl pro charitu 175 000, ale stál 434 986 Kč. V roce 2014 se hejtmanský ples (naštěstí) nekonal V roce 2015 bylo charitativním organizacím předáno 175 350 Kč, ale ples stál 588 000 Kč. Sečteno a podtrženo, kdyby od roku 2013 namísto konání opulentních plesů pro vyvolené kraj přímo předal peníze organizacím, které takto údajně podporuje, dostaly by skoro třikrát více – namísto cca 350 000 více než milion! Tolik Svobodní v Libereckém kraji k hejtmanskému plesu. Asi bych na něj nešla, být Liberečankou.
Prakticky totéž, co liberečtí Svobodní, vyčitala vloni Kateřina Klasnová plesu městské části Praha 1. Její nesestřelitelný starosta Lomecký si podobných „invektiv“ nevšímá a sdílí, jak se připravoval.

PÍSEK

Písecký svět uspořádal v pondělí 22. února 2016 besedu s občany na téma: Jaké změny čekají centrum města Písku? Vystoupili na ní i představitelé píseckých Svobodních. Písecký svět pak na svém webu vydal Záznam besedy o centru města Občan versus politik – tentokrát bez odpovědných politiků.

 

V Praze dne 24. února 2016

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Strany svobodných občanů

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Tiskový mluvčí

Tiskový mluvčí

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31