Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: Krajští lídři a kandidáti do Senátu, Petr Mach si dělá zbroják a hodně o dění v obcích

Svobodní v médiích: Krajští lídři a kandidáti do Senátu, Petr Mach si dělá zbroják a hodně o dění v obcích

Monitoring médií za období 9.–16. prosince 2015

Svobodní jdou do voleb ve všech krajích. 14. prosince se na tiskové konferenci představili lídři do krajských voleb a tři kandidáti do Senátu. O tiskové konferenci jako první informovala agentura ČTK ve zprávě Svobodní asi do krajských voleb půjdou se Stranou soukromníků (14. 12. ve 14 hod.):
Strana svobodných občanů bude příští rok v krajských volbách kandidovat ve všech regionech. (…) Krajští lídři svobodných vzešli z primárních vnitrostranických voleb, převládali mezi nimi ekonomové a experti na informační technologie. Ambicemi ovládnout regiony nepřekypovali. "I z opoziční lavice se dají dělat velké věci," uvedla hodonínská zastupitelka Terézie Išková, jedna z krajských kandidátek. Středočeský lídr Luboš Zálom by chtěl vyjasnit dotační politiku kraje, jihomoravský lídr Petr Pořízek by chtěl zalepit rozpočtové díry kraje, jihočeská Irena Steinhauserová by chtěla školství vrátit na prvorepublikovou úroveň. Chrudimský zastupitel Josef Káles by chtěl srovnat výši dotací z krajského rozpočtu pro obce a města a lídr na Vysočině Josef Fendrych by se chtěl zasadit o to, aby kraj hradil za občany poplatky za svoz odpadu.
Svobodní představili také první tři kandidáty do senátních voleb…

Zprávu ocitovaly České noviny (web ČTK) Svobodní asi do krajských voleb půjdou se Stranou soukromníků:
Strana svobodných občanů bude příští rok v krajských volbách kandidovat ve všech regionech. Její předseda Petr Mach nevyloučil možnost předvolebních koalic na úrovni krajů především se Stranou soukromníků…

Informaci zveřejnily i Parlamentní listy Svobodní jdou do voleb ve všech krajích ČR:
Svobodní dnes představili lídry do krajských voleb, které proběhnou na podzim 2016 a tři kandidáty do Senátu. Vzešli z otevřených primárek, v nichž mohou hlasovat všichni členové a příznivci strany (na internetu)…

České novinky a článek Svobodní přestavili lídry do krajských voleb a tři kandidáty do Senátu.

A Parlamentní listy ještě jeden článek Svobodní znají lídra pro krajské volby v Pardubickém kraji:
Do krajských voleb v Pardubickém kraji povede Svobodné chrudimský zastupitel Josef Káles, dvojkou je jeho kolega ze zastupitelstva Petr Lichtenberg a třetím kandidátem podnikatel Josef Lebduška. Rozhodli o tom členové a příznivci Svobodných v otevřených elektronických volbách…

MF Dnes a článek Starosta, rektor či manažer. Strany hledají lídry do kraje (14. 12. na str. 15)
Politici začali šturmovat do dalšího souboje, protože už pouze necelý rok schází do krajských voleb. Strany v současné době především řeší, kdo jejich kandidátky povede. Jistým lídrem Svobodných se stal generální ředitel ostravských tiskáren Radomír Klein.

Článek vyšel i tady na Idnes.

Deník Právo a článek Svobodní si vybrali lídra (16. 12. na str . 12):
Do krajských voleb v Pardubickém kraji povede svobodné (Stranu svobodných občanů) chrudimský zastupitel Josef Káles, dvojkou je jeho kolega ze zastupitelstva Petr Lichtenberg a třetím kandidátem podnikatel Josef Lebduška. Rozhodli o tom členové a příznivci svobodných v otevřených elektronických volbách. „V krajském zastupitelstvu chci ohlídat, aby veřejné peníze nesměřovaly do nesmyslných a zbytečných projektů. Kraj také musí ke všem svým institucím a obcím přistupovat rovně, nesmí zvýhodňovat některé na úkor jiných. Obce a města jsou důležitější než kraj a měly by tak mít více pravomocí. Jsou totiž lidem nejblíže,“ to je to nejdůležitější z myšlenek, se kterými Josef Káles uspěl v primárních volbách…

Pražský deník a všechny středočeské deníky věnovaly pozornost Středočeskému kraji v článku Svobodní se zaměří příští rok na dotace (16. 12.2015 na str. 5):
Také ve Středočeském kraji budou v příštích krajských volbách kandidovat Svobodní. Středočeský lídr Luboš Zálom by chtěl vyjasnit dotační politiku kraje. Do senátních voleb bude jedním ze tří kandidátů svobodných Petr Zavadil. Tento bývalý předseda středočeských svobodných, který bude kandidovat na Mělnicku, chce prosadit vypsání referenda o setrvání ČR v EU, zastavit oklešťování občanských svobod a nezměkčování pravidel pro migraci. Milan Vodička se do boje o Senát pustí už potřetí, opět v Kutné Hoře.

DĚNÍ V EU

Petr Mach byl 10. prosince hostem pořadu Den v 60 minutách na Českém rozhlasu Plus na téma Reformní snahy v EU. V pořadu zdůraznil, že podporuje požadavek Británie posílit roli národních parlamentů. Spolupráce evropských států by měla stát na dobrovolnosti a má být vždy výhodná pro všechny. Ne, aby měl jeden pocit, že doplácí na druhé.
Záznam pořadu si můžete pustit zde (záznam debaty začíná v čase 14´a končí ve 21´:30´´).

Eurozprávy a článek o volbách ve Francii:
I předseda Svobodných Petr Mach nepovažuje výsledky za úplnou prohru. „Francouzští socialisté se stáhli z voleb, jen aby nevyhrála Le Penová. To je legitimní taktika, jak vyšachovat soupeře, ale nesmazává se tím fakt, že stále více Francouzů má už dost zhoubné francouzské a evropské imigrační politiky," uvedl na sociálních sítích.

ZBROJNÍ PRŮKAZ PETRA MACHA

Server Echo24 zaznamenal nejnovější aktivitu P. Macha v článku „Dělám zbroják“. Mach se bojí o bezpečí a ukazuje lidem návod:
„Dělám zbroják.“ Tak se rozhodl pojmenovat svou kampaň na podporu práva držení zbraní předseda Svobodných Petr Mach. Na své internetové stránky umístil bodový plán s cílem získat zbrojní průkaz a návod pro ostatní, jak si ho také opatřit. Vše chce monitorovat i pomocí videí, na zatím prvním stojí spolu s potřebnými dokumenty před policejní služebnou a vysvětluje své pohnutky jako snahu postarat se o sebe a svou rodinu…

Napsal o tom i Týden v pravidelném Zápisníku (14. 12. na str. 11):
Šéf Svobodných a europoslanec Petr Mach si vyřizuje zbrojní pas. Nesouhlasí totiž s návrhem EU, který má omezit právo držet zbraně. Takto přistupoval ke všem restrikcím EU. Vybízel i k nákupům stowattových žárovek, když měly zmizet z pultů…

NOVÍ MÍSTOPŘEDSEDOVÉ

Velký rozhovor s naším místopředsedou F. Matějkou přinesly Parlamentní listy Letošek? To byla jen ochutnávka. Uznávaný publicista varovně o letech 2015 a hlavně 2016

 „Schengen naprosto selhal. Jednotlivé státy přestaly dodržovat pravidla, ke kterým se zavázaly. Přitom z historie je zjevné, že společenství, které není na určitém území schopno mít pod kontrolou své hranice a ubránit je, bylo vymazáno. Neselhala EU, selhali lidé, kteří ji vedou,“ sdělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz František Matějka, úspěšný bloger a nově zvolený místopředseda Strany svobodných občanů…

Parlamentní listy přinesly i článek F. Matějky Již před lety jsem říkal, že budeme ještě rádi, když nám jednou Rusko pomůže s Islámským státem.

PŘEDVOLEBNÍ PRŮZKUM

SANEP vydal nový průzkum, který nám dává 3,3 %. Napsaly o tom např. První zprávy zde:

O jednu desetinu procentního bodu si oproti listopadu si polepšili Svobodní, kteří se s aktuálním ziskem 3,3 % hlasů rovněž udržují nad tříprocentní hranicí.

CO SE DĚJE V OBCÍCH

CHRUDIM

Chrudimské noviny a článek Svobodné povede do krajských voleb Josef Káles mladší. Záda mu bude krýt Petr Lichtenberg:
Do krajských voleb tak povede Svobodné městský zastupitel Josef Káles mladší, dvojkou je jeho kolega ze zastupitelstva Petr Lichtenberg a třetím kandidátem podnikatel Josef Lebduška. Rozhodli o tom členové a příznivci Svobodných v otevřených elektronických volbách…

V Chrudimi zastupitelé na návrh Svobodných hlasovali o odvolání místostarosty. Zprávu o tom vydala agentura ČTK (15. 12. dopoledne), která mj. napsala:
Roman Málek (Koalice pro Chrudim) zůstává místostarostou Chrudimi. Většina zastupitelů v pondělí nepodpořila návrh opoziční strany Svobodní, aby byl odvolán. Proti Málkovi ale hlasovali i někteří zastupitelé koalice. (…) Svobodní uvádějí, že Málek se téměř po roce ve funkci neosvědčil a jeho výsledky jsou nedostačující. Podle nich je jedním z nejpasivnějších členů zastupitelstva. Funkci čtvrtého místostarosty, kterou Málek po volbách získal, považují za nadbytečnou.

Napsala o tom i MF Dnes článek Návrh na odvolání místostarosty Málka neprošel (16. 12. na str. 13):
Nechybělo mnoho k tomu, aby se v pondělí rozpadla koalice na chrudimské radnici. Pro návrh opozičních zastupitelů ze Strany svobodných občanů na odvolání místostarosty Romana Málka (KDU-ČSL) totiž hlasovalo 12 zastupitelů, proti 13 a dva se zdrželi. „Má koalice ještě vůbec většinu?“ komentoval to zastupitel Svobodných Josef Káles. Opozice kritizuje místostarostu Málka za údajnou nečinnost.

Stejné téma i pro Chrudimské noviny Málek přežil jen díky jedinému hlasu a veřejnému hlasování:
Stalo se tak poté, co nastaly zmatky při hlasování o návrhu Svobodných na odvolání Málka. Údajně pro nefunkčnost hlasovacího zařízení, které nejprve reklamoval Ivan Bělohlávek (KSČM) a nakonec i samotný Málek. Někteří opoziční politici jsou však toho názoru, že tak Málek učinil záměrně a ve skutečnosti prý ani nehlasoval. Nemohou mu to ale nijak dokázat a jde jen o spekulace. Každopádně měla tato skutečnost za následek, že nechal řídící schůze, starosta Petr Řezníček (SNK-ED), po poradě s právníky hlasovat veřejně, s čímž opozice vůbec nepočítala a notně ji to rozčílilo. „Je to hanebnost a facka demokracii,“ říká jeden z předkladatelů návrhu Petr Lichtenberg (Svobodní)…

Řešil to i Chrudimský deník v článku V koalici to na chvíli zaskřípalo (16. 12. na str. 1 a 2)
Začátek jednání patřil referátu vedoucí finančního odboru Hany Vránové. Ta přítomné podrobněji seznámila se strukturou plánovaných příjmů a výdajů a rozpočet byl po krátké a nekonfliktní rozpravě přijat. Dokonce i s hlasitě vyjádřenou podporou opozičních Svobodných.
Sál ožil až při projednávání bodu číslo 15, jímž byl již zmíněný návrh na odvolání místostarosty Málka. Svobodní tu zopakovali svou výhradu, podle níž někdejší aktivní opoziční zastupitel ve své místostarostenské funkci zkrotl a vykazuje v podstatě nulovou aktivitu…

MF Dnes a článek ještě i o rozpočtu Chrudim vsadí příští rok na chodníky (15. 12. na str. 12):
Menší investice, žádné nové úvěry a hodně nových chodníků. Chrudimští zastupitelé včera schválili rozpočet na příští rok, který se tak drží při zemi, že jej dokonce pochválili i opoziční Svobodní…

O rozpočtu psaly i Chrudimské noviny Městští zastupitelé schválili rozpočet, Kudrnáč tepal úředníky za pravopis a Káles děkoval za seminář:
Na úvod šéfka Finančního odboru MěÚ Chrudim Hana Vránová seznámila přítomné se schvalovaným městským rozpočtem a po téměř hodině vysvětlování se dostalo i na diskusi. Městský zastupitel Josef Káles ml. za Stranu svobodných občanů konstatoval, že se jim po letech rozpočet zdá střízlivý a poděkoval i za seminář, který město právě ke schvalovanému městskému rozpočtu uspořádalo…

ÚSTECKÝ KRAJ

Český rozhlas Sever se věnoval dopravě, konkrétně úpravám dvou důležitých křižovatek na Ústecku. V pořadu Informace ze severu Čech (11. 12. ve 13:40 hod.) dostala prostor i starostka za Svobodné:
Redaktor Jan Bachorík:
Objezd by měl pomoci nepřehledné situaci po změně předností v křížení ulic Majakovského, Hrbovická a Tovární. Tedy na silnici z Ústí do Chabařovic a do Trmic. Práce vyjdou na zhruba 27 milionů korun.
Miroslava Bechyňová, starostka Přestanova (Strana svobodných občanů):
V obci by se zlepšil výjezd z té komunikace číslo 2/253, to znamená, že to je ten směr z Krupky a z Chabařovic. Zvýšila by se bezpečnost při přecházení a samozřejmě by se zvýšil komfort pro chodce, protože v rámci okružní křižovatky budou vybudovány i chodníky.
Redaktor:
Vysvětluje starostka Přestanova Miroslava Bechyňová ze Strany svobodných občanů. Na stavbě za zhruba 20 milionů korun se bude přímo obec také podílet.
Starostka Bechyňová:
My dokonce už máme hotová výběrové řízení. Chodníky nám postaví za 2 miliony 236 tisíc. Nicméně k tomu ještě budeme muset vybudovat delší chodník, protože se letos měnila i projektová dokumentace, takže uspořádáme ještě jedno výběrové řízení a o to se ta částka navýší.
(záznam pořadu bohužel není k dispozici)

Stejný pořad pak ještě ČRo Sever odvysílal ve stejný den i v 18 hod. v pořadu Události v regionu.

PRAHA 3

Téma Žižkovské Kliniky vyšlo minulý týden na Lidovkách, bylo zahrnuto i v monitoringu, nyní se problematice věnoval Pražský deník v článku Žižkovská Klinika: Chtějí nás vyhnat, stížnosti jsou zaujaté (15. 12. na str. 2):
Nyní se však Klinika opět dostala do střetu, tentokrát s místními obyvateli, kteří proti ní sepsali stížnost, a také se zastupitelem trojky za Stranu svobodných občanů Mojmírem Mikulášem. Ten nedávno uvedl, že se na něj obracejí občané Prahy 3 s tím, že mají podezření, že v objektu přebývají osoby, které jsou v republice ilegálně. Podle zástupců centra je proti jejich dalšímu setrvání v objektu i vedení radnice třetí městské části, které to však popírá.
„Hlavním podnětem pro otevření tématu Klinika byl dopis, který podepsalo šedesátobčanůz blízkého okolí. Ti si stěžovali opakovaně na hluk, zejména při pravidelných koncertech. Dále třeba na rozdělávání ohňů na zahradě v době, kdy budova nebyla připojena na vodovodní řad. Obecně i na to, že budova je využívána v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Kromě této hromadné stížnosti mi chodí ještě emaily od lidí, kteří mají obavy z některých osob, které v budově viděli,“ uvedl Mikuláš…

Stejný článek vyšel i na webu Deníku zde.

 

V Praze dne 14. prosince 2015

Kateřina Kašparová, tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31