Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní v médiích: hodně o brexitu a czexitu, krajské volby a dění v obcích

Svobodní v médiích: hodně o brexitu a czexitu, krajské volby a dění v obcích

Monitoring za období 22.–29. června 2016

Den před výsledkem britského referenda byl Jiří Payne hostem pořadu České televize Události, komentáře na téma: „Český pohled na britské referendum“. Záznam pořadu si pusťte zde (od 21:10), přepis čtěte tady.

ČTK vydala zprávu Úsvit, Svobodní či Okamura vítají rozhodnutí Britů (24. 6. v 9 hodin):
 Tzv. brexit uvítala Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strany mají zájem o to, aby se referendum konalo i v Česku. Svobodní ocenili britské hlasování jako kultivované vyjádření vůle občanů. Brzy se podle nich ukáže, že země mimo unii nestrádá. Vyzvali premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby podpořil při vyjednávání o odchodu Britů bezproblémové vztahy s EU a ani náznakem nepodpořil sankce. „Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU,“ uvedl europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

Následovala další zpráva ČTK Europoslanci: EU potřebuje restart (24. 6. v 11:38):
Rovněž podle eurokritického Petra Macha (Svobodní) je brexit šancí pro změnu EU. „Pokud to nezvládne, je to počátek jejího konce. Bruselu musí konečně dojít, že nemůže dál pokračovat regulacemi a kvótami, proti vůli občanů. Díky brexitu je obrovská šance, že se EU vrátí ke svým základům – k volnému obchodu a cestování, bez drastických hlasování a ukrajování suverenity jednotlivých států,“ sdělil ČTK Mach.

Stejnou zprávu převzalo např. epravo.cz tady.

ČTK a další zpráva Čeští politici: Brexit upozornil na chyby, je výzvou k reformě EU (24. 6. v 18 hodin):
Výsledek britského referenda není žádná katastrofa, je to naopak ohromná příležitost, inspirace a nesmírně potřebný impulz, míní bývalý prezident Václav Klaus. Brexit vítají i Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie poslance Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti. Shodně mají zájem o to, aby se referendum konalo i v Česku. Strana zelených naopak vyzvala k hlubší integraci a federalizaci unie.

V poledních zprávách na České televizi zaznělo (24. 6. ve 12 hodin):
Zuzana Tvarůžková, moderátorka:
Podle premiéra Bohuslava Sobotky výsledky referenda nejsou koncem světa ani Evropské unie. Předseda vlády ale zároveň varuje před vlnou nacionalismu a extremistických sil. O nutných reformách mluví vicepremiér Andrej Babiš a špičky ODS a TOP 09. Rozhodnutí Britů naopak vítají Úsvit, Svobodní nebo Svoboda přímé demokracie.

V pátek 24. června byl Petr Mach po poledni hostem živého vysílání České televize Studio Brexit. Záznam si můžete pustit zde.

Vyjádření Petra Macha k Brexitu zaznělo i ve zprávách TV Prima a to hned ve dvou reportážích. Nejprve Brexit komentovali také další čeští politici:
Tomáš Hauptvogel, moderátor
Brexit samozřejmě komentovali i další čeští politici. Většina mluví o nutnosti provést změny ve fungování Evropské unie, jiní velí rovnou následovat Británii.
Jakub Veinlich, redaktor
Británii by nejraději následovali i někteří čeští politici. Asi nejhlasitěji dnes tento názor prosazoval šéf Svobodných a europoslanec Petr Mach.
Petr Mach
To je dobrá zpráva pro Evropu jako celek i pro Českou republiku, a to protože, to je příležitost, aby se Evropská unie trošku chytla za nos.
Reportáž si pusťte zde (od 10:28).

Další reportáž ve zprávách na TV Prima byla na téma Finanční trhy jsou od rána v šoku:
Terezie Kašparovská, moderátorka
Finanční trhy jsou od rána v šoku. Libra je nejlevnější za posledních 30 let. Česká koruna zatím nijak podstatně nereaguje. Brexit ale na českou ekonomiku bude mít vliv a ne malý. Citelně poznamená vývoz, třeba automobilů nebo elektroniky.
Petr Mach
Já si opravdu myslím, že ekonomicky se nezmění vůbec nic.
Reportáž si pusťte tady (od 20:25).

Petr Mach byl hostem pořadu Dvacítka Radiožurnálu na Českém rozhlasu Radiožurnál (24. 6. od 17:06) Jaké budou dopady Brexitu na Evropu:
„Brexit vidím jako obrovskou příležitost a naději, že se EU nad sebou zamyslí a změní se k lepšímu. Teď je hlavně potřeba, aby se konstruktivně dojednal vztah s Velkou Británií. V zájmu nás všech je, aby se dál obchodovalo bez bariér a cestovalo bez víz. To by se mělo udržet a neměli bychom naskočit na nějaké pokusy trestat Británii sankcemi. To by se pak vymstilo nám všem“, řekl mj. Petr Mach v pořadu.
Záznam pořadu si poslechněte zde, přepis pořadu čtěte tady.

O pořadu vyšel článek na webu Radiožurnálu Budeme mít jinou Velkou Británii, jinou Evropu, zaznělo ve Speciálu Radiožurnálu:
Europoslanec a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach předpokládá, že Velká Británie bude chtít zůstat součástí ekonomické spolupráce, chce se vyvázat z té politické.„Pokud Britové nebudou chtít zavést cla na evropské a české zboží, pokud Češi nebo EU nebude chtít zavést cla ne britské zboží, tak žádný problém nenastane a obchodování bude pokračovat jako dosud,“ míní.

Napsaly o tom i Parlamentní listy Největší průšvih EU má jméno Juncker:
Velká Británie bude chtít zůstat součástí hospodářské spolupráce, pouze se chtěla vyvázat z politické spolupráce,“ předpokládá Mach. “Problém je, že jsme slyšeli určité strašení, kdy má být zamezeno Velké Británii obchodovat s Evropskou unií. (…) “Poražení jsou ti, kteří tvrdili, že z Evropské unie nelze vystoupit,“ uzavřel otázku Brexitu Mach. Podle Niedermayera prohráli britští občané, kteří se dostali do nejistoty. “Poražení jsou i Evropané, neboť soudržnost Evropy byla oslabena,“ dodal.

Další článek na Rozhlas.cz Kvůli brexitu by mohly v podzimních volbách posílit euroskeptické strany:
Brexit uvítalo také hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury nebo Strana svobodných občanů. Naopak ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl, že vybízet k odchodu z unie je v Česku nezodpovědné:„Jestli se na nějaké úrovni samosprávy z našeho členství v Evropské unii výrazně těží v nejpozitivnějším slova smyslu, tak je to právě v těch krajích, kam směřuje převážná většina evropských prostředků.

Zprávy k Brexitu vyšly i na serveru České televize ČT24.cz. Nejdříve tento článek Od USA přes Německo až po Čínu: Velmoci proti brexitu:
V Česku by rád viděl plebiscit šéf Svobodných Petr Mach.

A další článek zde:
Předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach brexit přivítal. “V Evropské unii převážil balast byrokracie, přehlasovávání a kvót. Pokud se Evropská unie radikálně změní a vrátí se ke kořenům, czechxit nebude potřeba. Velmi bych si přál, aby byl odchod Británie tímto impulsem.„

Twitterový příspěvek P. Macha, včetně fotografie, zveřejnil portál ČT24.cz v článku Zvoní EU umíráček? Unijní lídři to odmítají, euroskeptici napříč Evropou chtějí referenda.

Reflex.cz zveřejnil video rozhovor s P. Machem Odchod Británie ukáže, že se dá existovat vedle EU:
Předseda Svobodných Petr Mach je dlouhá léta hlavní politickou tváří v České republice podporující vystoupení z Evropské unie. V příštím čísle tištěného Reflexu odpovídá mj. na otázky, co bylo příčinou rozhodnutí britských voličů?

Zpravodajský portál TV Nova TN.cz informoval v těchto zprávách Brexit: Británie opouští EU, výsledky stěžejního referenda zasáhly celý svět (24. 6.):.
Situace využívají také euroskeptici v Česku. K vypsání referenda vyzvala třeba Strana svobodných občanů, kterou v Evropském parlamentu zastupuje Petr Mach.

A dále tady Dominový efekt: Ozývají se euroskeptici z dalších zemí, i čeští (24. 6.):
Odchodu Británie využívají také euroskeptici v České republice. Strana svobodných občanů, kterou v Evropském parlamentu zastupuje Petr Mach, vyzvala k uspořádání podobného referenda v České republice. „V ČR žije na 3 a půl milionu lidí, kteří neměli šanci v roce 2003 hlasovat o našem členství v EU, protože jim tehdy bylo méně než 18 let nebo nebyli na světě. EU se navíc od našeho vstupu podstatně změnila,“ napsali Svobodní ve svém prohlášení.

V pátek 24. června byl Petr Pořízek hostem pořadu Názory a argumenty na ČRo Plus na téma: Výsledky britského referenda. Záznam debaty si poslechněte zde.

Server Aktuálně.cz se Brexitu věnoval v několika zprávách, např. zde Brexit je ekonomická neudálost. Británie zachraňuje Evropu od monstra. Dopad na ČR? Nula (24. 6.):
Brexit uvítala i Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Podle Tomia Okamury je Brexit „důkazem obrovské demokratické tradice Velké Británie, je důkazem hrdosti, nezávislosti a svobodné vůle britských občanů“. Svobodní ocenili britské hlasování jako kultivované vyjádření vůle občanů. Brzy se podle nich ukáže, že země mimo Unii nestrádá. „Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU,“ uvedl europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach.

A dále Čeští politici k Brexit (24. 6.):
Strana Svobodných podle očekávání odchod Britů vítá. “Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU. V Evropském parlamentu vždy podpořím volný obchod a volné cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií,“ zdůrazňuje europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. “Brzy se ukáže, že Velká Británie mimo Unii nestrádá, ba právě naopak. Její pozitivní příklad bude posledním hřebíkem do rakve Evropské unie,“ upozorňuje místopředseda Svobodných Radim Smetka. Ti požadují podobné referendum i u nás.

Několik článků vyšlo na Echo24.cz, např. Kdo má radost z brexitu? Svobodní, komunisti, Okamura a Klaus (24. 6.):
Výsledky britského referenda o odchodu z Evropské unie posílilo snahy tuzemských politických stran na uskutečnění tzv. czexitu. Jedním z prvních kdo by chtěl uspořádat referendum, je strana Svobodných s jejím předsedou Petrem Machem.

Další článek zde (24. 6.):
Naopak brexit chválí Úsvit, Svobodní a Okamura. Velká Británie není odpadlík, ale reformátor Evropy, myslí si opoziční Úsvit – Národní koalice po referendu, ve kterém se tamní občané vyslovili pro opuštění Evropské unie. Tzv. brexit uvítala Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strany mají zájem o to, aby se referendum konalo i v Česku.

Británii už EU nic nenabídne, říká německý vicekancléř Gabriel (26. 6.):
Svobodní nabídli občanům „czexit“: Česká euroskeptická Strana svobodných občanů v reakci na výsledky britského referenda vyvěsila po Praze několik billboardů s nápisem „Nabízíme czexit“. Jinými slovy se strana snaží vzbudit debatu o vystoupení ČR z EU. „Nezávislost na Evropské unii je nadějí pro svobodnou, prosperující a bezpečnou Českou republiku,“ uvedl k tomu předseda strany Petr Mach.
Nezávislost na Evropské unii je nadějí pro svobodnou, prosperující a bezpečnou Českou republiku. pic.twitter.com/DP9YweaoMi — Petr Mach (@PetrMachMEP) June 26, 2016

Stejné informace vyšly i v tomto článku (27. 6.).

Ovlivní brexit i Spojené státy? V Texasu chystají texit (27. 6.):
Výsledky britského referenda o odchodu z Evropské unie posílilo také snahy tuzemských politických stran na uskutečnění czexitu. Jedním z prvních kdo by chtěl uspořádat referendum, je strana Svobodných s jejím předsedou Petrem Machem.

Týden a článek Od Britů to byla facka (24. 6.):
Výsledek britského referenda není žádná katastrofa, je to naopak ohromná příležitost, inspirace a nesmírně potřebný impulz, míní bývalý prezident Václav Klaus. Brexit vítají i Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie poslance Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti. Shodně mají zájem o to, aby se referendum konalo i v Česku. Strana zelených naopak vyzvala k hlubší integraci a federalizaci unie.

A další Úsvit, Svobodní či Okamura vítají rozhodnutí Britů (24. 6.):

Velká Británie není odpadlík, ale reformátor Evropy, myslí si opoziční Úsvit – Národní koalice po referendu, ve kterém se tamní občané vyslovili pro opuštění Evropské unie. Takzvaný brexit uvítala Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strany mají zájem o to, aby se referendum konalo i v Česku.

Idnes.cz a článek Je to obavou z migrace, hodnotí prezident Zeman odchod Britů z EU:
Ihned po britském referendu se ozvali také čeští euroskeptici. Všelidové hlasování o Czexitu, tedy odchodu Česka z EU, chtějí Svobodní, Úsvit-Národní koalice i Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury. Podle exprezidenta Václava Klause zachraňují Britové už potřetí Evropu – po Napoleonovi a Hitlerovi i před „monstrem“, za které považuje bruselské elity.

Pražský deník a článek Odchod Britů? Komplikace i pro Česko (25. 6.):
V Česku už se ozvaly některé strany (Svobodní, SPD) s výzvou k referendu. Česko je silně exportně orientovaná země, která většinu svého zboží a služeb (83 % v roce 2015) vyveze do EU . Recesisté proto vymysleli název pro český odchod z EU . Místo obyčejného „Czexit“ by to byl rovnou „Czexitus“.

Zpráva vyšla i ve většině regionálních mutací.

Vyjádření Petra Macha k Brexitu vysílala i řada rádií, například: Impuls, Blaník, Český rozhlas.

Svobodný monitor a článek Ohlasy na brexit:
Z českých politických stran brexit přivítali Svobodní, kteří sdílí frakci v Evropském parlamentu s britskými radikálními euroskeptiky UKIP. „Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU,” uvedl předseda Svobodných a europoslanec Petr Mach.
„Evropská unie je brzdou prosperity. Jsem vděčný za to, že se objevila první země, která se nebála ukázat svou nespokojenost se současnou podobou EU. Doufám, že již brzy budeme mít možnost projevit svůj názor na EU v referendu i my,“ doplnil místopředseda Svobodných Josef Káles.
Svobodní na svém facebookovém profilu začali propagovat vystoupení Česka z EU pod názvem „czexit“.

Parlamentní listy se věnovaly Brexitu hned v několika článcích, např. zde Petr Mach gratuloval britským brexitářům: Vyvedli jste zemi z toho socialistického chomoutu:
Radost z úspěchu příznivců Brexitu má samozřejmě předseda Svobodných Petr Mach. “Gratuluji Velké Británii k jejímu rozhodnutí a hlavně blahopřeji kolegovi Nigelu Faragovi, který se dlouhá desetiletí snažil vyvést Británii z chomoutu té socialistické EU,“ uvedl Mach na svém facebookovém profilu. Jak dodal, bude mu ctí, povede-li nyní v České republice kampaň za Czexit. “Aby se i naše země stala nezávislým státem,“ řekl.

CZEXIT

Týdeník FaktorS a článek Osobnosti před referendem (23. 6. na str. 11):
Petr Mach, europoslanec
„Pokud bychom odešli, tak nám nebude vládnout nikým nevolená Evropská komise. Evropský soudní dvůr nám nebude moci nařizovat, jak se má nazývat pomazánkové máslo. Sami budeme rozhodovat o tom, s kým bude mít naše země bezvízový styk nebo kolik přijmeme uprchlíků.“

Idnes.cz a článek Euroskeptici chtějí Czexit. Klaus chválí Brity za třetí záchranu Evropy:
Hned poté, co se ukázalo, že Britové v referendu zvolili odchod z Evropské unie, se volání po podobném hlasování ozvalo i v Česku. Jako první se ozvali Svobodní, kteří mají jednoho europoslance, svého předsedu Petra Macha. Exprezident Václav Klaus pochválil Brity, že zachraňují Evropu od „monstra“ poté, co ji pomohli zachránit před Napoleonem a Hitlerem. „Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU. V Evropském parlamentu vždy podpořím volný obchod a volné cestování mezi Evropskou unií a Velkou Británií,“ uvedl v reakci na výsledek hlasování Britů europoslanec  Mach.
Jeho strana Svobodní vydala prohlášení, že prosazuje uspořádání podobného referenda také v České republice. Upozornila, že v ČR žije 3 a půl milionu lidí, kteří neměli šanci v roce 2003 hlasovat o členství země v EU, protože jim tehdy bylo méně než 18 let, nebo nebyli na světě. EU se navíc od vstupu podstatně změnila, argumentují Svobodní…

Novinky a článek Británii následovat nebudeme, Evropa si žádá reformu, vzkazují čeští politici😐
Rozhodnutí přivítali i Svobodní, kteří podobně jako Okamurova SPD prosazují uspořádání referenda také v České republice. „Není sebemenší důvod trestat Brity za to, že nechtějí už být v EU,” dodal jejich předseda a europoslanec Petr Mach s ohledem na vyjednávání budoucích vztahů mezi Velkou Británií a EU.

Mladá fronta Dnes a článek Czexit za dveřmi? (25. 6. na str. 6):
Během včerejška zaznělo sice několik hlasů, které se nechaly slyšet, že udělají vše pro vypsání podobného referenda v Česku. „Bude mi ctí, pokud odteď povedu v České republice kampaň za czexit, aby se i naše země stala nezávislým státem,“ říkal mimo jiné předseda svobodných Petr Mach.

Právo a Anketa (25. 6. na str. 2):
Petr Mach:
Nezávislost Británie je obří šancí nejen pro Brity, ale pro celou Evropu. Gratuluji také Nigelu Faragovi, jehož mnohaleté úsilí konečně přineslo ovoce. Bude mi ctí, když odteď povedu kampaň za czexit. Je to šance pro EU, aby se chytila za nos a aby rozvolnila integraci. Pokud se to nebude dít, tak to může způsobit další odchod.

Deník.cz zveřejnil Je to poslední varování pro EU, zní od českých politiků:
Většina českých politiků včera označila brexit za poslední varování. Pro referendum o vystoupení ČR z EU se znovu vyjádřili třeba Tomio Okamura (SPD), Marek Černoch (Úsvit) či šéf Svobodných Petr Mach. „Bude mi ctí, pokud odteď povedu v České republice kampaň za czexit,“ uvedl.“

Vyšlo i ve všech regionálních mutacích Deníku.

Týden.cz a článek Czexit a jiné výkřiky (27. 6. na str. 40):
Neblahým dopadům brexitu by Češi chtěli zabránit změnami v Evropské unii. Zatím ale chybějí nápady, jak Brusel udělat více „sexy“. Místo toho se z Prahy znovu ozývá volání po czexitu. Blíží se nelehká doba: vláda očekává zpomalení ekonomiky. Britové povzbudili euroskeptiky a odstředivé tendence po celé Evropě. Po vzoru Britů žádají referendum čeští Svobodní s předsedou Petrem Machem…

Bleskově a článek o iniciativě Františka Matějky Ve Velké Británii se ještě nezavřely volební místnosti a už je tu CZexit!

Svobodný monitor vydal Svobodní začali v ČR propagovat Czexit:
Svobodní vedení europoslancem Petrem Machem začali v Česku propagovat Czexit, tedy vystoupení Česka z Evropské unie. Okamurovo parlamentní hnutí SPD chce v tomto týdnu Poslanecké sněmovně znovu navrhnout konání referenda o vystoupení Česka z Evropské Unie.
Svobodní uvítali odchod Velké Británie z EU a vyzvali českého premiéra Sobotku, aby podpořil dobré vztahy s Británií. Současně strana reagovala na aktuální dění rozmístěním billboardů s nápisem „Nabízíme czexit“. Předseda strany, Petr Mach, u jednoho z bilboardů prohlásil: „Nezávislost na Evropské unii je nadějí pro svobodnou, prosperující a bezpečnou Českou republiku.“…

KRAJSKÉ VOLBY

Parlamentní listy zveřejnily Svobodní a Soukromníci: Šance na změnu má už deset krajů:
Nově byly podepsány koaliční dohody v Olomouci a Ostravě. Volit ty, kdo zastaví nesmyslné přerozdělování peněz a nechá místo úředníků rozhodovat starosty měst a obcí. Takovou možnost mají nově obyvatelé také v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. I tam se totiž dohodly na spolupráci Strana svobodných občanů a Strana soukromníků České republiky. Počet regionů, kde do toho jdou Svobodní a Soukromníci společně, tak vzrostl na deset. “Říjnové krajské volby se týkají 13 regionů, z toho v deseti z nich jsme spojili síly se Soukromníky. Lidé tak mají možnost dát svůj hlas těm, kdo přispějí k tomu, aby tu kraje byly pro své občany. Výsledky průzkumů ukazují, že náš program lidi opravdu zaujal,“ říká europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. Ve zbývajících třech krajích společné kandidátky uzavřeny nebudou, zástupci obou stran zde zvolili jiný postup.

Parlamentní listy a rozhovor s P. Pořízkem Jižní Morava má dvě a půl miliardy dluhů. Dluhy se budou splácet třicet let:
Jednička koalice Svobodných a Soukromníků v Jihomoravském kraji Petr Pořízek se bojí zadlužení kraje. Dluhy se budou splácet třicet let. Zatím neschválené Zásady územního rozvoje kraje brání dokončení dálnice D52 do Rakouska. Pořízek chce ve volbách získat deset procent…

Parlamentní listy přinesly také tento velký rozhovor Neslibuji nereálné, říká jihočeská kandidátka na hejtmanku Steinhauserová (Svobodní):
Nevěřím v mužskou a ženskou politiku. Sama jsem se aktivně přihlásila do vnitrostranických primárek a ty jsem vyhrála, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Irena Steinhauserová (Svobodní). Čím chce přesvědčit voliče v Jihočeském kraji? Všech svých šest dětí učila sama doma a školství považuje i za svou hlavní prioritu. Co konkrétně by chtěla změnit?

ZPRÁVY Z OBCÍ

HODONÍN

Velký rozhovor se zastupitelkou Hodonína a naší členkou Terézií Iškovou přinesla Mladá fronta Dnes Jak vystoupit z EU. Kniha, díky níž je v české politice (27. 6. na str. 15):
Díky čtvrtečnímu brexitu to dnes už ví celý svět, ale Terézia Išková otázku „Jak vystoupit z EU“ řešila už před pěti lety. Stejnojmenná kniha, kterou nechala na stole ležet její setra, ji tak uhranula a její myšlenky ji tak ovlivnily, že stojí za jejím vstupem do politiky. Chvíli po přečtení a téměř ze dne na den si podala přihlášku do Strany svobodných občanů. Dnes, v 25 letech, za ně sedí v hodonínském zastupitelstvu…

Vyšlo i v internetové podobě na Idnes.cz tady.

ČT24.cz a zpráva Zastupitelé Hodonína debatovali o překladišti:
Ano či ne? Obyvatelé Hodonína by podle opozičních Svobodných měli rozhodnout, zda chtějí u obce velké kontejnerové překladiště. Jejich návrh ale hodonínští zastupitelé zamítli s tím, že je příliš brzo. Pozemky pro výstavbu překladiště si už přijeli před pár týdny prohlédnout čínští investoři. Ti spolupracují také na plánu splavnění řeky Moravy až k Dunaji. Právě o tomto projektu se mluví jako o začátku propojení Dunaje, Labe a Odry.

Brněnský deník a článek V centru Hodonína hazard zůstane (29. 6. na str. 5):
Mezi města bez hazardu se mohl včera večer dostat Hodonín. (…) Nové vyhlášce chyběly ke schválení tři hlasy. Zcela rozdílně se k návrhu postavila opozice. Svobodní kritizovali nejen diskriminační vymezení zákazu provozoven podle ulic bez uvedení objektivních důvodů, ale také následky toho, že by ve městě skončilo devatenáct heren. „Jaký je potom plán pro osmdesát lidí, kteří přijdou o zaměstnání?“ zeptala se zastupitelka Terézia Išková.

Vyšlo i v Hodonínském deníku na titulní straně V centru Hodonína hazard zůstane (29. 6.):

CHRUDIM

Deník.cz a článek Pořadatelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví se stala Chrudim:
Chrudim se stane v roce 2017 pořadatelem Národního zahájení Dnů evropského dědictví spolu se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS). Pořadatelství města má i své kritiky. Zastupitel za opoziční Svobodné Josef Káles ho při poslední schůzi zastupitelstva i se svým kolegou v hlasování odmítl a označil ho za plýtvání penězi…

Vyšlo i v Chrudimském deníku zde.

29. června 2016

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí Svobodných

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31