Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Šoška: Žít na dluh? Doma by nám to neprošlo!

Šoška: Žít na dluh? Doma by nám to neprošlo!

Jihomoravský kraj patří k nejzadluženějším krajům v republice, což není s podivem, když se naši zastupitelé chovají jako ožralí miliardáři. Kdyby ty peníze byly alespoň jejich…

Současní zastupitelé se v posledním volebním období například rozhodli zaplatit za nové vlaky skoro 6 700 mil. korun nebo velice vážně uvažovali o nákupu Technologického Parku za více než 600 mil. Je nejvyšší čas začít hospodařit zodpovědně!

Do nadcházejících krajských voleb, které se budou konat letos na podzim, jsme se rozhodli jít v koalici s Občanskou demokratickou stranou za podpory Starostů a osobností pro Moravu. Na kandidátní listině máme 16. místo a do jejího čela jsme si postavili ředitele Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Jirku Nantla, se kterým nebylo složité najít značný názorový průnik.

Právě zodpovědné hospodaření se stalo vedle dopravy nebo školství tématem, na kterém jsme se okamžitě shodli. Poslední roky jsme totiž zažívali nebývalou ekonomickou prosperitu, kterou jsme ale díky levicovým politikům nedokázali využít k tvorbě tolik potřebných finančních rezerv. Veškeré příjmy jsme doslova projedli. Minulé roky nám to nemuselo tolik vadit, peněz bylo dost a všemožné projekty rostly na papíře jako houby po dešti. Rezervy se ale netvoří na dobu, kdy nám je dobře, rezervy se tvoří pro případ, že se cokoli stane a my zůstaneme bez příjmů. Pro případ jako je COVID.

Nyní stojíme v situaci, kdy státu, kraji i obcím vypadla výrazná část příjmů, neustále se mluví o nadcházející krizi a my se proto musíme rozmyslet, jak dál. Bohužel nemáme možnost sáhnout na ušetřené peníze z let minulých a ve všech těch projektech, jako je například podpora Velké ceny, pokračovat, protože žádné takové peníze zkrátka nejsou. Musíme se rozhodnout, jestli začneme šetřit, chovat se fiskálně zodpovědně a budeme kupovat jenom to, na co sami máme, nebo jestli se budeme dál nezadržitelně zadlužovat a projídat budoucnost nejen svou, ale i budoucnost našich dětí.

Zajímavé je, že víme, jak se starat o svou vlastní domácnost. Víme, že není normální končit každý měsíc v mínusu a roztáčet kola dluhové pasti. Víme, že si nemůžeme koupit hračku za sedm miliard, když na ni zkrátka nemáme. Ale u veřejných peněz jsme ochotní přimhouřit oči. Je důležité si uvědomit, že to jsou naše peníze z našich daní spravovány námi volenými politiky. Nebojme se říct, ať s nimi hospodaří stejně, ne-li zodpovědněji, jak bychom hospodařili my sami. Do dalších let nás pravděpodobně nečekají natolik ekonomicky pozitivní vyhlídky jako doposud, ale tím spíš bychom se měli zamyslet, jestli není na čase vystavit současné koalici účet.

V následujících měsících vám rád vysvětlím, jaké názory budu v zastupitelstvu zastávat a jakým směrem bych náš kraj rád vedl. Pojďte do toho s námi a pomozte nám restartovat náš kraj!

Marek Šoška

zastupitel obce Ladná, předseda Svobodných v Jihomoravském kraji

Zdroj: vyšlo na blogu autora.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31