Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Šoška: Žít na dluh? Doma by nám to neprošlo!

Šoška: Žít na dluh? Doma by nám to neprošlo!

Jihomoravský kraj patří k nejzadluženějším krajům v republice, což není s podivem, když se naši zastupitelé chovají jako ožralí miliardáři. Kdyby ty peníze byly alespoň jejich…

Současní zastupitelé se v posledním volebním období například rozhodli zaplatit za nové vlaky skoro 6 700 mil. korun nebo velice vážně uvažovali o nákupu Technologického Parku za více než 600 mil. Je nejvyšší čas začít hospodařit zodpovědně!

Do nadcházejících krajských voleb, které se budou konat letos na podzim, jsme se rozhodli jít v koalici s Občanskou demokratickou stranou za podpory Starostů a osobností pro Moravu. Na kandidátní listině máme 16. místo a do jejího čela jsme si postavili ředitele Středoevropského technologického institutu (CEITEC) Jirku Nantla, se kterým nebylo složité najít značný názorový průnik.

Právě zodpovědné hospodaření se stalo vedle dopravy nebo školství tématem, na kterém jsme se okamžitě shodli. Poslední roky jsme totiž zažívali nebývalou ekonomickou prosperitu, kterou jsme ale díky levicovým politikům nedokázali využít k tvorbě tolik potřebných finančních rezerv. Veškeré příjmy jsme doslova projedli. Minulé roky nám to nemuselo tolik vadit, peněz bylo dost a všemožné projekty rostly na papíře jako houby po dešti. Rezervy se ale netvoří na dobu, kdy nám je dobře, rezervy se tvoří pro případ, že se cokoli stane a my zůstaneme bez příjmů. Pro případ jako je COVID.

Nyní stojíme v situaci, kdy státu, kraji i obcím vypadla výrazná část příjmů, neustále se mluví o nadcházející krizi a my se proto musíme rozmyslet, jak dál. Bohužel nemáme možnost sáhnout na ušetřené peníze z let minulých a ve všech těch projektech, jako je například podpora Velké ceny, pokračovat, protože žádné takové peníze zkrátka nejsou. Musíme se rozhodnout, jestli začneme šetřit, chovat se fiskálně zodpovědně a budeme kupovat jenom to, na co sami máme, nebo jestli se budeme dál nezadržitelně zadlužovat a projídat budoucnost nejen svou, ale i budoucnost našich dětí.

Zajímavé je, že víme, jak se starat o svou vlastní domácnost. Víme, že není normální končit každý měsíc v mínusu a roztáčet kola dluhové pasti. Víme, že si nemůžeme koupit hračku za sedm miliard, když na ni zkrátka nemáme. Ale u veřejných peněz jsme ochotní přimhouřit oči. Je důležité si uvědomit, že to jsou naše peníze z našich daní spravovány námi volenými politiky. Nebojme se říct, ať s nimi hospodaří stejně, ne-li zodpovědněji, jak bychom hospodařili my sami. Do dalších let nás pravděpodobně nečekají natolik ekonomicky pozitivní vyhlídky jako doposud, ale tím spíš bychom se měli zamyslet, jestli není na čase vystavit současné koalici účet.

V následujících měsících vám rád vysvětlím, jaké názory budu v zastupitelstvu zastávat a jakým směrem bych náš kraj rád vedl. Pojďte do toho s námi a pomozte nám restartovat náš kraj!

Marek Šoška

zastupitel obce Ladná, předseda Svobodných v Jihomoravském kraji

Zdroj: vyšlo na blogu autora.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31