Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Svobodní si připomínají americký Den nezávislosti

Svobodní si připomínají americký Den nezávislosti

Společně s Američany si i my dnes připomínáme Den nezávislosti. Proč je pro nás tento svátek důležitý, třebaže to není svátek český? 

4. července 1776 byla v Pensylvánii Kontinentálním kongresem přijata Deklarace nezávislosti, na jejímž základě vznikl suverénní americký národ se svým vlastním svobodným státem. Deklarace poprvé v dějinách definovala lidskou bytost jako držitele určitých neoddiskutovatelných práv: na život, svobodu a vlastní cestu ke štěstí. Tato práva byla odvozena z reality, ze samotné metafyzické podstaty lidské bytosti. Deklarace nezávislosti je společně s americkou Ústavou nejdokonalejší politický dokument, jaký kdy byl sepsán.

„Pro nás, pro zastánce svobody jednotlivce, ale i pro zastánce nezávislosti naší země na jakékoliv samozvané “vyšší” politické moci, je americký Den nezávislosti odkazem a nadějí, že i my dnes, stejně jako jakýkoliv jiný národ na světě, jsme schopni na racionálních, filozofických základech dojít ke svobodě a k nezávislosti,“ uvádí ke dni nezávislosti místopředseda strany Luboš Zálom.

Letošní oslavy Dne nezávislosti však v Americe nejsou osvětleny jen tradičními zářivými ohňostroji, ale také hořícími obchody a auty, a hluk z petard a rachejtlí je přehlušen řevem davů, které na ulicích, s mohutnou mediální podporou v zádech, protestují proti údajnému rasismu. Spojené státy definovaly lidskou bytost jako obdařenou právy. Tento princip platí pro všechny. A následně se Amerika propracovala, na základě takto definovaných práv, i ke zrušení otroctví, zatímco mnohde jinde ve světě bylo otroctví a rasová nerovnost dále uplatňována.

Jenomže ti, kteří založili a rozvíjeli stát založený na přirozených právech jednotlivce, jsou nyní davem demonstrantů ostouzeni jako rasisté, a politické principy, za něž bojovali, jsou poplivány jako výraz rasismu. Sochy těchto historických osobností jsou bourány. Kým? Davem, který chce hodnotu lidského života definovat jako cosi odvislého od rasy. Heslo “Black Lives Matter” je rasistické. Zjednodušeně řečeno, na každém životě záleží. Hodnota lidského života se neodvíjí od příslušnosti k rase. Hnutí “Black Lives Matter” a jeho následovníci v ulicích amerických měst, jakož i jejich podporovatelé na vrcholných pozicích v médiích, na univerzitách, v obřích korporacích i v politice jsou ve skutečnosti ti opravdoví rasisté. Jejich chování je neamerické. Svým důrazem na rasovou příslušnost se staví proti rozumu, a logicky i proti svobodě. 

V amerických městech dnes bojují američtí občané proti Americe a všemu, co 4. července 1776 vstoupilo v život.  A je to smutný pohled – protože hlas principiální obhajoby rozumu a přirozených práv jednotlivce není v ohlušujícím řevu davů prakticky vůbec slyšet.

Že se v roce 1776 zrodil stát založený na jasném rozpoznání člověka jako bytosti, která má právo na život, svobodu a vlastní cestu ke štěstí, se dnes, po 244 letech zdá skoro jako zázrak. Nějaký podobný zázrak by Amerika nejspíš potřebovala i dnes.

„Přejme jim takový zázrak. Vždyť i Spojené státy kdysi přáli nám, když ve Washingtonské deklaraci potvrdili, že budou respektovat nově vznikající Československý stát.
Ten, záhy svůj základ postavil na ideálech republikánství a ústavního státu a za mořem hledal inspiraci ve tom dobrém, co Nový Svět nabízel“ dodává v tento den předseda Libor Vondráček.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Mgr. Luboš Zálom

Mgr. Luboš Zálom

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31