SEDLÁČEK: Golfu ve Vésce odklepli 60 milionů

SEDLÁČEK: Golfu ve Vésce odklepli 60 milionů

Takto zní první část nadpisu článku v Olomouckém deníku, který své čtenáře informuje o tom, že dva golfové kluby, nikoliv golf, mají dostat z peněz daňových poplatníků 120 000 000,- Kč.

O přidělení této částky z veřejných prostředků rozhodla Regionální rada, jejíž složení najdete zde v čele s předsedou, hejtmanem Olomouckého kraje Martinem Tesaříkem.

120 000 000,- Kč tak má jít na „rozvoj golfu v Olomouckém kraji“. Skutečnost je ovšem jiná a tzv. rozvoj golfu je pouze zástupným termínem. Tato částka má být rozdělena mezi dva soukromé subjekty, z nichž jeden je Golf Jeseníky a druhý Golf club Olomouc. Každá z těchto soukromých společností tak má dostat 60 000 000,- Kč. Jistě tento příspěvek na přilepšenou využijí do posledního haléře.

Společnost Golf Jeseníky použije tuto částku na výstavbu osmnáctijamkového hřiště s šestijamkovou akademií, které dosud nemá. Společnost Golf club Olomouc pak využije svou část na výstavbu nové klubovny, pokojů pro ubytování, restauraci a školící prostory. To nejlepší na konec. Ve Vésce, kde Golf club Olomouc provozuje své hřiště, přibudou celkem čtyři pracovní místa. Čtyři pracovní místa za 60 000 000,- Kč!

Peníze daňových poplatníků resp. veřejné prostředky resp. „peníze z EU“ jsou součástí jedné ze tří priorit Regionálního operačního programu, které jsou určené na rozvoj cestovního ruchu. Toto určení doplnila pro Olomoucký deník komentářem Djamila Králíková ze Sdružení cestovního ruchu Střední Morava, cituji: „Podle průzkumů je golfový sport jednou z nejvyhledávanějších aktivit v rámci cestovního ruchu. Na střední Moravě máme pouze jedno mistrovské hřiště, a to ve Vésce. Zatím se jedná víceméně o klubovou záležitost, ale časem by se měla stát i aktivitou pro širokou veřejnost. Tuto oblast je třeba podporovat.“

Bohužel i laik najde v jejím komentáři jak podmiňovací způsob tak logický rozpor. Obdobný logický rozpor jako v celé politice „dotací a grantů“ prezentovaných Evropskou unií i domácí úřednicko – byrokratickou mašinerií. Logický rozpor ovšem nelze nalézt v určení těchto dotací právě těmto subjektům. Proč? Stačí navštívit obchodní rejstřík a dohledat si vlastnickou strukturu společnosti Golf club Olomouc. Některá jména budou i negolfistům známá. Provázanost současných politických struktur napříč politickým spektrem je dnes už ohranou písní…

Fandím všem podnikatelům nejen v cestovním ruchu a nejen v Olomouckém kraji, podnikatelům bez dotací, přežívajících v současné domácí i globální situaci ve své podstatě na nákladových cenách a bez reálného zisku, rozumím i jejich zaměstnancům, kteří šli dobrovolně i nedobrovolně se svými mzdovými požadavky dolů. Nerozumím ovšem tomu, proč přežívající podnikatelé nedosáhli na takovéto nesmyslné dotace také? Že to nejde? Že je dostávají pouze „vybraní“? A k čemu vůbec takové dotace jsou? Proč je tu někdo, kdo místo vlastních rozdává cizí peníze ? Proč se necháváme diskriminovat tímto systémem s korupčními prvky? Proč daňovým poplatníkům nevadí, kam jdou jejich peníze? A jak dlouho ještě?

Veškeré tyto evropské i domácí protitržní a diskriminující prvky, dotace, granty a výhody jedněch na úkor druhých jednoznačně odsuzuji. Jsou místem pro korupci již ze svého principu.
 

Marek Sedláček, člen Strany svobodných občanů.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31