Roman Kříž: Blbá nálada ve společnosti

Roman Kříž: Blbá nálada ve společnosti

Už to bude skoro dvacet let od chvíle, kdy Václav Havel popsal stav české společnosti jako „blbou náladu“. A po celou tu dobu si různí sociální inženýři a vykladači společenských jevů lámou hlavu, čím to, že ta blbá nálada ze společnosti nemizí, ba dokonce je snad i čím dál blbější. Není jim jasné, jak se blbá nálada slučuje s tím, že si podle všech ukazatelů žijeme jako nikdy dříve, není jim jasné, jak může být nespokojený někdo, kdo má plné koryto. Někdo, kdo si podle výše HDP na hlavu lebedí mezi nejbohatšími lidmi na této planetě.

Troufnu si nabídnout vysvětlení, jakkoliv paušalizace bývají velmi ošidné.

Jděte se někdy podívat do ZOO. Uvidíte tam spoustu zvířat, která mají bez námahy vše, o co v přírodě musejí pracně bojovat – stravu, bezpečí, zdraví… Nemohou dělat chyby, za které v přírodě draze zaplatí, přesto jsou v ZOO nešťastná. Nemají totiž svůj osud ve vlastních rukách, nerozvíjejí se, zakrňují.

Podobně je to i s lidmi. Již dávno neplatí ono rčení Tomáše Bati, že práce musí být nejrychlejší cestou k bohatství. Nejvíce vydělávají ti, kteří jsou přisáti k vemenu eráru, běžný člověk je za aktivitu spíš trestán. Daně, poplatky, administrativa, kontroly, licence, povolení na to či ono…

V současné době máme ministra financí, jehož firmy na dotacích dostanou víc, než odvedou na daních, a který hází nové a nové klacky pod nohy těm, kteří ještě nestojí s prosíkem ve frontě na úřadě, aby dostali dotaci, grant či sociální dávku. Máme justici, ve které se člověk včasné spravedlnosti nedomůže. Máme policii, která nechrání majetky a životy, protože papíruje nebo s radarem v ruce loví na přehledných úsecích řidiče, kteří nikoho neohrožují. Máme ministra dopravy, který vymýšlí nová a nová omezení pro řidiče, zatímco ti jezdí po silnicích připomínajících tankodrom. Máme armádu, která by neubránila ani sama sebe, ale plánují se další omezení možnosti bránit sebe a své blízké se zbraní v ruce….

Blbá nálada vládne a troufnu si předpovědět, že bude vládnout i nadále. Minimálně do doby, než politici a úředníci zase začnou méně strkat nos do cizích peněženek, než přestanou lidem určovat, jak mají žít a pracovat. Než začnou dělat pořádně to, za co jsou placeni. Pak se zase začnou věci měnit k lepšímu.

Roman Kříž,
člen Republikového výboru Svobodných

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31