Prodej emisních povolenek je jen další daní – problém fotovoltaiky neřeší

Prodej emisních povolenek je jen další daní – problém fotovoltaiky neřeší

Svobodní odmítají plán ministra financí Kalouska, který chce získat prostředky na dotování solárních elektráren prodejem emisních povolenek uhelným elektrárnám po roce 2013.

Kalousek chce, aby ČEZ a eOn poskytly vládě další úvěr – povinně dál vykupovaly všechnu solární elektřinu a místo účtování poplatku spotřebitelům čekaly na rok 2013, kdy by jim stát náklady proplatil z výnosu za prodané emisní povolenky.

Plán ministra financí má několik úskalí:

1) Jestli návrh projde, půjde o další zvýšení státního dluhu a deficit veřejných financí nebude 4,6 % HDP, ale bude přes 5 % HDP.

2) Jestli povolenky bude stát prodávat za 100 miliard, půjde jen o další daň uvalenou na uhelné a plynové elektrárny, která se nakonec promítne do cen a zaplatí ji spotřebitelé. Pokud by tlak vlády nebo tlak konkurence donutily ČEZ nepromítnout plně dodatečný náklad do cen, přijde stát o dividendy a daň ze zisku ČEZu a deficit státu se opět prohloubí.

3) Případný prodej emisních povolenek nesouvisí s problémem nemravného zvýhodňování fotovoltaických elektráren. Vláda by je mohla prodávat či neprodávat, i kdybychom problému s fotovoltaikou nečelili.

4) Není pravda, jak říká ministr Kalousek, že jeho plán zabrání zbrždění hospodářského růstu. Peníze utápěné ve fotovoltaice budou utápěné, i když je budou dočasně platit distributoři elektřiny.

Ministr financí Miroslav Kalousek by se měl především omluvit veřejnosti za to, že hlasoval v roce 2005 pro zákon, který zvýhodňování solárních panelů zavedl.

Svobodní doporučují, aby byla odstraněna všechna daňová zvýhodnění pro solární elektrárny a byl zaveden dobrovolný nákup solární elektřiny. Pan Kalousek coby autor zákona by si ji jistě rád kupoval solární elektřinu za 13 Kč/kWh.

Za Stranu svobodných občanů 11.10.2010

Petr Mach, předseda
Radim Smetka, místopředseda

více: https://svobodni.cz/media/clanky/1005-mach-jak-vyresit-problem-s-fotovoltaikou/

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31