Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Petrík: Skokově porostou ceny energií. Děkujme vládě ČSSD a EU!

Petrík: Skokově porostou ceny energií. Děkujme vládě ČSSD a EU!

Většina z nás pravděpodobně zaznamenala, že v roce 2019 se očekává skokový nárůst cen elektrické energie a plynu. V médiích se můžeme dočíst například toto zdůvodnění:“ Za zdražením je vzestup cen energií na burzách, kde je dodavatelé pro své klienty pořizují.“ Technicky vzato je to pravda, ale není to ta prvotní příčina.

Tou příčinou, která je v pozadí růstu cen energií je začátek platnosti MSR (market stability reserve). Na začátku příběhu je tak nápad EU zavést umělý trh s emisními povolenkami. Povolenky jsou obchodovány  v dražbách podle nařízení EU č. 031/2010. Bez nich nemůžou vlastníci provozovat elektrárny, teplárny a podobně.

Tento příběh vrcholil v roce 2015. Probíhala jednání o reformě evropského trhu s uhlíkem (EU ETS). Rada EU usoudila, že na trhu je příliš velké množství emisních povolenek. Vymyslela a navrhla MSR. MSR je systém, jak stáhnout z trhu část povolenek, tak aby jich byl nedostatek. Nedostatek povolenek povede ke zvýšení jejich cen. Podle bruselských úředníků, se zvýšením ceny povolenek zvýší cena energií a to způsobí tlak na spotřebitele energií, aby více šetřili. Výsledkem pak má být nižší produkce CO2. Logika úředníků je správná v části popisující nárůst cen energií.

Proti přijetí platnosti MSR od 1.1.2019 stála blokační menšina osmi států pod vedením Polska, včetně ČR. A právě někdy v dubnu 2015 Česká republika z této skupiny vycouvala. Skupina ztratila schopnost blokovat schválení platnosti MSR od 1.1. 2019. Bylo to v době vlády ČSSD s ANO a KDU ČSL. Ministrem zahraničí byl Lubomír Zaorálek. Takže jmenovitě nám toto zvýšení cen energií zařídil pan Sobotka a jeho ministr zahraničí.

Co je k tomu vedlo, můžeme pouze spekulovat. Jedním z důvodů mohla být snaha získat do rozpočtu státu více peněz.  Analytický tým Point Carbon spočítal, že Česko by mohlo díky výnosům z dražších emisních povolenek získat do státního rozpočtu skoro o 50 % finančních prostředků víc.

Když to shrneme, důvodem nárůstu cen je uměle vyvolaný nedostatek emisních povolenek. Nedostatek uměle vytvořený EU s podporou vlády ČR pana Sobotky.Je to vlastně takové další nepřímé zvýšení daní. Pokud si někdo dělá seznam všech možných a nemožných daní, může si do seznamu zapsat i zvýšení cen energií přes mechanizmus MSR.

Skokový nárůst

https://ekonomika.idnes.cz/energie-elektrina-plyn-cena-zdrazeni-cez-domacnosti-fyr-/ekonomika.aspx?c=A181127_185150_ekonomika_mato

Ceny energií porostou

https://www.irozhlas.cz/ekonomika/ceny-elektriny-2018-vyvoj-rostou-ceny-zemniho-plynu_1810031523_ako

Porostou, protože porostou ceny povolenek

http://oenergetice.cz/evropska-unie/ceny-emisnich-povolenek-prudce-rostou-prekonaly-jiz-20-eur-za-tunu-co2/

A proč rostou ceny povolenek

https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/ceny-emisnich-povolenek-rostou-kvuli-trzni-stabilizacni-rezerve-1351208

tady jsou podrobnosti, začalo to již 2015

https://euractiv.cz/section/energeticka-ucinnost/news/reforma-trhu-s-uhlikem-muze-odstartovat-v-roce-2019-konecna-dohoda-je-na-spadnuti-012617/

A přípravy začaly již 2009

https://ec.europa.eu/clima/policies/ets/reform_en

 

František Petrík,
člen Republikového výboru Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31