Petr Mach: Služba v armádě má být dobrovolná!

Petr Mach: Služba v armádě má být dobrovolná!

Ministerstvo obrany chystá novelu branného zákona, podle které by mohly být rozhodnutím vlády obnoveny plošné odvody do armády. Návrh podporují nejen vládní strany, ale podle vyjádření svých představitelů i opoziční ODS a Úsvit. Je proto potřeba, aby zazněla alternativa: Služba v armádě, která by byla dobrovolná.

Je jasné, že k uchování svrchovanosti a udržení svobody člověka musí být stát připraven bránit se proti útoku nepřátel. Bránit svoji zemi musí být připraveni i jednotliví občané. Kdo není ochoten se bránit, o svoji suverenitu a svobodu přijde.

To ale neznamená, že musíme obnovit povinné rukování na vojnu.

Jsem přesvědčen, že naše armáda by měla nabídnout dobrovolnou – a ne povinnou – službu pro mladé lidi. Měl by to být intenzivní tříměsíční vojenský výcvik, který by mohl být atraktivní pro mladé lidi po skončení střední školy. Mladý člověk by na něm získal základní výcvik v zacházení se zbraní a další dovednosti důležité pro obranu sebe, své rodiny, obce a země.

Myslím si, že takový dobrovolný tříměsíční výcvik by byl lákavý pro mnoho lidí. Pokud by se konal v létě – po střední škole a před případným nastoupením na vysokou školu, nenarušil by nikomu kariéru. Mnoha mladým lidem by umožnil překlenout období po střední škole bez nutnosti začít si vydělávat na živobytí před zahájením vysokoškolského studia, protože armáda by dobrovolníkům zajistila nejen výcvik, ale i stravu a ubytování. Mladý člověk by na výcvikovém táboře získal zbrojní průkaz, za který by jinak musel platit.

Povinná služba je daň

Povinná vojenská služba u nás byla zrušena v roce 2004, kdy převážilo přesvědčení, že obranu země můžou zajistit profesionální vojáci placení z daní.

Stát potřebuje kromě obrany řadu dalších služeb, třeba úklid chodníků, a také raději vybírá od lidí daně, než aby nutil každého člověka uklízet několik hodin ročně chodník. Povinná služba je vlastně naturální daň a jako taková není lepší než peněžní daň. Naopak – povinná služba – ať už v jakémkoliv oboru – je otroctvím, které nutí každého sloužit bez ohledu na jeho předpoklady, preference a schopnosti.

Dobrovolná služba by byla pro mladé lidi lákavá pro svou kombinaci tréninku fyzické zdatnosti, praktických vojenských dovedností a vlasteneckého činu. Jestli bude zavedena dobrovolná služba v armádě, hlásím se do služby!

Petr Mach,
předseda Svobodných a poslanec Evropského parlamentu

Vyšlo na Blog.iDnes.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31