Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Mlýnková Išková: Vrtěti psem v obcích a ve městech

Mlýnková Išková: Vrtěti psem v obcích a ve městech

Představte si, že by o tom, co bude vysílat Česká televize rozhodoval přímo premiér a případně další členové vlády. Tak přesně to se děje v mnoha obcích v případě obecních zpravodajů. Je téměř pravidlem, že v redakčních radách obecních zpravodajů sedí vedení města. To pak přímo ovlivňuje obsah plátku. Není divu, že obsah takových novin může být zcela nevyvážený.

Informace za peníze občanů

Proč je to takový problém? Obecní zpravodaje bývají financovány z veřejného rozpočtu. Tedy platí je občané města. Velmi často bývá „zadarmo“ distribuován přímo do schránek občanů nebo dán na různých místech v obci k rozebrání. Pokud se tedy obecní zpravodaj objeví v každé domácnosti daného města či vesnice, stává se nejsilnějším marketingovým nástrojem. A v rukou ho drží právě vedení města.

Velmi často je pak vedení vychvalováno a opozice nemá buď dostatečný prostor na publikaci nebo má oproti vedení velmi nerovné podmínky. Zástupci opozice se tak potýkají např. s tím, že napíšou kritiku na nějaký postup vedení či koalice a vedení hned v tom samém čísle reaguje. Opozičnímu politikovi však už není dán prostor na reakci.

Co na to zákon?

Pravidla vydávání obecních zpravodajů zčásti upravuje tiskový zákon. Ten např. ukládá, že obecní zpravodaje musí obsahovat objektivní a vyvážené informace o samosprávním celku a že v nich musí dostat přiměřený prostor zastupitelé dané obce. V praxi se to ale často neděje. Problém je v tom, že pokud je zákon porušován, je v podstatě jedinou účinnu obranou soud. A taková obrana je hodně zkostnatělá.

I tak to ale pár zastupitelů zkusilo. U soudu se bránil např. zastupitel z obce Krupka nebo zastupitelka v Brně – Kohoutovicích. V obou případech redakční rada obecního periodika odmítla uveřejnit článek. V obou případech soud nařídil uveřejnění článku zmiňovaných zastupitelů.

Tiskový zákon upravuje vydávání radničních periodik opravdu okrajově. Samosprávy proto tvoří ještě vlastní pravidla pro publikování. V naprosté většině případů je redakční rada komisí rady obce. Tedy rada obce, ne zastupitelstvo, jmenuje členy redakční rady a přijímá také ona pravidla publikování. Vládnoucí koalice má teda zcela pod kontrolou lidi, kteří rozhodují o obsahu obecního zpravodaje. Taková redakční rada pak může publikovat články občanů chválící koalici a naopak kritické články občanů neotisknout. V pravidlech publikování si také může rada města schválit např. to, že ve zpravodaji nesmí být politická reklama. Takže i když samo vedení má „bezplatně“ reklamu v každém vydání, ostatní politické subjekty si ji nemohou ani zaplatit. A takových příkladů je mnoho.

Obecní zpravodaje by neměly být nástrojem vlastní propagace v rukou vedení města. Měly by sloužit k objektivnímu informování o fungování samosprávy. To se však velmi často neděje. Členové redakční rady by měli být nezávislí a rozhodně by jimi nemělo být samotné vedení obce. Praxe v řadě obcí však ukazuje něco úplně jiného. Je to tedy na nás zastupitelích, abychom tlačili na vyváženost zpráv. A to jde nejlépe v případě, kdy se můžeme opírat o podporu občanů, kteří za své peníze chtějí objektivitu a vyváženost. Stejně jako v případě České televize.

Terézia Mlýnková Išková,
zastupitelka Hodonína a členka Republikového výboru Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem Svobodných, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31