Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

MACH: Suverénní se stává EU

MACH: Suverénní se stává EU

Lidé si pojem „suverenita“ často pletou s vágními pojmy jako „národní identita“, „národní hrdost“ nebo „schopnost ovlivňovat mezinárodní dění“.

Suverenita v právním slova smyslu ale znamená, že zákony platné na území státu určují orgány daného státu a nikoliv jakákoliv vnější či vyšší entita. Suverénní jsou tak např. Spojené státy či Norsko, suverénní není např. Bavorsko nebo Kalifornie.

Již vstupem do EU v roce 2004 Česká republika odevzdala Evropské unii právo vytvářet závazné směrnice a nařízení, které musíme naplňovat pod hrozbou pokut, ale šlo o přesně ohraničený okruh oblastí a Smlouvu o přistoupení k EU šlo teoreticky kdykoliv vypovědět.

Lisabonská smlouva toto mění a dává unii atributy suverénního státu. Také proto se původně jmenovala Ústavní smlouva.

Lisabonskou smlouvou Evropská unie získává mezinárodně právní subjektivitu a tím i právo sjednávat mezinárodní smlouvy závazné pro její členy.

LS dává Evropské unii právo přisvojovat si nové pravomoci bez nutnosti smluvní ratifikace ve členských státech. Předání nových pravomocí EU Lisabonskou smlouvou bylo tedy ze strany členských zemí jakýmsi bianco šekem pro EU.

A smlouvu nelze běžně vypovědět – LS místo běžné výpovědi popisuje složitý a zdlouhavý proces vystoupení na základě žádosti adresované Radě EU: „Členský stát, který se rozhodne vystoupit, oznámí svůj záměr Evropské radě. S ohledem na pokyny Evropské rady Unie sjedná a uzavře s tímto státem dohodu o podmínkách jeho vystoupení, s přihlédnutím k rámci jeho budoucích vztahů s Unií.“ Pokud se dohodu nepovede uzavřít, ukončuje se členství do dvou let od podání žádosti.

Podobně umožňovala vystoupení členského státu Ústava Sovětského svazu („За каждой союзной республикой сохраняется право свободного выхода из СССР“). Přesto nikdo nepochyboval o tom, že reálně suverenita ležela na úrovni federace.

Nepochybuji o tom, že EU bude svoji nově nabytou suverenitu využívat, a směrnic, nařízení a daní bude přibývat. Jen vystoupením z EU bude možné získat suverenitu České republiky zpět.


Petr MACH je předsedou Svobodných
(publikováno: Týden | 16.11.2009 | rubrika: Názory a komentáře | strana: 67 | autor: Petr Mach)
 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31