Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Kříž: Euro, nebo koruna? Tři kroky, jak z toho ven

Kříž: Euro, nebo koruna? Tři kroky, jak z toho ven

Peníze dnes nejsou poukázkou na něco cenného, ale jednou z mnoha cest, jak řídit společenské a ekonomické vztahy.

Navrhuji udělat několik málo opatření.

Za prvé – přikažme České národní bance, aby za svá aktiva nakoupila zlato. A aby vydala novou měnu, zlatou korunu. Jedna koruna by byla, řekněme, poukázkou na jeden miligram zlata. Stoprocentní krytí, žádné „tištění nekrytých peněz“.

Za druhé – přijměme euro. Místo bezcenných papírků – korun, dostaneme bezcenné papírky – eura. Nechť za svá eura ČNB nakoupí další zlato. A vydá další zlaté koruny. Se stoprocentním krytím.

Za třetí – ať český stát používá nadále pouze zlatou korunu. Daně nechť jsou placeny ve zlatých korunách, stát nechť platí pouze zlatou korunou. Výdaje státu v každém roce nechť jsou omezeny reálně vybranou sumou v roce předešlém. Skončí zadlužování dalších generací.

Lidé a firmy ať si používají co chtějí. Eura, dolary, kryptoměny… Deregulujme bankovní i měnovou sféru.

Zase bude platit, že kdo šetří, má za tři. Z hlediska zlaté koruny bude ekonomika dlouhodobě deflační. Skončí nesmyslná spotřeba, skončí spekulace. Když si dnes něco nekoupíme, koupíme si toho zítra víc. Stát z nás přestane dělat pitomce. Dobré věci jsou jednoduché.

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu.

Roman Kříž
,
člen Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak. 

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

Zelená dohoda pro Evropu je eutanazie našeho průmyslu, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS předseda Svobodných Libor Vondráček s tím, že by opatření zrušil. Europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) oponoval, že žádné tlačítko k takovému kroku neexistuje. Zdůraznil, že je to prakticky nemožné. Vondráček poté Green Deal ideově připodobnil k čínské kulturní revoluci. „Nechutné přirovnání,“ ohradil se pirátský zákonodárce.

Vondráček by si přál kompletní odstoupení od Zeleného údělu. „Ideální by bylo, kdyby v dalším období Evropské komise nezasedli lidé jako Ursula von der Leyenová nebo Věra Jourová a kdyby budoucí předseda orgánu chtěl celý koncept zrušit. Green Deal je totiž eutanazie našeho průmyslu,“ pronesl šéf Svobodných.

Peksa avšak připomněl, že pod tímto názvem se skrývá zhruba 11 hlavních zákonů a desítky dalších novel. „Jsem pro diskuzi ohledně toho, jak hodláme případně upravit konkrétní jednotlivá opatření. Žádné velké tlačítko ke zrušení Zelené dohody ale neexistuje. Tak to nefunguje,“ zdůraznil europoslanec v pořadu Co na to vaše peněženka.

„Pokud takové tlačítko není, pak zrušme volby, protože takovým tvrzením říkáme lidem, že nemá cenu chodit k volebním urnám,“ namítl Vondráček. „Jde o nejdůležitější předpis za posledních 50 let. Má podobné ambice jako čínská kulturní revoluce, tedy zcela transformovat naše chování,“ dodal.

Proti těmto slovům se však pirátský europoslanec ostře ohradil. „Kulturní revoluce vedla v Číně k desítkám milionům mrtvých v důsledku hladomoru. Takové věci s Green Dealem nesrovnávejte, je to nechutné a neuctivé vůči všem obětem,“ opřel se do Vondráčka.

Peksa a Vondráček dále hovořili o přijetí eura. Více se dozvíte ve videu výše.

Oblíbené štítky

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31