Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Havrda: Ruská ruleta v českých nemocnicích

Havrda: Ruská ruleta v českých nemocnicích

Naposledy na stav českého zdravotnictví ukázal případ z přerovské chirurgie, kde jsou souzení 2 lékaři, kteří údajně neodhalili pooperační zánět pobřišnice, který i přes reoperaci vedl ke smrti pacienta. Pomiňme lékařskou stránku věci a podívejme se na organizaci chodu přerovské chirurgie. U soudu vyšlo ze svědeckých výpovědí najevo, že jeden sloužící lékař má o svátcích a víkendech na starost 50-70 pacientů na několika odděleních (chirurgie, urologie, gynekologie) a dále zodpovídá za JIPku a ambulance!!! Asi je každému jasné, že pokud ambuluje a následně řeší zdravotní stav u pacienta v bezvědomí, nemá čas chodit po oddělení… A téměř celou nemocnici měl na starost lékař bez chirurgické atestace! Chtěli byste ležet v takové nemocnici? Jak je možné, že v nemocnici holdingu Agel, panují takové poměry? Je to ve státních nebo v krajských nemocnicích lepší? Nikdo o tom raději moc nemluví, ale stačí se zeptat kolegů z těchto pracovišť a o moc lepší to nebude! ČLK, která měla mnoho let mandát kontrolovat přístrojové a personální obsazení nemocnic, byla této povinnosti rozhodnutím poslanců zbavena a nyní dělá kontrolu „stát“, který se snaží více problémy kamuflovat než řešit.

Včera vydal prohlášení královéhradecký hejtman a vyzval premiéra a ministra zdravotnictví, aby řešili okamžitě nedostatek zdravotních sester v kraji. Chybí mu jich sto, další jsou v předdůchodovém věku a bude prý velmi brzy hůře. Podobná situace v kraji je i u lékařů, kde se redukují a zavírají jednotlivá oddělení nebo jejich chod doslova visí „na vlásku“, na obětování se několika lékařů, kteří pobývají v nemocnicích stovky hodin nad rámec zákonných norem. Tito lidé dávají každodenně hlavu na špalek a ručí nejen za svoji práci, ale i za práci mladších neatestovaných kolegů a popř. cizinců (nejvíce z Ukrajiny), kteří s trochu jinými vědomostmi a mnohdy bez dobré znalosti jazyka, pracují na jejich pracovištích. Podle hejtmana je lepší, pokud zde pracuje alespoň někdo než nikdo! Má svatou pravdu! Bez obcházení zákonů této země by se již nejspíše mnoho nemocnic muselo okamžitě zavřít.

Skutečně nezávidím ministru zdravotnictví Vojtěchovi ani jeho náměstku pro zdravotní péči Prymulovi jejich pozici, kterou zdědili po předchozích sociálních inženýrech z minulých dob. Pamatujete se, jak nám všichni ministři a politici slibovali kvalitní zdravotnictví pro všechny? Flikování současného obrovského průšvihu naléváním dalších peněz do platů nemocničních zaměstnanců, zkreslování personálního obsazení na odděleních, nelegální zaměstnávání ukrajinských lékařů, buzerování a regulování zdravotníků v soukromé sféře, může pouze prodloužit postupné vyhnívání českého zdravotnictví.

Má současná vládnoucí garnitura nápad, jak tento průšvih řešit a napravit? Myslím si, že ne.

MUDr. Miroslav Havrda,
předseda Svobodných Královéhradeckého kraje a garant pro zdravotnictví Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31