Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Káles: Poukázkové systémy – cesta, jak vrátit peníze lidem

Káles: Poukázkové systémy – cesta, jak vrátit peníze lidem

Měl jsem skvělou možnost besedovat s ředitelem slovenské Nadácie F. A. Hayeka Matúšem Pošvancem. Tato organizace mimo jiné prosazuje zlepšováky ve samosprávách. V případě takzvaného poukázkového systému se ji to podařilo ve slovenském městě Turčianke Teplice.

Poukázkový systém je inspirovaný vouchery Miltona Friedmana, nositele Nobelovy ceny za ekonomii. V principu jde o to, aby lidé mohli více rozhodovat o tom, jaké aktivity budou placeny z jejich daní. Díky tomu se mezi poskytovateli veřejných služeb posílí tolik potřebná konkurence a omezí se také korupční prostředí, protože o penězích pro jednotlivé poskytovatele rozhodují všichni občané obce a ne jen hrstka politiků v nějaké komisi.

Když se podíváme na zmíněné Turčianske Teplice, zde dostali všichni občané s trvalým bydlištěm ve městě, s dosaženým věkem 18 let a kteří nedlužili městu, deset jednoeurových poukázek. Město se rozhodlo tisknout papírové poukázky s ochranným prvkem, aby byly dostupné i pro ty lidi, kteří neumí manipulovat s elektronickými platbami či s kartami. Lidé si systém oblíbili. Návratnost poukázek se pohybuje mezi 95-98 %.

V Turčianskych Teplicích mohou lidé platit pomocí těchto poukázek vstupné do kina, galerie, knihovnu, fotbalové zápasy, pronájmy tělocvičen nebo ledové plochy, vzdělávací aktivity a různé kurzy, ale třeba i preventivní vyšetření pro seniory nebo poplatek za svoz a likvidaci odpadu. Podle Matúše Pošvance je důležité, aby se vouchery týkaly co nejvíce různých oblastí, protože tím se eliminuje snaha s poukazy „kšeftovat“.

Aby poskytovatelé těchto služeb mohli do systému poukázek vstoupit, musí si požádat o licenci. Její pravidla jsou však velmi volná, aby mezi organizacemi fungovala konkurence a systém tak nebyl určen jen pro nějaké předem vybrané poskytovatele. V Tučianskych Tepliciach je také nízký licenční poplatek, z kterého je poté hrazen provoz systému, respektive tisk poukázek. Systém totiž sám o sobě nákladný není. Jednou za měsíc si u města organizace mohou zažádat o proplacení vybraných poukázek.

Obce a města u nás nemohou snižovat daně, protože jsou jim zasílány prakticky skrze stát. Proto je poukázkový systém jednou z dobrých možností, jak lidem dát větší možnost rozhodovat o jejich penězích. Výhodou je také to, že si lidé začnou více uvědomovat, že veřejné služby nejsou zadarmo a něco stojí a začnou o celém systému více přemýšlet.

Pro mě jako zastupitele města Chrudim jsou takové zkušenosti a zlepšováky v samosprávě velice inspirativní a pokusím se přesvědčit kolegy v chrudimském zastupitelstvu, aby se nových vychytávek nebáli a dali lidem o něco více svobodné volby.

Josef Káles,
zastupitel města Chrudim

Vyšlo i na osobním blogu autora.

Články vyjadřují jen osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem Svobodných, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Josef Káles

Josef Káles

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31