Káles: Jsme země plná šikovných lidí

Káles: Jsme země plná šikovných lidí

Česko bylo, je a bude zemí plnou velice schopných a šikovných lidí. Naše země patřila mezi světovou špičku nejen v oblasti vzdělanosti. Ano, je to už dávno a svět se výrazně změnil, to však neznamená, že bychom se nemohli zpět mezi nejbohatší vrátit.

Když se malou chvilku zamyslíte, co vše jsme dali světu, kdo nás kde proslavil a čím se můžeme všichni pyšnit, vymyslíte dlouhý seznam věcí a jmen. Tak třeba: Tomáš Baťa a jeho cenově dostupné boty pro celý svět, František Křižík se svou obloukovou lampou, Emil Kolben se svým společníkem, auta sestrojená Laurinem a Klementem jako základ pro světovou značku Škoda nebo elegantní automobily Josefa Sodomky později převedené pod značku Karosa, kopřivnická Tatra a její proslavené vozy všeho druhu, motocykly Jawa, nejlepší plzeňské pivo, kostkový cukr z Dačic, Heyrovského polarograf, lodní šroub Josefa Ressela, kontaktní čočky Otta Wichterleho, prvotřídní klavíry Antonína Petrofa, Prokop Diviš a jeho hromosvod, nejkrásnější modelky, vytrvalí sportovci od nestárnoucího Jaromíra Jágra či Petra Čecha po sportovkyně jako Petru Kvitovou či Gabrielu Koukalovou, verzatilka značky Koh-i-noor, plakáty Alfonse Muchy, proslulé sklářské umění nebo vynálezy v oblasti obrany jako je radar Věra.

„Za největší hřích, páchaný na lidech, pokládal politiku, jež učí hledat pramen existence v prošení, v běhání za podporou, za subvencemi apod.“ (Tomáš Baťa, Úvahy a projevy, str. 157)

Nežijme minulostí, inspirujme se v ní. Následujme postupy, které přinášejí větší prosperitu a mezi takové kroky určitě patří zjednodušení zákonů, zjednodušení podnikání, omezení byrokracie a mnohem menší státní přerozdělování či menší vliv státu na naše životy. Vždyť v roce 1920 bychom slavili den, kdy přestáváme pracovat na stát v únory, nyní pracujeme na stát až do června. Pár hlav ve vládě nikdy nenaplánuje věci lépe než rozhodnutí každého občana této země.

„Chci dokázati ne slovy, ale skutky, že závod dle našich zásad spravovaný, jest v konkurenčním zápase nezdolný i vůči nejsilnější konkurenci. K této své práci nepožaduji podpory od nikoho, jmenovitě ne od státu. K této své práci potřebuji jediné – aby mi bylo dovoleno pracovat.“ (Tomáš Baťa, Úvahy a projevy, str. 274)

Nechme všechny šikovné, aktivní a schopné lidi se nadechnout, nesvazujme je zbytečnými regulacemi či nařízeními. Jedině poté naše svoboda, životní úroveň či příjmy porostou. Máme na to být bohatou a suverénní zemí.

 

Josef Káles,
místopředseda Svobodných,
zastupitel Chrudimi

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Josef Káles

Josef Káles

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31