Josef Káles: Rozlučka se svobodou

Josef Káles: Rozlučka se svobodou

Ještě před pár lety by to možné nebylo. Nejvyšší ústavní činitel navrhne znárodnit firmu a nikoho to nevzrušuje. Ministr financí obchází zákony a zneužívá veřejné peníze a nikoho to nevzrušuje. Vláda navrhuje omezit naše svobody a nerespektuje soukromé vlastnictví a nikoho to nevzrušuje. Takto vypadá rozlučka se svobodou.

Nechci křivdit té spoustě vzdělaných a inteligentních lidí, kteří si uvědomují, že dochází k omezování našich svobod a varují před stále rostoucím státem. Nicméně nálada ve společnosti je dle mého názoru taková, jakou jsem na začátku textu zmínil. Je to umocněno tím, že mnohá velká média takové věci přehlížejí? Je to tím, že jsou v rukou oligarchy, který ovládá v současnosti českou politiku?

Snad není týdne, kdy by vláda a hlavně ministr financí Andrej Babiš nebo ministryně práce Michaela Marksová nenavrhla nějaký nesmysl. Vedle EET, kontrolního hlášení jsou tu nápady na kontrolu protiskluzovosti podlah či dostatečného osvětlení v pracovnách zaměstnanců, kteří pracují z domu. Zásahy do soukromého vlastnictví jako je zákaz kouření v restauracích. Takové nesmyslné regulace navíc spustí spirálu dalších regulací, které se budou snažit řešit negativní dopady těch předchozích. Dojde ještě k většímu okleštění našich svobod.

Na ulici už jen tak nemůžete vyjádřit svůj názor, stejně tak vám hrozí postihy, když se „nehlídáte“ v diskusích na sociálních sítích. Prezident tomu tleská, a aby toho nebylo málo, tak navrhne znárodnit soukromou firmu. Kdyby některý z politiků před několika lety navrhl něco znárodnit, snesla by se na něj oprávněná kritika. Teď je ticho. Jako by nám bylo jedno, co se kolem nás děje.

Abych nebyl jenom negativní, věřím, že se situace jednou otočí. Domnívám se, že to byl J. W. Goethe, který ve Faustovi napsal: „Jen pak jsi hoden svobody a žití, když rveš se o ně den co den.“ Mojí rodině sebrali komunisti všechen majetek, prosperující firmu s více než stoletou tradicí. Nevzdávejme se. Nenechme to opět dojít tak daleko. Má smysl bránit svobodu a demokracii. Má smysl usilovat o to, aby stát zase respektoval svobodu jednotlivce a soukromý majetek.

Josef Káles,
zastupitel Chrudimi za Svobodné a člen ReV Svobodných

Vyšlo v Živnostenských listech

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Josef Káles

Josef Káles

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31