JEDLIČKA: Většina Čechů šla volit biozločince

JEDLIČKA: Většina Čechů šla volit biozločince

Definice zločinu proti lidskosti: Vražda, vyhlazování, zotročování, deportace a veškeré jiné nelidské činy, spáchané proti jakémukoliv civilnímu obyvatelstvu před válkou nebo během ní. Podle studie světové banky politika biopaliv způsobila to, že stovky miliónů lidí na světě se v důsledku raketově zvýšených cen základních potravin ocitli pod hranicí chudoby. Kolik lidí skutečně v důsledku této politiky ročně zbytečně umírá hladem se nikdo neopovažuje vyčíslit.

Zmocněnec OSN pro právo na výživu Jean Ziegler prohlásil loni říjnu: „Pěstovat potravinové plodiny, které se pak spálí jako pohonné hmoty, je zločinem proti lidskosti. Pro hladovějící svět je to totální katastrofa…“

Situace okolo biopaliv je vůbec zcela tristní. Pojďme si zrekapitulovat další základní fakta:

  • 1 během procesu výroby biopaliv se více energie spotřebuje než vyrobí 1Kč připlácíme ke každému litru paliva na biopaliva
  • 4x více škodí biopaliva než benzín a nafta a produkují i více skleníkových plynů
  • 50 litru biopaliva spotřebuje stejné množství rostlin, které by stačilo k přežití jednoho člověka celý rok
  • 2500Km2 (oblast 50×50km) osázených biopalivy je energetický ekvivalent k jednomu temelínskému jadernému reaktoru
  • 350 000ha (zhruba stejný počet fotbalových hřišť) deštného pralesa padne ročně v důsledku zvýšené poptávky po zemědělské půdě
  • 100 000 000 lidí se dostalo v důsledku růstu cen potravin způsobených biopalivy pod hranici chudoby (odhad Světové banky)
  • 6 000 000 000 Kč stojí české spotřebitele politika přimíchávání biopaliv ročně celkem (EU nám pro srovnání v roce 2007 poslala zhruba dvojnásobek této částky)

Přesto včera koalice všech parlamentního stran (TOP09, KDU-ČSL, ČSSD, KSČM, ODS) přehlasovala veto českého prezidenta Václava Klause. Proti bylo pouze 22 poslanců a byli to buď poslanci ODS nebo nezařazení poslanci. Poslankyně Eva Dundáčková a Alena Páralová z ODS společně s  poslanci Jan Schwippelem a Jurajem Raninecem dokonce přímo vyjádřili podporu Straně svobodných občanů, která uspořádala protest proti této politice.

Osobně jsem Ondřeji Liškovi zavolal do Hyde Parku (video zde), abych se ho zeptal na to jak to s námi myslí. Je krásné vidět, jak v praxi politici voličům i do televize lžou. Ondřej Liška samozřejmě hlasoval pro navýšení podílu biopaliv. Když jsem mluvil o tom, že si to s ním lidé vyřídí, tak jsem měl namysli to, že už je lidé do parlamentu nezvolí, což se u Zelených doufejme povede. Faktem zůstává, že zelení jsou jenom jedna ze stran, která biopaliva aktivně podpořila.

Vít Jedlička je předsedou Svobodných v Královéhradeckém kraji a provozovatelem serveru reformy.cz. Vyšlo na blogu idnes.cz.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Vít Jedlička

Vít Jedlička

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31