Hejduk: Zrušme konečně bodový systém, nic neřeší

Hejduk: Zrušme konečně bodový systém, nic neřeší

Bodový systém je zaveden od 1.7.2006 a z praxe vyplývá, že nic zázračného nepřinesl. Dopravních přestupků a nehod neubylo. Bodovy systém z hlediska práva tak trochu porušuje jednu z tradičních právních zásad a to takovou, že ne dvakrát v jedné a téže věci – ne bis in idem. Udělení sankce ve formě pokuty a rovněž udělení bodů tuto zásadu porušuje.

Navíc bodový systém měl fungovat jako strašák pro motoristy. To se v praxi též neosvědčilo. Existuje více a více případů, kdy se řidiči tzv. vyboduji, a i tak jezdí dále, někteří ani nevědí, že už se vybodovali. Evidentně bodový systém tuto situaci neřeší. Je třeba zavést takové mechanismy, aby motoristé věděli, jak se mají chovat a jaké tresty za jejich porušení bude následovat.

Nedávno se mě samotnému stala situace, kdy na konci dálnice byla rychlost postupně omezena ze 130 na 90 a následně na 70 v úseku cca 200 metrů. Hádejte, co se stalo za tou 70? Ano, stala tam hlídka, v místě, kde byl rovný přehledný úsek, takřka žádné nebezpečí, a dostal jsem pokutu za to, že jsem na zmíněné 70 jel „neuvěřitelných“ 82. K tomu jsem vyfasoval pochopitelně i body.

A v této souvislosti se ptám, je toto skutečně nutné? Jsou tato opatření prováděna policii ČR skutečně zaměřena na prevenci nebo jen na vybrání patřičných peněz do rozpočtu? Jsem toho názoru, že by bylo efektivnější se zaměřit na to, jak je dané porušení zákona vymáháno a jaký následek pro pachatele měl. Ponechme na účastnících silničního provozu více svobody v rozhodování, zcela jistě musejí existovat a platit obecná pravidla, ale záleží, co bude následovat při jejich porušení. Body to jistě nevyřeší.

A na závěr snad už jen jeden logicky paradox: Když nejsem připoután, dostanu tři body. Ohrožuji přitom jen sám sebe. Kdežto dva body dostanu za telefonování za volantem, kde naopak ohrožuji nejen sebe ale i všechny ostatní. Není to trochu nesmyslné?

Marek Hejduk,
člen Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Marek Hejduk

Marek Hejduk

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31