Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Mises: Pojďme zcela legalizovat a dekriminalizovat konopí

Mises: Pojďme zcela legalizovat a dekriminalizovat konopí

Přestože se jedná o krok správným směrem a obecně podporuji všechny pokusy o zvýšení míry svobody, mám z tohoto návrhu rozporuplné pocity. Pokusil jsem se dříve vyjádřit skrze formulář, jenž se nacházel na webu Pirátů regulacekonopi.cz, kde je k dispozici i kompletní návrh novely zákona včetně důvodové zprávy.

Novela navrhuje zavést pro konopí novou kategorii návykových látek a ustanovit regulaci pro jeho pěstování, zpracování a přechovávání. Nově by bylo zcela legální pěstovat nanejvýše 5 rostlin konopí a přechovávat nanejvýše 1250 g sušiny či produktů s obsahem nejvýše 250 g THC v obydlí, případně mimo obydlí 30 g sušiny s obsahem nanejvýše 6 g THC. Zároveň by bylo možné bezúplatně předat jiné fyzické osobě těchto 30 g sušiny či produkty vyrobené z tohoto množství konopí. Všechny ostatní případy budou nadále postihovány drakonickými tresty.

Znamená to tedy, že logikou tohoto návrhu je pěstování 5 rostlin pro vlastní potřebu naprosto v pořádku, avšak 6 rostlin už může být postihováno jako trestný čin s odnětím svobody až na šest měsíců. Stačí, aby se nějaká ze zasazených rostlin vysemenila, vedle ní začala růst další a pěstitel má zaděláno na problém. Rovněž je toto množství značně omezující pro venkovní pěstitele, kteří přes léto nechají vyrůst jednu sadbu, kterou po zbytek roku spotřebovávají.

Obdobně stačí u sebe mimo obydlí mít 31 g konopné sušiny, to může vést až ke stíhání za přechovávání omamné látky s nejvyšší sazbou odnětí svobody na jeden rok. Přestože mi zákonodárce chce dovolit vypěstovat více než kilogram sušiny, dle jeho názoru nemám mít možnost legálně přepravovat více než 30 g najednou. Absurdní představa.

A nejhorší zločin — prodávat konopí ve velkém bez povolení — může v tom nejhorším případě přivodit odnětí svobody na 18 let, o pokutách v řádu desítek milionů korun nemluvě. Předkladatelé zákona zřejmě nechtějí dopustit, aby se z marihuany stala „komerce“ a vznikl tak legální trh s touto látkou. Každý zájemce se bude muset stát zahradníkem a všechno si vypěstovat sám, nebo požádat někoho blízkého, ale ten po něm v žádném případě nesmí požadovat žádné protiplnění. Piráti a kapitalismus jaksi nejdou dohromady.

Kromě toho se návrh na změnu zákona nesnaží bránit opakování situace z roku 2013, kdy se policie rozhodla pro exemplární zátah na desítky growshopů. Nemáme tak právní jistotu, že by nemohlo dojít k další likvidaci podnikání prodejců zahradnických potřeb.

Tudíž i nadále nebude na konopí pohlíženo jako na bylinu, ale jako na nebezpečnou omamnou látku, kterou je nutné regulovat a jakékoliv odchýlení od této regulace přísně trestat.

Přitom dle Svobodných člověk do značné míry odpovídá za své zdraví a v dospělosti by měl mít právo bez postihu užívat návykové a psychotropní látky. S touto myšlenkou zcela souhlasím, a proto budu prosazovat úplnou legalizaci a dekriminalizaci konopí. Nejen pro vlastní potřebu, menší než malé množství a bezúplatné předání, ale i pro ostatní případy. Jedině tak se budu cítit opravdu svobodný.

 

Pavel Mises,

člen Republikového výboru Svobodných a zastupitel městské části Brno-střed

Články vyjadřují pouze osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31