Mises: Pojďme zcela legalizovat a dekriminalizovat konopí

Mises: Pojďme zcela legalizovat a dekriminalizovat konopí

Přestože se jedná o krok správným směrem a obecně podporuji všechny pokusy o zvýšení míry svobody, mám z tohoto návrhu rozporuplné pocity. Pokusil jsem se dříve vyjádřit skrze formulář, jenž se nacházel na webu Pirátů regulacekonopi.cz, kde je k dispozici i kompletní návrh novely zákona včetně důvodové zprávy.

Novela navrhuje zavést pro konopí novou kategorii návykových látek a ustanovit regulaci pro jeho pěstování, zpracování a přechovávání. Nově by bylo zcela legální pěstovat nanejvýše 5 rostlin konopí a přechovávat nanejvýše 1250 g sušiny či produktů s obsahem nejvýše 250 g THC v obydlí, případně mimo obydlí 30 g sušiny s obsahem nanejvýše 6 g THC. Zároveň by bylo možné bezúplatně předat jiné fyzické osobě těchto 30 g sušiny či produkty vyrobené z tohoto množství konopí. Všechny ostatní případy budou nadále postihovány drakonickými tresty.

Znamená to tedy, že logikou tohoto návrhu je pěstování 5 rostlin pro vlastní potřebu naprosto v pořádku, avšak 6 rostlin už může být postihováno jako trestný čin s odnětím svobody až na šest měsíců. Stačí, aby se nějaká ze zasazených rostlin vysemenila, vedle ní začala růst další a pěstitel má zaděláno na problém. Rovněž je toto množství značně omezující pro venkovní pěstitele, kteří přes léto nechají vyrůst jednu sadbu, kterou po zbytek roku spotřebovávají.

Obdobně stačí u sebe mimo obydlí mít 31 g konopné sušiny, to může vést až ke stíhání za přechovávání omamné látky s nejvyšší sazbou odnětí svobody na jeden rok. Přestože mi zákonodárce chce dovolit vypěstovat více než kilogram sušiny, dle jeho názoru nemám mít možnost legálně přepravovat více než 30 g najednou. Absurdní představa.

A nejhorší zločin — prodávat konopí ve velkém bez povolení — může v tom nejhorším případě přivodit odnětí svobody na 18 let, o pokutách v řádu desítek milionů korun nemluvě. Předkladatelé zákona zřejmě nechtějí dopustit, aby se z marihuany stala „komerce“ a vznikl tak legální trh s touto látkou. Každý zájemce se bude muset stát zahradníkem a všechno si vypěstovat sám, nebo požádat někoho blízkého, ale ten po něm v žádném případě nesmí požadovat žádné protiplnění. Piráti a kapitalismus jaksi nejdou dohromady.

Kromě toho se návrh na změnu zákona nesnaží bránit opakování situace z roku 2013, kdy se policie rozhodla pro exemplární zátah na desítky growshopů. Nemáme tak právní jistotu, že by nemohlo dojít k další likvidaci podnikání prodejců zahradnických potřeb.

Tudíž i nadále nebude na konopí pohlíženo jako na bylinu, ale jako na nebezpečnou omamnou látku, kterou je nutné regulovat a jakékoliv odchýlení od této regulace přísně trestat.

Přitom dle Svobodných člověk do značné míry odpovídá za své zdraví a v dospělosti by měl mít právo bez postihu užívat návykové a psychotropní látky. S touto myšlenkou zcela souhlasím, a proto budu prosazovat úplnou legalizaci a dekriminalizaci konopí. Nejen pro vlastní potřebu, menší než malé množství a bezúplatné předání, ale i pro ostatní případy. Jedině tak se budu cítit opravdu svobodný.

 

Pavel Mises,

člen Republikového výboru Svobodných a zastupitel městské části Brno-střed

Články vyjadřují pouze osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Nejnovější video

Green Deal povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva, řekla ekonomka Markéta Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS. Zhruba čtvrtina lidí by se podle ní mohla v důsledku iniciativy propadnout do dopravní nebo energetické chudoby. Proti jejímu tvrzení se však důrazně ohradil Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS). Šichtařová je podle něj „známá alarmistka“. Lidé jako ona podle něj na veřejnosti šíří strach a vzbuzují paniku.

 

Green Deal požaduje, aby se státy Evropské unie nejpozději v roce 2050 obešly bez fosilních paliv. To však podle Markéty Šichtařové není reálné. „Minimálně ne na takové životní úrovni, jakou máme dnes,“ podotkla. Iniciativa, jejímž cílem je dosáhnout v Evropě klimatické neutrality, podle ní bude mít obrovské ekonomické dopady. „Povede k drastickému zchudnutí evropského obyvatelstva. Dnes už se veřejně počítá s tím, že zhruba 25 procent lidí by mohlo propadnout do něčeho, čemu se říká dopravní a energetická chudoba,“ uvedla ekonomka.

Takové zchudnutí by pak dle jejích slov mohlo vést k tomu, že bude unijní rozpočet ochuzen o příjmy a naopak mu vzrostou výdaje, takže bude situace neufinancovatelná. „Teď se hraje o to, jestli tomuto šílenství zabráníme ještě předtím, než se spustí, protože to, co tady dnes máme, je úplný začátek. Anebo jestli se to zastaví teprve až za chodu v důsledku toho, že se to zhroutí vlastní vahou, protože všichni zchudneme,“ řekla Šichtařová ve vysílání CNN Prima NEWS.

S její prognózou však nesouhlasí ekonom Štěpán Křeček. „Paní Šichtařová je známá alarmistka. Její předpovědi jsou podobně přesné jako předpovědi rozbitých hodin. Ty dvakrát denně ukazují správný čas, ale jinak se celou dobu mýlí,“ rýpnul si.

O tom, jakým způsobem bude Česko plnit evropskou klimatickou dohodu, jednala vláda ve středu. Počítá mimo jiné s postupným navyšováním výroby elektřiny a současně deklaruje záměr odklonu od uhlí po roce 2030. Schválit strategii se ministrům ale nepodařilo, a to kvůli četné kritice týkající se především ekonomických dopadů. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) i premiér Petr Fiala (ODS) ale důrazně odmítli, že přijetí dokumentů cokoliv zdraží.

Podle Křečka byla strategie z jednání stažena, protože ještě projde důkladnou analýzou. „Je tady jasný závazek, že se nepřijme nic nad rámec toho, co je naprosto nezbytné a vyplývá z našich závazků v členství EU. Nepřijmeme nic navíc a budeme důsledně dbát na to, aby dopady na českou veřejnost byly minimální,“ deklaroval premiérův ekonomický poradce.

České podobě Green Dealu má dominovat dostavba jaderných elektráren. Postupně se navíc přestávají vyplácet uhelné elektrárny, proto je nutné místo nich najít vhodnou alternativu, zmínil Křeček.

Podle Šichtařové prozatím vláda odložila energetickou koncepci, která má spolu se souvisejícími klimatickými dokumenty tvořit českou podobu Zelené dohody, protože se lekla svých vlastních kroků. „Byla to právě Fialova vláda, která během předsednictví přitlačila ještě více na pilu a ještě více utužila to, co se očekávalo od Green Dealu,“ sdělila. Když začala média psát o tom, že bude česká verze náročná a povede nás do chudoby, vláda se lekla, míní ekonomka: „Je populistická a najednou se jí to nehodilo do portfolia.“

„Trápí mě, že dochází k systematickému strašení od neinformovaných lidí, kteří nečetli celý dokument. Nevědí, co v něm skutečně stojí, a cucají si z prstu naprosté nesmysly, matou tím veřejnost a vyvolávají zbytečně paniku,“ reagoval na slova Šichtařové Křeček.

Soustředění strategie na dobudování jádra prý přinese obrovské zakázky českému průmyslu. Zakázka podle něj sníží emise a zároveň podpoří ekonomiku. „Náš průmysl bude moci růst v moderních technologiích a bude moci zase dosahovat vysoké přidané hodnoty, produkovat zaměstnanost, bude to vzpruhou pro naši ekonomiku,“ prohlásil.

Zdroj: Prima CNN

Oblíbené štítky

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31