Havrda: Povinná robota pro soukromé gynekology?

Havrda: Povinná robota pro soukromé gynekology?

V Hradci Králové máme málo řidičů autobusů a paralelně zde existuje celá řada soukromých dopravních firem. Napadlo by někoho na Ministerstvu dopravy nařídit těmto firmám, aby jejich řidiči museli dvě noční směny v týdnu pracovat pro město? A když ne, tak nebudou moci používat městské komunikace? Takoví řidiči se jistě budou skvěle chovat k pasažérům, budou jezdit na čas a vůbec budou mít skvělý pocit z dobře vykonané práce. A zvlášť, když se po noční v MHD nepůjdou vyspat.

Nikdo asi nebude bránit žádnému z mladých gynekologů, kteří si chtějí udržet operační cvik, aby dobrovolně ve svém volnu sloužili v nemocnici, kterou si vyberou. Oni totiž ani nemusí sloužit v Česku, ale např. přes hranici v Německu, kde dostanou čtyřnásobnou odměnu za stejnou práci jako u nás. Když jsem před zhruba 20 lety zakládal Svaz soukromých lékařů a podnikatelů ve zdravotnictví, „řešili“ jsme až u Ústavního soudu v Brně problematiku „roboty soukromých lékařů“. Ústavní soud tehdy rozhodl v náš prospěch. Pokud žijeme v právním státě, potom nemám obavu o výsledek – měl by být podobný – soukromý lékař nesmí být nikým nucen robotovat. Pokud však bude mladý soukromý gynekolog vydírán státem, že když nebude sloužit v nemocnici, tak nedostane smlouvu se zdravotní pojišťovnou, není nic jednoduššího, než pár dní pracovat bez smlouvy. Pro vydání licence na provozování nestátního zdravotnického zařízení (gynekologické ordinace), totiž žádnou smlouvu se zdravotní pojišťovnou nepotřebuje. Každá pacientka si zde uhradí podle ceníku objednané služby a dostane daňový doklad. A pokud ve svém regionu nebude mít dostupného gynekologa, může si jít na svoji zdravotní pojišťovnu nechat proplatit částku, kterou si předplatila formou zdravotní daně, která je jaksi nedopatřením nazývána zdravotním pojištěním. A tyto peníze dostat musí!

Věřím tomu, že pokud bude mladý privátní gynekolog pracovat svědomitě a kvalitně, bude se dobře chovat ke svým klientkám, tak mu zoufalé ženy, který jsou hrubě nespokojeny se současným stavem poskytování gynekologické péče, budou samy dávat peníze za kvalitní a rychlou službu. Určitě nezbankrotuje. Pokud dokáže, že nepotřebuje smlouvu se zdravotními pojišťovnami, tak mu ji velmi rychle začnou nabízet zdravotní pojišťovny samy a on si bude moci vybírat. Nepochybně i obec přispěje takovému mladému odborníkovi na provoz jeho ordinace. Poskytne např. byt, prostory pro provoz ordinace, dotaci na přístroje nebo pozemek na stavu domu.

Podobnou cestu nám již ukázali stomatologové, fyzioterapeuti a nyní zákonitě přijdou na řadu specialisté a praktičtí lékaři.

 

MUDr. Miroslav Havrda,
předseda Svobodných Královéhradeckého kraje a garant pro zdravotnictví Svobodných

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31