Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Dočekal: Kam by se měla ubírat společnost. Moje Svobodné „O čem sním, když nespím a jsem vzhůru“

Dočekal: Kam by se měla ubírat společnost. Moje Svobodné „O čem sním, když nespím a jsem vzhůru“

Velmi hrubá představa o tom, jak by měl vypadat stát, co by měl zajišťovat, čím se cpe tam, kam nemá, jak by měl zacházet s penězi, o čem rozhodovat a o čem ne.

Stát je v mých představách servisní služba, kterou si prostřednictvím daní platíme, aby pro nás dělal určité věci – viz dále. Není vychovatelkou ani opatrovníkem. Není to Velký Bratr, který by měl určovat naše životy, není to šmírák, který o nás shromažďuje co nejvíce dat a není to zloděj, který kouká, jak nás co nejvíce obrat a ukradené peníze rozděluje podle svého uvážení. Stát není v majetku pár politiků, kteří nevidí dál, než jedno volební období a korumpují jednodušší voliče tím, že jim slíbí modré z nebe (třeba i proto, aby sami nešli do tepláků). Ale realita je jiná.

Stát není od toho aby „moudře“ rozděloval peníze, o které obral lidi a firmy na daních, posílal je na různé humanitární nesmysly do Afriky, odevzdával do Bruselu a platil stovky nesmyslných neziskovek. Stát zde není od toho, aby naše peníze vyhazoval oknem. Pokud bychom se zeptali lidí, zda s tím souhlasí, tak většina by řekla, že ne. Zkuste si odpovědět sami:

– chcete platit Člověka v tísni? (cca 150 mil. v roce 2016)
– chcete platit sublokální periodika na Praze 6?
– chcete platit Fotbalovou asociaci ČR?
– chcete platit Slezskou diakonii?
– chcete platit Diecézní Charitu Brno?
– chcete ze svých peněz podporovat Prague Pride?
– chcete platit“ Podporu integračních aktivit cizinců na území ČR“?
– chcete platit „Česko – Polské Fórum“?
– chcete platit podporu české technologické platformy pro rozvoj zemědělství?
– chcete platit různé rómské začleňovací agentury a spolky?

…. a kdybych takto pokračoval, tak popíšu (se započtením lokálních dotací) asi tak 185 stránek A4 odshora až dolů.

Fajn – věřím, že mnoha lidem se tyto spolky, neziskovky, projekty mohou zdát sympatické a prospěšné. Ale pokud by někdo čirou náhodou pravdu chtěl podporovat třeba cestovní agenturu Lékařů bez hranic či Člověka v tísni, nechť tak učiní dobrovolně. Nikdo nikomu nebrání zadat trvalý příkaz a posílat jim ze svého vlastního účtu třeba milion měsíčně. Ale nechť to je volba každého jednotlivce a ne „moudrého“ státu, který rozhazuje peníze nás všech, neboli i lidí, co s tím nesouhlasí. Ale ono se to „vsákne“ že jo – my (stát – vláda) jsme přece chytřejší než plebs a víme sami lépe, co je pro vás dobré.

Stát zde není od toho, aby zadlužil obyvatelstvo ČR minimálně na 2 generace dopředu. Když peníze nemám, tak prostě začnu šetřit! Takto to funguje v každé rozumné rodině. Jen debil utíká za lichvářem a bere si „výhodné“ půjčky. Jak to končí víme. Finanční gramotnost neplatí jen na úrovni jednotlivce, ale i na úrovni státu. A tam by měla tím spíš! Nebo snad stát řídí nesvéprávná individua z nezačlenitelné komunity s IQ pod 70?

Svobodní třeba navrhují zrušit cca 30 naprosto nesmyslných státních úřadů jako např. Státní vinařský fond a další.

Absolutně nepopírám některé nutné služby, které by stát měl zajišťovat. Opravdu nejsem anarchokapitalista, který by tvrdil, že stát je zbytečný. Opravdu je celá řada oblastí, kde by stát měl mít hlavní (ale ne vždy výsadní) slovo – tak třeba:

– doprava, (ale trapných 200 km dálnice D1 opravujeme skoro 10 let – za tu dobu by kdykoliv jinde ve světě postavili pyramidu jak v Egyptě a ještě dálnici k ní)
– vymahatelnost práva, soudnictví (zde je role státu nezastupitelná, ale opravdu potřebujeme „doživotní“ soudce?)
– zajištění základní zdravotné péče (proč nepovolíme nadstandard?)
– vzdělávání (proč hážeme klacky pod nohy soukromému sektoru?)
– ostraha – armáda (proč nedokážeme plnit závazky, ke kterým jsme se vstupem do NATO zavázali?)
– ochrana kulturního dědictví (památky)
– vyplácení důchodů (proč zde již neproběhla dávno avízovaná reforma, která chtěla do důchodového systému nalít peníze z privatizací? Aha – ty prachy jsme prošustrovali – chápu).
……….. a celá řada dalších.

Ne, stát opravdu není zbytečný.

Stát se nás snaží takzvaně „srovnat do latě“. Vždy si najde někoho „špatného“ a ukáže na něj prstem. Nepodlehněme na to kývat na restriktivní zásahy státu vůči někomu, kdo nám osobně pije krev.

Nenechme si okrajovat naše svobody. Dalším v řadě se můžeme stát my sami.

Dám příklad: Motorkář nekuřák nadšeně vítá zákaz kouření v hospodách – jasně. On sám nekouří. A ani ho nenapadne obhajovat svobodu majitele hospody. Pak zde máme toho majitele hospody – navrhuje se omezit max. rychlost motorek na 60km/h (zatím jen Německo). Majiteli hospody to je jedno – on na motorce nejezdí. Jeho svobodu to neomezuje. Oba jsou krátkozrací – jde o svobody nás všech.

A tak si tady žijeme – „vrchnost“ nás zadlužuje na desetiletí dopředu, salámovou metodou se ukrajují svobody různým skupinám lidí (vždy je někdo pro), prachy lítají napravo nalevo, jsme rádi když nám EU postavila rozhlednu nebo nepoužívanou cyklostezku, nadšeně hýkáme nad tím, jak si podřezáváme v Evropě základní segment výroby – automotive – stanovováním nesmyslných kvót na emise, jásáme nad elektromobilitou, kterou vždy zaplatí někdo jiný a o které nevíme vůbec nic, mlaskáme si nad tím, jak nás VelkýBratr sleduje (už ne hotovost, jen karty), jsme děsně „refugees welcome“ – protože se nám to cpe do hlav a přece víme, že ty tisíce imigrantů nás zachrání před vymíráním, vůbec nás nezajímá, že Evropu vedou buď lidi, kteří nemají děti (Merklová, Macron) a kterým je tudíž budoucnost ukradená nebo lidi, kteří koukají jen na svůj zisk z dotací.

Opravdu nechci stát, který by mě držel za ručičku, utrácel moje prachy a říkal mi, co je pro mě nejlepší. Nechci EU, která by mému státu nařizovala výkony vysavačů a cpala kvóty imigrantů.

Jsem zastáncem sebevědomého Svobodného jednotlivce i státu. … Ale asi nás je málo. Moc lidí rádo omezí svobodu druhého, když mu to zrovna vyhovuje. Moc lidí se tetelí blahem, když zrovna on dostane dotaci na nový kotel, moc lidí nevidí souvislosti s tím, že na ty „dotace“ se někomu jinému ty peníze musí sebrat, moc lidí nevidí vícenáklady, které s každým euronesmyslem u nás vznikají (pověřenci, specialisté na GDPR, závádění energetických štítků apod.)

Jan Dočekal 

Zastupitel Prahy 6, místopředseda strany

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: https://jandocekal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=755455

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Jan Dočekal

Jan Dočekal

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31