Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

BEDNÁŘ: Nečas místo Topolánka: mission impossible

BEDNÁŘ: Nečas místo Topolánka: mission impossible

Někteří vidí ve změně vedení ODS, tedy v Petru Nečasovi, naději na obrodu ODS v mravnou a zásadovou politickou stranu. Bylo by to zajisté krásné. Nejen státy, ale i strany se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Je ale ODS schopna se k nim za Nečasova času vrátit?

Rád bych se mýlil, ale mám za to, že ne. Důvod je jednoduchý. Nečas je sice jednou z mála tváří ODS, jež se nezapletla do stranických korupčních praktik. Může se ale takový duch nad kalnými vodami stát jejich účinnou a úspěšnou čističkou ? Zřejmě ne. Musel by totiž odstranit většinu členů. To je smutný fakt převahy. ODS se během posledních asi tak deseti let stala z někdejší směsi programu liberálně konzervativního typu a korupčních sklonů dlouhodobým pobytem v sídlech komunální i státní moci stranou převážně korupčního rázu. Včetně dotyku s organizovaným zločinem. Může Nečas něco tak obludného zvládnout ? A uvědomuje si vůbec realitu jaké je ? O tom pochybuji. Velký rozdíl mezi Nečasem a Topolánkem je zde málo pravděpodobný.

V čistě politické a ideově programové rovině se ukazuje obdobný problém. Postavil se snad Petr Nečas proti ODS schválenému, silně nevyrovnanému státnímu rozpočtu ? Postavil se snad podobně zásadově jako prezident republiky, tedy zakladatel ODS, proti Lisabonské smlouvě, jež odstranila naši státní suverenitu ? V žádném případě. Nečas je pokračováním Topolánkova rozplizlého programového rozkročení, faktického opuštění původních hlavních principů ODS, podobně jako Topolánek. Obávám se, že Petr Nečas nebude silný charakter, aby obstál na vrcholu, kde hodně fouká a střílí se…

Brzy uvidíme, jaká je skutečnost.

Miloslav Bednář je místopředsedou Svobodných

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31