Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Alternativa pro Evropu: Jde to i jinak!

Alternativa pro Evropu: Jde to i jinak!

Europoslanec Jiří Payne a bývalý europoslanec Petr Mach (oba za Svobodné) představili svůj návrh k diskusi o alternativě k EU. V textu Jde to i jinak podrobně vysvětlují důvody a východiska pro novou podobu spolupráce. Navrhují také konkrétní postup, jak přejít do alternativní podoby spolupráce evropských států. Dokument poslali mj. na všechny ambasády v Evropě.

Tomáš Pajonk, Jiří Payne, Petr Mach

Evropská unie nefunguje a všichni se už delší dobu shodují, že je „potřebná nějaká reforma“. Nikdo ale dosud nepředložil konkrétní návrh, jak na evropský kontinent vrátit demokracii. Dílčí pokusy vedly jen k další centralizaci, byrokratizaci, unifikaci a k dalšímu předání kompetencí do Bruselu. A to není řešení.

EU nelze reformovat. EU směřuje nevyhnutelně k nedemokratickému autoritativnímu režimu. Nemáme na vybranou – buď dojde k zahnívání stávajícího modelu, nebo se rozhodneme pro nějaký jiný. Administrativa v Bruselu ve svých rukou soustředila obrovskou nekontrolovatelnou moc. Dům postavený na špatných základech spadne, a EU má špatné základy. Proto chceme diskusi o tom, jak by mohla vypadat spolupráce evropských států jinak než v současné podobě,“ vysvětluje poslanec Evropského parlamentu Jiří Payne. Připomněl také, že tu diskusi zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron ve svém zářijovém projevu na půdě pařížské Sorbonny. „My chceme demokratickou Evropu, zatímco Macron chce autokrativní Evropu,“ zdůraznil J. Payne.

Ekonom Petr Mach se zaměřil na otázku eura: „Jedním z pilířů politické a ekonomické moci je Evropská centrální banka a jednotná měna euro. Nechceme euro rušit. Ale euro musí být v budoucí Evropě striktně dobrovolné. Mělo by být jen a pouze na každém suverénním státu, jestli do eurozóny chce vstoupit, nebo zda se z ní rozhodne vystoupit.“

Nový předseda Svobodných Tomáš Pajonk ocenil předložený dokument a označil ho za „slabikář euroskepticismu“. Připomněl také, že s heslem „Jde to i jinak“ šli Svobodní záhy po svém vzniku v r. 2009 do eurovoleb: „To je pro nás zásadní motto, protože Svobodní nechtějí rozbourat vztahy mezi národy, ale budovat je na základě dobrovolné spolupráce.“

Payne a Mach společně vyzývají k celoevropské diskusi. „Aby se všichni, kteří mají o svobodu a demokracii v Evropě obavy, sjednotili kolem společného cíle, kterým je obnovit demokratický pořádek. A to znamená zahájit veřejnou diskusi o alternativě ke stávající podobě integrace. Hledáme alternativu pro Evropu,“ řekl J. Payne.

Konference v Praze

Jedna z prvních konferencí k uvedenému tématu se bude pod názvem Alternativy Evropské unie za účasti předních českých politiků konat v Praze 14. prosince 2017 od 18:00 hod. v hotelu Grandior v Praze 1 (ul. Na Poříčí 42).

Kateřina Kašparová
tisková mluvčí europoslance J. Payna
mobil: 736 530 384
kasparova@svobodni.cz

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Petr Mach

Petr Mach

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31