Alois Sečkár: Uctili jsme památku padlých při Pražském povstání

Alois Sečkár: Uctili jsme památku padlých při Pražském povstání

Praha je plná pomníků a památníků Pražského povstání, které vždy počátkem května na památku výročí konce 2. světové války ožívají květinami a pietními shromážděními. Na některá místa z naší stále ještě nedávné historie se však neprávem zapomíná.

To byl případ i Velkého háje v Krči, kde koncem války tábořila jednotka SS, jejíž příslušníci zajali a zastřelili pět revolučních bojovníků. Památník s jejich jmény (a ještě jedním, jehož nositel byl střelen hlídkou, když přeslechl výzvu k zastavení) sice stojí o pár set metrů dál na lépe dostupném místě u MHD Sulická, avšak skutečné místo, kde byli popraveni, dlouhá léta připomínal jen malý kříž na omšelém kusu betonu krčící se ukryt před zraky kolemjdoucích u plotu zdejšího Domova pro seniory.

Rozhodli jsme se tuto událost připomenout současným a budoucím generacím důstojněji. Už v roce 2015 jsme na místo umístili provizorní desku, letos jsme vyrobili plnohodnotnou kamennou desku se jmény padlých. Potěšilo nás zjištění, že ještě před námi přinesl někdo na místo žlutou papírovou květinu, což se v minulých letech nedělo. Vzpomínky na místo se tedy podařilo obnovit.

Máte i ve svém okolí kus zapomenuté historie, který by stálo za to vzkřísit? Napište nám o něm.

Praha 8. května 2016

Alois Sečkár
člen Republikového výboru Svobodných

Foto: Svobodní Praha 4 a Martin Pucherna

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Alois Sečkár

Alois Sečkár

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31