Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

ÁBELOVSKÝ: Vznikla předvolební koalice proti státnímu bankrotu?

ÁBELOVSKÝ: Vznikla předvolební koalice proti státnímu bankrotu?

Prezident Klaus, premiér úřednické vlády Fischer a Topolánkova ODS se svým ESEM (ESO=Ekonomická skupina odborníků) to je trojice, která se spojila proti koalici za státní bankrot (ČSSD, KSČM, Zelení a KDU-ČSL). TOP 09 stojí sice napravo, oficiálně se ovšem s Topolánkem nesešli.

Pragmatické návrhy ODS a její reálná ekonomická politika ve spolupráci s úřednickou vládou a za podpory Klause jsou zřejmě naší poslední politicky průchodnou nadějí v boji s nadměrným zadlužením. Jsem sice voličem Svobodných, ale nejsem anti-ODS ani anti-TOP 09 fanatikem, protože z mého pohledu je to opravdu menší zlo než levá koalice. Nemůžeme v ekonomice, která je extrémně socialisticky zatížená různými „sociálními výdaji“ věřit tomu, že se dá hned změnit kurz o 180 stupňů.

V současné době je nutné především zabránit nástupu levice a poté je dobré se ptát, zdali by nebylo lepší, jít více směrem liberálních stran typu Svobodných. Takovým velkým uskupením za pragmatický exit z krize se opravdu může stát ODS, která s podporou současné oblíbené vlády a prezidenta může porazit levici v dalších volbách.

Potenciálním voličům neříkám, nevolte Svobodné, já jí volit rozhodně budu, protože je to pro mě strana, která se shoduje s mými ekonomicko-politickými názory. Na druhou stranu mám dojem, že je to strana příliš intelektuální a pravicová na české poměry (na překonání 5%). Má však smysl jí hlas dát, protože tím podpoříme její existenci a budoucí rozvoj.

Jako ekonom musím však upozornit, že státní bankrot v důsledku případné vlády ČSSD v dalším období je spíše riziko budoucí, které vyplyne z neschopnosti splácet dluh, z přílišného zatížení rozpočtu sociálními výdaji a z případného zvýšení daňové sazby, resp. zavedení daňové progrese. Nakonec se může opravdu v důsledku této situace stát, že žádný soukromý subjekt státu nepůjčí. Říct přesně, kdy se to může stát při jak vysokém dluhu a podobně, se téměř nedá. Každý stát je v tomto smyslu unikát. Je nutné přesto hledat paralely u Maďarska, Lotyšska či Řecka. Pro umoření státního dluhu můžu s klidným svědomím i jako ekonom říct, že není řešení v ekonomických politikách levice.
 

Adam Ábelovský je členem Strany svobodných občanů

Svobodní

Svobodní

Novinky

Nejnovější video

MUDr. Miroslav Havrda na Prima CNN o nedostatku léků pro pacienty: „Jako lékař a specialista, to vidím jako problémový faktor.
Vakcinační socialistické vládnutí funguje v rámci EU výborně, vakcín máme dostatek, jen se likvidují. Proč nemáme dostatek léčiv? Proč, nakupujeme stále vakcíny, co nikdo v dnešní době nechce? Co tyto finance za vakcíny využít k nákupu léčiv, které potřebujeme? Dvojí metr socialismu či neschopnost našeho ministra Válka konat a jednat za naše občany?
Za socialismu byla cena banánů stanovena na 10 korun, ale banány nebyly. Dnes stát centrálně stanovuje ceny léků, a proto tu nejsou.“

Za nedostatek léků mohou i nízké ceny, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS lékař Miroslav Havrda. Firmy podle něj upřednostňují okolní státy, kde za léky dostanou více peněz. Za viníka Havrda označil ministerstvo zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v neděli na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Ta by podle něj mohla začít během roku a půl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na začátku září sliboval, že léků bude na podzim dostatek. Podle lékárníků ale například penicilin stále chybí. Potvrzuje to i Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Lékař Miroslav Havrda ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že nedostatek léků může s blížící se vlnou respiračních chorob způsobit vážné problémy v populaci. „Když budete mít dražší benzin nebo chleba, tak na to neumřete. Ale tady se to může stát. Jsou známy případy, že když nedáte správný lék, můžete skončit na transplantaci srdce,“ popsal Havrda. Zároveň podotkl, že obchod s vakcínami funguje báječně. „Nechápu, proč nefunguje obchod s normálními léky,“ podotkl.

Hlavní problém podle něj spočívá v tom, že máme socialisticky nastavené ceny. „Pamatujete si, jak za komunismu stály banány 10 korun, akorát že tu nebyly? To je dnešní situace. Jestliže je cena nastavena příliš nízko, tak farmaceutické firmy své levnější léky odhlašují,“ řekl Havrda s tím, že hlavním viníkem je ministerstvo zdravotnictví.

V okolních státech už podle Havrdy pochopili, že léky musí stát více. „Jestliže tady stojí lék 100 korun a v Německu 500 korun, tak bych se vůbec nedivil, kdyby léky utíkaly do těchto zemí, kde za ně firmy dostanou více peněz,“ podotkl Havrda.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT uvedl, že se jedná o obnovení výroby penicilinu v Česku. Mohla by prý začít během roku a půl. „Pevně věřím, že v průběhu příštího roku budu moci informovat (…), že během roku, roku a půl se tady spustí výroba těchto léků,“ řekl Válek.

Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila. Do čela SÚKL nastoupila ve čtvrtek. Vystřídala Irenu Storovou, která byla v čele úřadu pět let. Podle Válka má půlroční zkušební lhůtu na to, aby nastartovala potřebné změny. „Pokud se to nepodaří, bude vypsáno nové výběrové řízení,“ řekl Válek.

Oblíbené štítky

Svobodni-31