„Slovo opakovaně dostává pouze jedna správná strana.“ Zúčtoval Havrda s Fialou a spol.

„Slovo opakovaně dostává pouze jedna správná strana.“ Zúčtoval Havrda s Fialou a spol.

„Ještě si pamatuji, že Rudé právo psalo o disidentech jako o zaprodancích a ztroskotancích. V současné terminologii se naši novináři již dostali před rok 1989, kdy byla televize, rozhlas a noviny pod kontrolou Komunistické strany,“ nebere ti servítky lékař Miroslav Havrda, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz komentuje nejen další vlnu „strašení“ covidem, ale také snahu vlády Petra Fialy čelit extrémnímu růstu cen energií. „Je ale potřeba sundat ideologické brýle Green Dealu, zamyslet se nad proměnou EU do struktury RVHP a prohlubovat a nikoliv omezovat demokratické principy našeho státu, chovat se slušně a odpovědně. Je potřeba našim dětem zanechat naši krásnou zemi v lepším stavu, než jsme ji převzali,“ domnívá se místopředseda Svobodných Miroslav Havrda.

Nedávno jste se jako jeden z řečníků zapojil do velké demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Co vás k tomu vedlo? 

Asi každý soudný člověk i bez ekonomického vzdělání vidí, jak obrovsky rostou ceny za energie. Některým lidem začínají docházet zálohové platby na plyn a elektřinu v takové výši, že pokud nemají úspory, nemohou to zaplatit. Podobně jsou na tom fabriky a podnikatelé. Pokud budou platit za energie více peněz, než platí jejich zahraniční konkurence a nemohou promítnout cenu energií do ceny svých výrobků, nebudou konkurenceschopní a musí propouštět. Pokud naše vláda nezasáhne, dojde nepochybně k rozvratu naší ekonomiky a ožebračení našich občanů.

Co je podle vás největší problémem kabinetu Petra Fialy? Je to neúčinný boj s energetickou krizí, která se stala zřejmě největším strašákem jak pro domácnosti, tak firmy? 

Myslím si, že nerozhodnost a nekompetentnost. Místo ideologických klišé a marného spoléhání na EU by měli naši vládnoucí politici, podobně jako v dalších zemí EU, konat především na národní úrovni. Povídačky o tom, že při společném celoevropském přístupu k cenám za energie všichni ušetříme, jsou liché. I nevzdělanému člověku je jasné, že nehorázně vysoká cena např. za plyn, bude Němce nebo Francouze „bolet“ daleko méně než Poláka, Slováka nebo Čecha. Čeští občané a firmy čekají na okamžité a jasné kroky, které jim pomohou. Pokud se tak nestane, nastanou občanské nepokoje, hrozí generální stávka, pád vlády a mimořádné volby.

Premiér Petr Fiala však v souvislosti s demonstrací označil jejich svolavatele za ty, kteří inklinují k ruské propagandě. Co si o tomto postoji premiéra myslíte? 

Myslím si, že je to zbytečné nálepkování. Když se podíváme na expremiéra Babiše, jehož výroky mnohokrát přestřelily, tak jsem schopen tento výrok premiéra Fialy pochopit a odpustit mu. Na demonstraci 3. září jsem byl, dokonce jsem zde vystupoval se svým projevem za stranu Svobodných. S celou řadou názorů dalších řečníků nemusím souhlasit, ale proto je nebudu dehonestovat. Zodpovědnost za současnou situaci jsem přisoudil politickým ideologům Green Dealu, který je k nám importován pod vedením německo-francouzského bloku z Bruselu, covidistům s jejich pandemickými hrami, porušováním práva, omezováním osobních svobod a cenzurou, expremiéru Babišovi a jeho partě, která, aby bylo lépe, tak populisticky rozdávala natištěné peníze, roztočila inflační spirálu a skokově zadlužila naši zemi a vinu vidím, bohužel, i u současné vládní pětikoalice, která místo toho, aby se odpovědně starala o své občany, tak to pouze předstírá. Je na tom něco proruského?   

V poslední době jsou v naší zemi všichni, kdo mají jiný názor než vládní garnitura, často nálepkováni buď jako dezinformátoři nebo ruští trollové. I vy sám často nešetříte kritikou vůči dnešní vládě. Co si o tomto nálepkování myslíte? 

Ano, máte pravdu. Je velmi zajímavé, že se pracně vybojovaná svoboda slova po roce 1989 podstatně omezila a zlomila v době covidové totality. A to nejen u nás, ale i celosvětově. Rád si nechám politology a filozofy vysvětlit, proč tomu tak bylo. V Babišových denících se přestaly objevovat oponentní názory. To chápu. Účel světí prostředky. Proč ale, až na výjimky, zmizeli odborníci s jiným názorem z České televize a z Českého rozhlasu? Platí si tyto veřejnoprávní instituce občané svými nepřímými daněmi nebo je platí ještě někdo jiný? Nemá zde být podle zákona zajištěn vyvážený názor? Slovo zde opakovaně dostává pouze jedna správná strana, vyvolení politici a další odborníci s eurooptimistickými názory. Pokud někdo poukáže, že král je nahý, má smůlu. Že by cenzura? Také nerozumím redaktorům těchto „našich“ médií, kteří pošlapali svoji novinářskou čest, a dalo by se říci, že svojí prací již mnohdy klesli do absolutního bahna, které jsme zažili v době komunistické totality. Od covidové doby se občané této země dělí na nositele „správného“ světonázoru – demokraty – a ty nesprávné, kteří jsou diskriminováni, osočování a nálepkováni. Nazývají je třeba antivaxery a dezinformátory, nyní v rámci diskuze o okupaci Ukrajiny a řešení cen energií se mluví o ruských švábech, trollech, apod. Já si ještě pamatuji, že Rudé právo psalo o disidentech jako o zaprodancích a ztroskotancích. V současné terminologii se naši novináři již dostali před rok 1989, kdy byla televize, rozhlas a noviny pod kontrolou komunistické strany. Ještěže zde máme nezávislá média, kde se mohou obyčejní lidé i přes snahu o cenzuru dozvědět i oponentní názory. Co v minulosti obstarávala Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, dnes zajišťují sítě jako Facebook, Telegram či Signál a nezávislé vysílací kanály. Také Parlamentní listy jsou zařazeny mezi dezinformační média! Je moc dobře, že existujete, vaše sledovanost roste geometrickou řadou.

Vláda Petra Fialy se může v Poslanecké sněmovně opřít o pohodlnou většinu 108 poslanců, takže pokud se nestane nic mimořádného, sebevětší demonstrace nepovede k výměně vlády. Vidíte vy alespoň nějaké světlo na konci tunelu? 

Nevím. Já určitě netoužím po destabilizaci společnosti. Pokud by vše fungovalo normálně a vládnoucí politici by používali zdravý rozum, chovali by se zodpovědně a odborně, nikdo by je asi neodvolával. Strana Svobodných určitě ne. Je ale potřeba sundat ideologické brýle Green Dealu, zamyslet se nad proměnou EU do struktury RVHP a prohlubovat a nikoliv omezovat demokratické principy našeho státu, chovat se slušně a odpovědně. Je potřeba našim dětem zanechat naši krásnou zemi v lepším stavu, než jsme ji převzali. Myslíte si, že se to nyní děje?

Energetická krize dopadá nejen na domácnosti a firmy, ale také nemocnice či privátní ambulance. Co bude znamenat raketový růst cen energií pro zdravotnictví? Nehrozí, že dojde k omezení zdravotní péče nebo zhoršení dostupnosti? Vždyť úhradové vyhlášky přece s tak vysokými energetickými náklady nepočítají? 

Růst cen energií znamená pro všechny podstatný zásah do života i podnikání. Týká se to nejen nemocnic, ale i privátních ambulancí. Nedávno jsme se od ministra Válka dozvěděli, že celá řada nemocnic nemá nasmlouvané energie a hrozí jim ekonomický kolaps. Stát nenechá žádnou nemocnici padnout, ale platí to i pro privátní ordinace? Finance pro zdravotnictví, které se vybírají prostřednictvím zdravotního „pojištění“, tvoří jeden koláč. Do státních nemocnic nalévá další peníze stát a do městských nemocnic obec. Všechno to jsou naše daně. Také pokřivený systém financování zdravotníků prostřednictvím zdravotních „pojišťoven“ mnohdy trestá dobrou práci a honoruje šlendrián a lenost. Např. zdravotnická zařízení, která pracovala hodně, kvalitně a poctivě, mohou být při uplatnění vyhlášky podle Ministerstva zdravotnictví regulována a jejich práce nemusí být zcela uhrazena. Je to stejné, jako kdyby si hladový občan šel do obchodu koupit 10 rohlíků, ale obchod by dostal zaplaceno pouze z 8 rohlíků. Podle zákona i podle Ústavy se za produkt nebo za službu musí zaplatit. Nebo zde již máme opět nucené práce, které byly zrušeny Franzem Josefem II.? K podstatnému omezování zdravotní péče i snížení kvality zdravotní péče již dochází. Chybí lékaři v nemocnicích i v ambulancích. Noví odborníci jsou v nedohlednu. Podstatně se prodlužují objednací doby k lékařům, k moderní diagnostice na přístrojích, prodlužují se termíny plánovaných operací. Opět to nelze svádět jenom na covid, i když ten tento stav pochopitelně skokově prohloubil.

Poté, co odezněla poslední vlna covidu, všichni se nervózně dívaly na letošní podzim. Ten již pomalu nastal. Máme se podle vás obávat nějaké další vlny epidemie?

Křišťálovou kouli nemáme nikdo. Podstatné ale není, kolik lidí bude pozitivních, ale kolik lidí skutečně onemocní a jak vážně. Jelikož je virulence aktuálního typu koronaviru velmi vysoká, nemá význam preventivní testování a ani nošení netěsnících roušek není dostatečnou obranou před nakažením. Velmi důležité je změnit životní styl, hýbat se, zdravě žít, otužovat se, mít dostatek vitamínů. Lidé s chronickými nemocemi by měli být kvalitně dispenzarizováni a adekvátně léčeni. Již neočekávám, že budou plné JIPky v nemocnicích. Z covidu se nyní stala běžná viróza, se kterou se musíme naučit žít. Kdo bude mít příznaky infektu, měl by se na základě doporučení svého praktické lékaře nechat otestovat a dle výsledku cíleně léčit. Hlavně doporučuji lidi nestrašit a zdravé neočkované nediskriminovat. Také doufám, že různí katastrofičtí věrozvěsti nebudou dostávat na televizních obrazovkách prostor se svými plnými mrazáky mrtvol a necháme léčbu na lékařích. Je mi jasné, že má ministr zdravotnictví plné lednice nechtěných vakcín, ale proto ještě nemusíme opíchat všechny důchodce a děti 4. a 5. dávkou. Také bych byl rád, aby se v médiích začaly objevovat také informace o vážných nežádoucích účincích vakcín. Opakovaně se po půl roce prokázalo, že původně takzvaní dezinformátoři měli pravdu. A ti, co blábolili nesmysly a lhali, se nikdy neomluvili.

Od covidu má zdravotnictví několik měsíců relativně pokoj. Dokázal se zdravotní systém z této krize dostatečně poučit a je již lépe připravený na to, co může přijít? 

Jistě se poučilo mnoho lékařů a občanů této země. Svědčí o tom podepsané petice lékařů, zdravotních sester, farmaceutů, pracovníků integrovaného záchranného systému a dalších lidí. V normálním životě se se svými pacienty bavím o očkování všeobecně a rád si poslechnu všechny názory. Pravda není pouze na jedné straně, na straně covidových fanatiků, ani na straně striktních odmítačů jakéhokoliv očkování. Žádná dogmata v medicíně neexistují. Jak by bylo potom možné, že starý a hodně nemocný pacient s těžkým průběhem covidu nezemře a mladý člověk, který byl relativně zdravý, ano. V této společnosti, včetně lékařů, se ztratil zdravý rozum, úcta ke zdraví, úcta k člověku a předchozí nezákonné a totalitní rozhodování rozdělilo pod dohledem našich jednostranně referujících médií naši společnost na mnoho let. Nyní se vylévají monoklonální protilátky, jelikož jsou neúčinné, máme nové vakcíny (snad účinnější a s menšími nežádoucími účinky), máme léky na covid, víme, že si musíme oxymetrem monitorovat periferní saturaci krve a viru se již nebojíme. Také jsme snad již všichni nějakou formu covidu prodělali a naše tělo si vytvořilo protilátky. Ty také umíme vyšetřit. Pevně věřím, že by mohla být zima lékařsky relativně v klidu.

Zdravotním pojišťovnám bude v letošním roce chybět asi 14 miliard korun, o které měl podle původních plánů stát navýšit platby za státní pojištěnce. Co to bude podle vás znamenat? Nehrozí, že další finanční oslabení zdravotnictví bude jen eskalovat dlouhodobě neřešené problémy, jako je např. nedostatek lékařů? 

Hrozí snížení dostupnosti a kvality zdravotní péče. Dám jednoduchý příklad. Vláda chce státním úředníkům, kteří se zde za desetiletí namnožili ještě více než koronavirus, přidat na platech 10 %. A lékařům v nemocnicích se má přidat sotva polovina. Možná, pokud budou v systému peníze. Peníze se dají do nemocnic a budou chybět v ambulancích a komplementu. Již nyní dochází vzhledem k energetické krizi k propouštění zaměstnanců v podnicích a lidé se dostanou na dávky a zdravotní „pojištění“ za ně bude muset hradit stát. Tato částka je podstatně menší než u zaměstnance. Hodně peněz také stála naše pomoc Ukrajincům, kteří mohli čerpat zdravotní péči bez povinnosti pracovat. Dále stoupá počet důchodců, za které platí „pojištění“ stát a ti jsou pochopitelně více nemocní a potřebují zvýšenou zdravotní péči. To nemluvím o soukromých ambulancích, které budou také mít velké problémy s energiemi a které budou ubývat i proto, že velká skupina lékařů odejde do důchodu. Noví nejsou. Říkáme to již 20 let. V některých regionech již nemá kdo léčit. Zanikají oddělení v nemocnicích, zanikají lékařské praxe bez náhrady. Vzhledem k podstatně nižšímu ohodnocení českých lékařů a nutnosti pracovat mnoho hodin přesčasů a i díky rozpadajícímu se zdravotního systému vč. zvýšené agresivity pacientů odchází mnoho mladých kolegů za lepší a několikanásobně lépe honorovanou prací do zahraničí. Ano, i to je svoboda pohybu pracovní síly v EU. Když máme stejnou cenu benzínu a energií jako v západní Evropě, proč mají lékaři, kteří mají vysoký kredit a zachraňují to nejcennější, co máme, naše životy, i po 30 letech mizerné ohodnocení. Ještě horší je situace u sester a nižšího zdravotního personálu. Ti bez služeb vydělávají téměř stejně jako pokladní v supermarketu.

MUDr. Miroslav Havrda, místopředseda Svobodných, mluvčí Paralelní lékařské komory

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

MUDr. Miroslav Havrda

MUDr. Miroslav Havrda

místopředseda strany a mluvčí odborné skupiny Svobodných pro zdravotnictví

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31