Hezký den, jsem SvoBOT. Můžete se mě zeptat na cokoli ohledně programu Svobodných. Naučil jsem se moudrosti Libora Vondráčka a politické názory strany Svobodní.

Reflex: Svobodní a ODS mají nejliberálnější europoslance, spočítal Liberální institut. Na opačném konci je ČSSD

Reflex: Svobodní a ODS mají nejliberálnější europoslance, spočítal Liberální institut. Na opačném konci je ČSSD

Jiří Payne ze Strany svobodných občanů hlasoval v Evropském parlamentu ze všech českých poslanců nejčastěji pro pro více svobody a méně centralizace. Naopak pro více centralizace a méně svobody nejčastěji zvedl ruku Jan Keller zvolený za ČSSD. Tvrdí to projekt Skóre europoslanců, který zveřejnil Liberální institut (LI).

Nejliberálnějším europoslancem ve volebním období 2014 až 2019 byl podle Liberálního institutu vedle Payna jeho stranický předchůdce Petr Mach. Opačnému konci žebříčku jednoznačně dominují poslanci zvolení za ČSSD.

Skóre europoslanců vychází z metodiky americké organizace FreedomWorks. Autoři identifikují klíčová hlasování, která mají podle LI zásadní vliv na svobodu člověka a podle toho, jak kdo hlasoval, získávají europoslanci body. “Skóre 100 % tedy znamená, že europoslanec hlasuje vždy pro více svobody a méně centralizace; −100 % naopak znamená, že europoslanec vždy hlasuje pro méně svobody a více centralizace,” vysvětluje LI.

TOP 09: Europoslanci méně liberální než poslanci

Liberální institut navazuje na své starší projekty Skóre poslanců a Skóre senátorů. Zajímavé je, že zatímco Skóre poslanců ovládli dva členové TOP 09, mezi europoslanci této strany už se takoví liberálové nenajdou.

Skóre europoslanců 2019

„Je pozoruhodné, že ačkoliv TOP 09, STAN a KDU-ČSL (strany sdružené v Evropské lidové straně) hlásí k pravici, ve Skóre poslanců jejich europoslanci zcela propadli. Z naší analýzy vyplývá, že europoslanci jako celek jsou méně liberální než národní poslanci a senátoři,“ uvedl vedoucí projektu a ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Svědčí to o tom, že zatímco doma jsou pravicové strany pod tlakem voličů, v Bruselu je tlak o dost menší, takže opozice vůči větší centralizaci je slabší,“ dodává Pánek, podle kterého má projekt přispět k lepší orientaci voličů před volbami.

Celkové pořadí i jednotlivá hlasování nejdete zde.

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodni-31