Ředitel ZOO Franěk o politice: Zvířata nedovolí, aby se největší id*ot stal vůdcem smečky

Ředitel ZOO Franěk o politice: Zvířata nedovolí, aby se největší id*ot stal vůdcem smečky

„Nemohu hazardovat se zdravím vzácných zvířat a říkat jim, ať si vezmou svetr navíc,“ komentuje nejpalčivější problémy dneška René Franěk, ředitel Zoologické zahrady Chleby. „Mám vážně obavy, že úplný zákaz obchodování s ruskými fosilními palivy Rusku neuškodí a celou Evropu naopak poškodí vyššími cenami. Část paliv by proto měla přicházet i nadále z východu,“ říká Franěk v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, ve kterém upozorňuje také na to, že na rozdíl od domácností vláda zatím neudělala vůbec nic proto, aby pomohla firmám nebo organizacím v boji s rostoucími cenami energií. „Pan premiér Fiala dostal zemi v nějakém stavu a já jsem zvědav, v jakém stavu nám ji vrátí. Ostatní jsou jen řeči,“ říká ředitel zoo.

Největším problémem posledních měsíců je rychlý růst cen energií. Jak tyto problémy doléhají na vaši zoologickou zahradu?

Naše ZOO Chleby využívá plyn i elektřinu. Zvyšující se ceny těchto komodit naši zoo velmi zatěžují. Nárůst cen pro nás představuje řádově statisíce. A já fakt nemohu hazardovat se zdravím vzácných zvířat a říkat jim, ať si vezmou svetr navíc.

Premiér Petr Fiala ve svém projevu k národu mluvil o tom, že se máme připravit na to, že ceny energii budou ještě dál růst. Nehrozí tak, že se nejen domácnosti, ale také řada firem a organizací dostane do existenčních problémů?

Domácnosti mají aspoň jistotu, že plyn pro ně bude. U firem a organizací, jako je ZOO Chleby, takovou jistotu nemáme. Zvyšující se ceny nás ohrožují. Bez plynu ale nebude možné vytápět naše pavilony pro zvířata. Pan premiér Fiala dostal zemi v nějakém stavu a já jsem zvědav, v jakém stavu nám ji vrátí. Ostatní jsou jen řeči.

Vláda se snaží veřejnost přesvědčit o tom, že řeší energetickou krizí přípravou cílených dávek a dotací nebo např. zvýhodněným energetickým tarifem. Jsou podle vás tyto kroky dostačující?

Ve srovnání s okolními zeměmi je dosavadní postup české vlády zcela nedostatečný. Pro firmy a organizace zatím není k dispozici žádná pomoc.

Zároveň napříč celou Evropskou unií sílí hlasy, které volají po úplném odstřižení starého kontinentu od energetické závislosti na Rusku. Nehrozí, že tyto politické kroky povedou k dalšímu enormnímu růstu cen energií?

Mám vážně obavy, že úplný zákaz obchodování s ruskými fosilními palivy Rusku neuškodí a celou Evropu naopak poškodí vyššími cenami. A tzv. diverzifikace neznamená, že budeme závislí jen a jen na západě. Část paliv by proto měla přicházet i nadále z východu.

Zároveň EU pokračuje v prosazování Green Dealu a snaze dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Jak se díváte na tyto snahy? Jsou podle vás v kontextu dnešní situace na místě?

Zelený úděl považuji za zcela chybný. Není možné se bez následků zbavit funkčních jaderných a uhelných elektráren. Jediným výsledkem budou rostoucí ceny energie a snižování životní úrovně lidí. Zákaz klasických aut povede rovněž k jejich nedostatku a zdražování, což bude těžce dopadat zvláště na lidi na venkově, kde není jiná alternativa dopravy.

Vysoké ceny energií zároveň roztáčejí inflační spirálu, kterou se ČNB snaží zastavit rekordně vysokými úrokovými sazbami. Ty však pak prodražují nejen hypotéky, ale také úvěry pro firmy a instituce, a tedy komplikují další investice. Nemůže se podle vás tak jednoduše stát, že se ČR propadne do hlubokých ekonomických problémů?

Mám obavy, že se hospodářské krizi již není možné vyhnout. Ostatně říkají to už i renomovaní ekonomové. Potřebujeme zkrotit inflaci. V tomto úsilí podporují ČNB. Naše vláda ale utrácí příliš mnoho peněz na dluh. V tom je problém. A snižování mandatorních výdajů je v nedohlednu.

Na pozadí všech těchto ekonomických problémů však senátor Tomáš Czernin (TOP 09) pokračuje v úspěšném prosazování zavedení korespondenčního způsobu voleb. Poté, co na to kývnul Senát, teď o normě mají jednat poslanci. Co si o této změně myslíte?

Korespondenční volbu nepodporuji. Myslím si, že si lidé mají udělat na volby čas. A mám obavy ze zneužití a o tajnost takové volby. Jedním z největších rozdílů mezi lidmi a zvířaty je, že zvířata nedovolí, aby se největší idiot stal vůdcem smečky.

Prahu otřásá jeden z největších korupčních skandálů spojených nejen s hnutím STAN, ale podle nových zjištění také některých osob z TOP 09. V čem je podle vás zakopaný pes, že se naše politická scéna nedokáže zbavit těchto skandálů?

Korupce je věčný problém, který se nikdy nevyřeší, vyskytuje se i v přírodě. Někteří lidé prostě jsou zloději. Statisticky každý čtvrtý homo sapiens je v podstatě prevít. Je to potřeba trestat, ale nikdy se toho nezbavíme. Tentokrát je ovšem pikantní, že z korupce jsou obviněni lidé ze stran, které se vychloubaly, že jich se to netýká.

Články vyjadřují osobní názor autora a nejsou oficiálním stanoviskem strany, pokud není uvedeno jinak.

Zdroj: Parlamentní listy

Zaujal Vás článek? Podpořte jej a autora pár Satoshi. Předem dík...

Svobodní

Svobodní

Novinky

Oblíbené štítky

Svobodni-31